כתבי "הארץ" ו"דה מרקר" חצו את הקווים

הכתבים ביקרו בגוש עציון ובאפרת, שוחחו עם ראשי המועצות ושר השיכון, ולמדו על הפוטנציאל הנדל"ני הטמון באזור.

נתנאל כ"ץ , א' בניסן תשע"ד

העיתונאים בסיור המודרך
העיתונאים בסיור המודרך
צילום: ששון תירם

כעשרים כתבי כלכלה, נדל"ן ושוק ההון ממערכת העיתונים דה-מרקר-הארץ ביקרו היום בגוש עציון כאורחיהם של שר השיכון אורי אריאל וראש המועצה האזורית גוש עציון, דוידי פרל. 

לרוב חברי המערכת מדובר בביקור ראשון וייחודי ביהודה ושומרון.

את הביקור התחילו הכתבים בסיור בהר הרודיון, מפעלו של המלך הורדוס. האורחים שמעו סקירה היסטורית קצרה על המפעל הארכיאולוגי וכן על החשיבות האסטרטגית של מזרח גוש עציון לימינו.

בהמשך הגיעה הקבוצה לישוב תקוע הנמצא בשנים האחרונות בתנופת בנייה מאסיבית. היישוב מונה כיום מעל 500 משפחות, וכבר כיום יש ביישוב כ-200 מגרשים המופשרים לבנייה. ההערכה היא שבשנתיים הקרובות ייבנו המגרשים ויאוכלסו, ובכך תמנה אוכלוסיית הישוב למעלה מ- 700 בתי אב. תקוע מהווה את הישוב המרכזי ביישובי מזרח הגוש המונים כיום כולם יחד כ-1,000 משפחות (כחמשת אלפים נפש).

כתבי דה-מרקר צפו בחיזיון האור קולי המוצג בכפר עציון. החיזיון מספר את סיפור העלייה הראשונית לקרקע גוש עציון בראשית המאה הקודמת, את פריחת ההתיישבות בגוש וההתעצמות האנושית והחקלאית וכן את סיפור נפילתו של הגוש במלחמת העצמאות ותקומתו המחודשת והשיבה אליו לאחר מלחמת ששת הימים.

משם המשיכה הקבוצה אל חוות ארץ האילים משם קיימו תצפית אל שטח העיר המיועדת 'גבעות'. בישוב גבעות מתגוררות כיום כשלושים משפחות רובן ככולן חלק מהצוות חינוכי בסדנא לשילוב בעלי צרכים מיוחדים הפועלת במקום.

על פי התוכניות, עליהן חתם שר הביטחון הקודם אהוד ברק, אמורות להבנות בעיר כ-5,000 יחידות דיור. העיר גבעות נמצאת במדרונות הרי יהודה ובסמוך מאוד לעיר בית שמש ושפלת יהודה.

העיתונאים ביקרו גם באפרת שבמרכז הגוש, בשכונת הזית, הדגן והתמר שם נבנות בימים אלה 800 יחידות דיור לאחר שבמשך 12 שנים היה הישוב בהקפאה. ראש מועצת אפרת, עודד רביבי, אמר לקבוצת העיתונאים כי רמת הביקושים באפרת היא מהגבוהות בארץ מה שמייצר מציאות של מחירים בלתי סבירים.

"הפתרון למצוקת יוקר הדיור", אמר רביבי, "להביא לבניית עוד אלפי יחידות דיור באזור ולא לייצר עוד הקפאה. כל דירה או בית שמשווק באפרת נמכר בתוך ימים ספורים".

את הסיור סיימו הכתבים בשיח עם שר השיכון אורי אריאל ועם ראש המועצה האזורית גוש עציון דוידי פרל , שכאמור ליווה את הכתבים לאורך היום.

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, ציין כי "השיח הציבורי הרחב בעניין יהודה ושומרון מושפע מסטיגמות לא נכונות. לכן ישנה חשיבות להראות את המציאות בשטח לציבור הרחב ובמיוחד למובילי דעת הקהל. לשמחתי מדובר בסיור שהיה מקצועי ביותר ואשר הציג את הנתונים האמיתיים בשטח והפריך את הסטיגמה הקלוקלת כאילו המתיישבים טובעים בתקציבי עתק. אני מחזק את ידי המועצות ובטוח שסיורים כאלו ימשיכו ויביאו לשינוי בשיח הציבורי".

דוידי פרל, ראש המועצה האזורית גוש עציון אמר לכתבים המבקרים, כי "מעבר למקומו בהיסטוריה של מדינת ישראל, גוש עציון הוא נכס בכל מובן: ערכי, תיירותי, הגשמת חזון וחלוציות. גוש עציון יכול להיות אחד המפתחות העיקריים לפתרון מצוקת הדיור. גוש עציון מציע קהילה איכותית, חברה ייחודית ורב גונית לצד מערכת חינוך ברמה גבוהה, שירותים קהילתיים יוצאי דופן ואפשרויות תעסוקה רבות ומגוונות. אני קורא לממשלה להכיר בפוטנציאל הטמון בגוש עציון ולממש אותו".