בג"ץ ביטל את פסילת תשדירי עוצמה לישראל ובל"ד

חמישה שופטי בג"ץ ביטלו את החלטת יו"ר ועדת הבחירות המרכזית אשר פסל חלקים מתשדירי "עוצמה לישראל" ובל"ד.

שלמה פיוטרקובסקי , ד' בשבט תשע"ג

אשר גרוניס
אשר גרוניס
פלאש 90

חמישה שופטי בג"ץ, בראשות נשיא בית המשפט העליון השופט אשר גרוניס, ביטלו את החלטת יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, לפסול חלקים מתשדירי הבחירות של רשימות בל"ד ו"עוצמה לישראל".

השופטים אשר גרוניס, מרים נאור, עדנה ארבל, סלים ג'ובראן ואסתר חיות קבעו בהחלטתם כי "תשדיר הבחירות של רשימת "בל"ד" יוצג במלואו. גם תשדיר הטלוויזיה של רשימת "עוצמה לישראל" יוצג במלואו, וללא השמטת משפטים כלשהם".

נזכיר כי התשדיר של בל"ד נפסל עקב מה שהגדיר השופט רובינשטיין פגיעה בכבוד ההמנון ואילו התשדיר של עוצמה לישראל, בו נטען כי חלק מערביי ישראל משתמטים מחובות אזרחיות נפסל על ידי רובינשטיין בטענה שעולה ממנו ריח של גזענות.

הנשיא גרוניס, אשר כתב את פסק הדין, העיר בטרם סיום, כי  "מערכת הבחירות לכנסת ה-19 נערכת בצילם של שינויים משמעותיים ביותר בעולם התקשורת. שידורי התעמולה בטלויזיה וברדיו, שהיו בעבר הצינור המרכזי להעברת המידע מהרשימות לציבור הבוחרים, הם כיום רק חלק מסוים ממערך ההתקשרות של הבוחר והנבחר".

"אמצעי תקשורת אחרים, ובהם האינטרנט, הרשתות החברתיות, אמצעי התקשורת הזרים ואתרי הבית של הרשימות עצמן, תופסים חלק הולך וגדל במערך מאגרי המידע אליהם נחשף הציבור. די אם נציין כי רשימת בל"ד עצמה, בעתירתה ובטיעונה בעל פה, ציינה כי בפועל תשדיר התעמולה הופץ (במלואו) באתרי אינטרנט מובילים בעברית ובערבית, והוא זכה לסיקור תקשורתי של רשתות טלויזיה בעולם", הוסיף גרוניס.

לדבריו, "במצב דברים זה, בו ניתן להעביר מידע מן הרשימות לציבור – באופן ישיר או עקיף – באופנים שהחוק לא צפה אותם מראש, יש מקום לבחון את הצורך בהתאמת הדינים למציאות המשתנה".

במפלגת "עוצמה לישראל" מברכים על החלטת בג"ץ ואומרים, כי "מסתבר היום שזכותנו הייתה להציף את השאלה בדבר קיום החובות של חלקים במגזר הערבי ולדרוש קיום חובות תמורת הזכויות".

"בית המשפט העליון קבע היום שגם שמותר לשאול שאלות גם לגבי הנאמנות וקיום החוקים של תושבי סכנין ומזרח ירושלים ומי שמנע מאיתנו להעלות את התשדיר עשה לנו עוול", מוסיפים במפלגה. 

במטה למאבק בגזענות מביעים צער על החלטת בג"ץ לבטל את פסילת חלק מתשדיר של רשימת "עוצמה לישראל", "אנו מצרים על החלטת בג"צ, שכן חלקים רבים מתשדירי מפלגת "עוצמה לישראל" מפיצים ריח של גזענות והטלת דופי בציבור הערבי כולו".

"הציבור הערבי הינו שומר חוק כמו שאר תושבי מדינת ישראל באשר הם, ללא כל קשר לדתם, מוצאם וצבעם. מערכת בחירות במדינה דמוקרטית צריכה להיות נקייה מכל גילויי גזענות, ואינה צריכה לרכב על אוכלוסיה כזו או אחרת בשביל לקדם מפלגה או מועמד ספציפי", מוסיפים במטה.