המסית לטרור בפייסבוק - נשלח למאסר

שמונה חודשי מאסר לערבי ממזרח ירושלים בגין הסתה ותמיכה בארגון טרור בפייסבוק.

אורלי הררי , א' בסיון תשע"ה

אינטרנט פייסבוק
אינטרנט פייסבוק
Thinkstock

בית משפט השלום בירושלים גזר היום (שלישי) שמונה חודשי מאסר לסאמי דעיס, ערבי תושב א-טור במזרח ירושלים, בגין הסתה ותמיכה בארגון טרור בפייסבוק. 

דעיס הואשם כי פרסם, בין היתר, תמונת אדם הלבוש כיהודי חרדי ומצדיו רובים המכוונים אל ראשו ומעליו סכין ואקדח, ותחתיו הכיתוב: "דם = דם! להרוג אותם, מוות למתנחלים". 

פרק העובדות בכתב האישום, מתאר שורה ארוכה של פרסומים שפרסם דעיס בדף הפייסבוק שלו בתקופת מבצע "צוק איתן" ולאחריו, שזכו ל"לייקים" ושיתופים רבים ממשתמשי פייסבוק ששיתפו והפיצו תכנים אלה לאחרים.

כך לדוגמא, ביום 20.7.14 פרסם הערבי תצלום שעליו הכיתוב: "שאול אורון (6092065)", ולצדו פרסם סטטוס צמוד: "אללה מחייה אלקסאם, אללא ינחיל נצחון להתנגדות".

ביום 23.10.14, למחרת פיגוע הדריסה ליד הרכבת הקלה בו נרצחו שני בני אדם, שיתף דעיס תצלום של המחבל הפוגע ועליו הכיתוב: "ברוב כבוד וגאווה, מודיעה התנועה של הג'יהאד האסלאמי בפלסטין, על נפילתו של המוג'אהד עבד אל רחמן אלשלודי השהיד, מבצע פעולת הדריסה במתנחלים בגבעה הצרפתית בתאריך 22.10.14".

למחרת ההתנקשות ביהודה גליק פרסם הערבי את תצלום המחבל היורה כשלצדו הסטטוס: "אללה יברך את הבטן שנשאה את המנהיג השהיד, בן ירושלים, שומר כבוד אלאקצא... אללה ירבה אנשים כמוך, פרח סילואן. אללה, עשה שגורלי יהיה כגורל השהידים המכובדים של אלאקצה".

בגין כל אלה, הואשם והורשע דעיס בהתאם להודאתו בריבוי עבירות של הסתה לאלימות או טרור ובריבוי עבירות של תמיכה בארגון טרוריסטי.

השופט שמואל הרבסט אמר כי ''הנאשם ביצע סדרת עבירות חמורות, בזו אחר זו, תוך ניצול שליטתו ברשת החברתית. התרשמתי כי מדובר באדם משכיל, כאמור, המודע להשלכות מעשיו, אך בכל זאת בחר לבצע את מעשי ההסתה והתמיכה בטרור''.