חדשות ערוץ 7

עכשיו בכותרות: תג בכותרות

שמורת הטבע בני ציון

שמורת הטבע בני ציון הינה שמורה מוכרזת הממוקמת ממערב ובסמוך למושב בני ציון.

שיתוף כתב וצילם:קובי פינקלר, י"ט באדר תשס"ה

]]שמורות הטבע בישראל מניבות בימים אלו תוצרת משובבת נפש. עם תחילת חודש אדר, כשהחורף מתחיל לפנות מקומו לאביב, הטבע, מצפון הארץ לדרומה, עוטה רעננות ירוקה ופריחה משגעת. ארץ ישראל התברכה בצמחייה מהעשירות והמגוונות בעולם. מספר מיני הצמחים בישראל עומד על כ- 2,500 מינים, יותר מאשר במדינות גדולות מישראל כבריטניה וגרמניה. יש כ- 150 מיני צמחים הגדלים רק בישראל, מספר יוצא דופן בהתחשב בגודלה הקטן של המדינה.

במקומות רבים בארץ ניתן עדיין לחזות בעדינותן המופלאה של הרקפות, בתפארתם של הנרקיסים והעיריות ובימים אלו מצטרפים גם המרבדים הססגוניים בכתמי האודם העזים של הצבעונים. אפילו סגלגלותם של האירוסים כבר מבצבצת ברחבי הארץ. מסלולי הטיול ברחבי השמורות משובבים כל נפש.

במקומות רבים בארץ ניתן עדיין לחזות בעדינותן המופלאה של הרקפות, בתפארתם של הנרקיסים והעיריות ובימים אלו מצטרפים גם המרבדים הססגוניים בכתמי האודם העזים של הצבעונים

אחד ממסלולים אלו נמצא במרכז הארץ בפארק פולג- בני ציון שסכנת סלילה אורבת לו. מסלול הטיול בשמורת בני ציון קל, יפהפה ומתאים לכל המשפחה.

שמורת הטבע בני ציון הינה שמורה מוכרזת הממוקמת ממערב ובסמוך למושב בני ציון. השמורה נמצאת בתחום פארק הפולג, אזור רחב ידיים המשתרע מצפון לרעננה ומדרום לנתניה ומכיל בתוכו את נחל פולג, מספר שמורות טבע ייחודיות ושטחים חקלאיים רחבי ידיים. השמורה, נמצאת על רכס כורכר וחמרה שהינו אחד הרכסים הבונים את נוף השרון, ונמצאת ממזרח למרזבה (עמק שטוח) של נחל רשפון.

בשמורה מגוון גדול של מיני צמחים ובהם: כלניות, לוטם מרווני (הפורח בלבן), צבעוני, תורמוסים שונים, דבורניות, סחלבים, סייפנים ועוד רבים אחרים. בנוסף פורחים בשמורה, רותם המדבר, הקידה השעירה, מתנן שעיר ,שיחים טיפוסיים המכסים את גבעות הכורכר והחמרה בשרון.

בית הגידול המעורב של כורכר וחמרה, הביא עימו מגוון גדול של צמחים משום שהוא יוצר תנאים חצי יובשניים ולכן מפגיש מיני צמחים מהאזור המדברי (רותם למשל) עם מיני צומח ים תיכוניים.

שבילי הטיול בשמורה מסומנים ויש לטייל אך ורק בשבילים המסומנים. המסלולים קצרים ונוחים ומתאימים לכל המשפחה.

מהשמורה תצפית מרשימה ביותר על סביבותיה. הצפייה מערבה אל העמק בו ממוקמת מסילת הרכבת, ממחישה את הפגיעה הקשה הצפויה למרחב הפתוח, אם לא יצליחו אנשי הטבע לעצור את התכנית לסלילת כביש 20 (המשך נתיבי איילון) המתוכנן בלב העמק הפרוס ממערב לשמורה.


איך מגיעים?

נוסעים בכביש 4 , כביש חיפה – ת"א הישן. יש להיכנס למושב בני ציון ולנסוע לכוון היציאה המערבית של הישוב. בכיכר שבמערב בני ציון פונים ימינה ואז ניתן להחנות את הרכב במגרש חניה שליד בית ספר "חובב" או להמשיך בנסיעה דרומה ולפנות ימינה (מערבה בפניה הבאה).

כביש משובש מוביל אל מחוץ לבני ציון ובמרחק של מספר מאות מטרים, מצד ימין (צפון) ממוקמת שמורת הטבע בני ציון.


;
toaster