חדשות ערוץ 7

עכשיו בכותרות: תג בכותרות

מעיינות קטנים בעמק המעיינות

בשבוע של שמירת הטבע והסביבה בחרנו עבורכם 3 מעיינות קטנים, נקיים ולא מוכרים.

שיתוף קובי פינקלר, י"ט באדר תשס"טטוען...

אי שם בצפון הארץ יושב לו אזור מושלם לטיול רטוב. גם אם קצת חם (לא עכשיו. בקיץ כמובן) בעמק בית שאן (שעכשיו נקרא עמק המעיינות) הנה מגיעה הסיבה המושלמת לטיול משפחתי באחד האזורים היפים והירוקים במדינה. תוכלו למצוא כאן הרבה מורשת והיסטוריה ארצישראלית, ו.. כמובן את להגשים את חלומו של כל מטייל, להגיע במהלך הטיול אל מעיין קטן וצלול, ולטבול את גופו במים הצוננים. אחד המקומות שיכול להגשים לכם את החלום  הזה הוא עמק המעיינות. מעיינות רבים זורמים שם במשך כל השנה, חלקם מלאים במים טובים וצלולים ואחרים במים מעט מליחים, האחרונים הם מים שמתנקזים מהרי הגלבוע. במשך שנים הם מחלחלים, ובתום התהליך אנו מוציאים מים חיים שופעים מעיינות בעמק . ממעוף הציפור נראה  המקום כגן עדן של מים, מעיינות כחולים, מאגרים או בריכות דגים. חלק מהמקומות כלואים בתוך אתרים לאומיים, אחרים מוכרים רק ליודעי סוד. עמק המעיינות עשיר באתרי נוף וטבע, במעיינות ובאתרים ארכיאולוגיים ובמאגרי מים. באזור 18 שמורות טבע  ודרכו עוברים כמיליון דורסים ומאות אלפי חסידות ושקנאים, בדרכם מאירופה ואסיה לעבר אפריקה בתקופת הסתיו ובחזרה באביב וזו סיבה בהחלט טובה  לפקוד את המקום.

ועכשיו למעיינות הנסתרים.

שלושה מעיינות סמוכים לקיבוצים בעמק. סמוך לטירת צבי-עין אברהם(מדרום לקיבוץ), עין   צמד (ממזרח לשדה אליהו) ועין נזם.

 תחילה ל"עין אברהם". מדרום לטירת צבי מסתתר לו המעיין היפה הזה. לצידו תל נישא ששימש את הלגיון הרומי במסעותיו וכיבושיו בארץ ישראל.שביל מסומן היטב עולה לפסגת התל ויורד מעברו האחר.המראות נפלאים.מכל עבר נשקפות בריכות הדגים.משם לעין צמד. הגישה אליו היא מעט אחרי קיבוץ עין הנצי"ב. יש פנייה שמאלה לכביש משובש אך עביר לגמרי. ( תשאלו מקומיים איך מגיעים לעין צמד ). מבנה המשמש את המשאבות הגדולות שוכן על גדותיו. שובבי האזור בנו לעצמם כעין מרפסת, משם הם מזנקים אל המים התכולים. השלטים מזהירים שהמקום אסור לרחצה, לכן אנו נציע לכם להסתפק בטבילת רגליים. איך מגיעים? מבית שאן נוסעים דרומה על כביש 90, פונים מזרחה לכיוון עין הנצי"ב. עוברים את הקיבוץ, כ-7 ק"מ מהצומת יש פניה מזרחה, לשביל עם סימון שבילים שחור. נוסעים עם השביל עד לסיבוב גדול, משם נמתח שביל כחול צפונה. אחרי כשני קילומטר תגלו  את 'עין צמד'. מפת טיולים וסימון שבילים מס' 3.

משם עוד קילומטר וקצת, נגיע למעיין לא מסומן .זה עין נזם.ושוב. תשאלו מקומיים איך מגיעים. למגיעים מצפון עוברים את הכניסה לקיבוץ שדה אליהו ולאחר כקילומטר נראה שביל מסומן כחול פונה ימינה, נפנה איתו ולאחר חמישים מטר נפנה ימינה לשביל נוסף. לאחר כ-700 מטר נראה מימיננו את הבריכה של המעיין.  שמרו על הנקיון .הרי כמה מקומות נותרו לקהל ללא תשלום? באזור יש מעיינות אחדים כמו עין מודע, נחל הקיבוצים ועין שוקק, אבל אין תחליף למעיין כמעט פרטי.


 והיכן אוכלים?

 שיפודי הכיכר

 במרכז בית שאן ממוקמת מסעדת בשרים ודגים פשוט מושלמת. שירות אדיב ויעיל. מקום מרווח (אין בעיות חניה) מחיר בהחלט סביר. הן לטעמים והן לשפע הסלטים המוגשים כל העת בלא הגבלה. "שיפודי הכיכר" הוא שמה של המסעדה והיא בהשגחת הרבנות בית שאן. 04-6060198

 והיכן לנים?

ב"גן בעדן" אירוח  בקיבוץ טירת צבי. 27 יחידות נופש כפרי. בדירות תמצאו חדרים גדולים, מעוצבים ומאובזרים. האירוח בגן בעדן מתאים לזוגות ומשפחות. האתר מוקף בכרי דשא, פינות ישיבה מוצלות ופינות ברביקיו. גן בעדן מגיש לאורחיו ארוחת בוקר עשירה הכלולה במחיר הלינה. באזור קיימות שפע של אטרקציות ומסלולי טיול ( חלק פרטנו בכתבה) .  והכי חשוב - מתאים במיוחד לציבור הדתי. פרטים: 04-6078884

 מתבלבלים? רוצים הדרכה באזור עם הגעה למקומות הכי מיוחדים? טלפנו ותאמו עם לוי גבעון מורה הדרך של האזור. כל פינה נהירה לו, כל שביל פותח בפניכם צוהר חדש 050-5700380.

מידע נוסף על המועצה, היישובים והאטרקציות התיירותיות באתר: www.maianot.co.il

מצאתם טעות בכתבה? דווחו לנו


;
toaster