שטייטל בלשכת עורכי הדין

לשכת עורכי הדין – גוף סטטוטורי יורקת בפניהם של החוק, רוח החוק ועקרונות יסוד של שוויון בין המינים.

ד"ר עליזה לביא , כ"ו בחשון תשע"ב

תארו לעצמכם שבוועדה לבחירת קאדים לא היה יושב אף מוסלמי, ורק יהודים היו בוחרים את שופטי הדת המוסלמים.

לחלוטין לא הגיוני, נכון? עכשיו דמיינו מצב בו בוועדת סל התרופות לא חבר אף רופא. בלתי אפשרי, נכון? אז זה בדיוק מה שיקרה מעתה בוועדה לבחירת דיינים: לא תהיה שם אף אישה. כלומר: מחצית המתדיינים בפני בתי הדין הרבניים, לא יזכו אפילו לקול אחד מבין חברי הוועדה.

בתי הדין הרבניים חורצים גורלות של נשים, גברים ילדים ומשפחות. הם עוסקים בנושאים האינטימיים ביותר בחיי הפרט. מאחר שהם פועלים על פי ההלכה, נשים אינן יכולות לכהן בהם. רק בשנים האחרונות התאפשר לנשים להופיע בפניהם כטוענות רבניות. במשך 12 שנים הייתה חברה אחת בוועדה לבחירת דיינים – וכעת אפילו זה לא יהיה.

דיל פוליטי בלשכת עורכי הדין הביא לכך, שהמועמדת היחידה – עו"ד בת-שבע שרמן-שני – לא נבחרה. חטאה שהיא משתייכת למחנה ראש הלשכה, דורון ברזילי, הנמצא במיעוט במועצה הארצית שבוחרת את נציגי הלשכה לוועדות הממנות שופטים ודייני
נשים ממילא מרגישות מקופחות בעומדן מול הדיינים, ואין זה משנה האם ההרגשה הזו נכונה מבחינה אובייקטיבית; היא קיימת, וזה העיקר
ם. מחנה הרוב בראשותו של יורי גיא רון הקריב את המועמדת לוועדה על מנת לחזק את כוחו הפוליטי. פוליטיקה קטנה וקטנונית גברה על ההיגיון וההגינות. והיכן? – בגוף שחבריו אמורים להיות אלו שישמרו מכל משמר על עקרונות הצדק והשוויון.

המחוקק קבע וקובע עוד ועוד כללים שנועדו לקדם את הנשים בישראל לקראת שוויון. למרות כל המאמצים, אישה משתכרת עשרות אחוזים פחות מגבר באותו תפקיד, וסיכוייה להתמנות לדירקטורית או למנכ"ל פחותים בהרבה משל עמיתיה הגברים. כעת באה לשכת עורכי הדין – גוף סטטוטורי, הפועל מכוח החוק ושכל עורכי הדין במדינה חייבים להיות חברים בו – ויורקת בפניהם של החוק, רוח החוק ועקרונות יסוד של שוויון בין המינים.

כאמור, הפגיעה חמורה במיוחד בשל הגוף בו מדובר: הוועדה לבחירת דיינים. נשים ממילא מרגישות מקופחות בעומדן מול הדיינים, ואין זה משנה האם ההרגשה הזו נכונה מבחינה אובייקטיבית; היא קיימת, וזה העיקר. כעת אומרים להן, שלא תהיה בוועדה אפילו חברה אחת המבינה מהן מצוקותיהן, מהם צרכיהן, מהן רגשותיהן.

מאחר שעל הפוליטיקאים הקטנים של לשכת עורכי הדין אי אפשר לסמוך, על המחוקק להתערב בעניין ולשריין מקומות לנשים בוועדה למינוי דיינים. קואליציית ארגוני הנשים –עיקר יזמה הגשת הצעת חוק בנושא ומן הראוי שזו תקודם בדחיפות על ידי כל גווני הקשת הפוליטית. בהזדמנות זו ייטיב המחוקק אם יבטל לחלוטין את חברותם התמוהה לכשעצמה של נציגי גילדת עורכי הדין בוועדה, וימיר אותה בשתי נציגות האמונות על זווית הראייה הנשית דוגמת קואליציית ארגוני הנשים – עיקר או הרשות למעמד האישה.