צעד אחד קדימה

רבנים ואנשי ציבור יקרים, גם אם אתם מזועזעים כדאי לחשוב צעד אחד קדימה ולהבין שהדבר הכי נכון מבחינתכם זה לבלוע את הרוק, לחרוק שיניים ולשתוק!

אהרון טבגר , כ"ג בכסלו תשע"ב

ציבור המתיישבים ביהודה ושומרון בימים האחרונים מתחלק לשניים: החצי הראשון הזדעזע מהאירוע בחטמ"ר אפרים וחושב שזה היה חציית קו אדום, פשע, ומעשה חמור ביותר, המטיל כתם על ההתיישבות כולה.

החצי השני חושב שהפעולה היתה מוצלחת, מנעה מראות הרס קשים ברמת גלעד, מצפה יצהר ואולי אף מקומות נוספים באותו הלילה, ושהאשמים העיקריים הם ברק וכוחות הבטחון שפועלים להרוס בתי יהודים.

אין בכוונתי להביע דעתי בבמה זו לאיזה חצי אני משתייך. השורות הבאות מיועדות למתיישבים הנמנים על החצי הראשון, על-פי תפיסתם.

כל אחד מהמתיישבים מהחצי הראשון, במיוחד הרבנים ואנשי הציבור, עמד בשבוע שעבר בפני דילמה - כיצד להגיב על המעשים החמורים הללו. ברשותכם, אנסה להכניס את השיקולים השונים שהיו צריכים לעמוד בראש כל אחד.

הסיבות שגורמות לנו לפרסם גינוי

1. מדובר במעשה חמור. פגיעה שכזו בחיילי צה"ל היא דבר רע שיש לבערו. זו האמת, וצריך להגיד אותה בפומבי.

2. בגלל שמדובר בפשע מוסרי, שתיקה כלפי זה יוצרת גיבוי מוסרי למעשים אלו.

3. מדובר במעשה שמפנה את כל הכעס של הצבא וכוחות הביטחון כלפינו, המתיישבים. רק אם נגנה בכל התוקף, יש סיכוי שהצבא יבין שמדובר בקומץ מתפרעים, ולא יעניש קולקטיבית את כלל המתישבים.

4. אם יהיה גינוי חריף דווקא מצד ההתיישבות, להבא יחששו לבצע זאת שוב.

5. אם יראו שאפילו אנחנו מגנים, יש סיכוי שכוחות הביטחון יוכלו להיכנס לעובי הקורה יותר ברצינות, כדי לעצור את אותם פורעים.

6. חשוב להבהיר שאנחנו ציבור מתון ולא קיצוני. כשבציבור הכללי יראו שאנחנו מתונים, יאהבו אותנו יותר, ואת כל מפעל ההתיישבות.

אולם אם ניקח כל שיקול כזה לגופו, נראה כי דווקא משיקולים אלו יש סיבה שלא לגנות:

למה לא לגנות

1. האמת היא שאנחנו לא יודעים מה בדיוק היה שם, ומי בדיוק עשה את זה. אמנם התיאורים בתקשורת היו נוראיים, אך אם איננו יודעים במאה אחוז מה בדיוק היה שם, זה בעייתי לגנות. בסוף יתברר שגינינו דברים, שהיו פחות חמורים ממה שפרסמנו בפומבי.

2. אמנם, לתפיסתנו, מדובר בפשע מוסרי. אך האם גינוי רק לזה יהיה מוסרי? הרי כשיש פעולות אלימות כנגד חיילי צה"ל בבלעין, אין גינוי. כשהחיילים והשוטרים משתמשים באלימות קשה כנגד המתיישבים כמעט בכל פינוי, אין גינוי. אם נגנה עכשיו, זה יהיה עוול מוסרי. כי האירוע הזה יתפס כחמור, בעוד דברים אחרים החמורם לא פחות, עוברים בשתיקה. אמנם פעילות אלימה מצד אחד, לא מצדיקה אלימות מצד שני, אך ברגע שרק צד אחד יגונה, אין עוול מוסרי גדול מזה. כשאנחנו צועקים בחוץ שפגיעה בחייל זה מעשה חמור ביותר וחציית קו אדום, אנו בעצם אומרים שעד עכשיו לא נחצו קווים אדומים. שכשמתיישב פוגע בחייל זה פשע, אבל כשחייל
התקשורת והשמאל ינצלו את העליהום הזה, כדי להכליל את ראש המגנים מימין כאלים ופורע חוק, ולא יעזור לו כמה חזק יגנה. אפילו את ראש הממשלה כבר האשימו שהוא זה שמטפח את מעשים אלו
מכה מתיישב בפינוי זה אולי מקומם, אך בסדר. כמו ש"דינא דמלכותא" לא חל כשיש אכיפה סלקטיבית כך זה לא מוסרי לגנות כשהגינוי הוא סלקטיבי.

3. האם באמת אנחנו חושבים שגינוי שלנו יגרום לצבא לשכוח מזה, ושתיקה שלנו תגרום לו להיות יותר עוין אלינו? הרי מבחינת הצבא, המשטרה וכוחות הביטחון דווקא עצם זה שאנחנו מודיעים שזה חמור מאוד, מגדיל את הניכור כלפי ההתיישבות. במיוחד שלא ידועה זהותם של החבר'ה שעשו את זה. הרי מאיפה להם לדעת איזה מתיישב הוא מה"רעים" ואיזה מ"הטובים". להיפך, כשאנחנו מגנים, זה בעצם אומר- סליחה, זה משלנו, אבל לא כולנו ככה. הגינוי מעודד את השנאה והניכור של כוחות השלטון כלפי ההתיישבות, ולך תסביר להם מי זה נוער גבעות, ומי זה מתיישב נורמטיבי.

4. הנימוק הרביעי שהובא כסיבה לגנות הוא נימוק חינוכי. אולם פה יש לחלק את הדברים: אם אנחנו רבנים, ראשי ישיבות, מחנכים וכדו' הרי שאת הגינוי או ההתייחסות המלאה שלנו לאירועים, יש להעביר בחוגים המצומצמים של התלמידים שלנו ו/או הסרים למשמעתנו. אין שום סיבה ותועלת לפרסם את הדברים בתקשורת. אם אנחנו לא מחנכים, אלא אנשי ציבור - האם נראה לנו שבאמת מישהו יקשיב לקריאתנו. נראה שדווקא להיפך - גינוי שלנו יגרום לצעירים לסלידה מאיתנו ולהבא לא יקשיבו לנו גם לדברים אחרים שנגיד. ראיתם פעם מנהיג שמגנה חלקים מהציבור שלו ומצפה שאותם חלקים יסורו למנהיגותו?

5. ומה אנחנו חושבים- שבלי הגינוי שלנו, המשטרה, כוחות הביטחון ומערכת המשפט לא ינסו לתפוס את הצעירים שהיו שם? נראה לכם שבלי גינוי לא "ימוצה איתם הדין במלוא התקיפות"? האם המשטרה והפרקליטות לא מתעמרים בצעירי ההתיישבות עוד בטרם האירוע בשבוע שעבר ושלל הגינויים? האם אין סיכוי שהגינוי רק יתן לגיטימציה לכוחות הביטחון לנהוג בסנקציות כלפי צעירי, גם אם הם חפים מפשע. הרי גם בלי זה, מידי שני וחמישי אנו מדווחים על מעצרי סרק, נסיונות הפללה של השב"כ, ואכיפה דרקונית בראשות המחלקה של שי ניצן כלפי מתישבים ביו"ש.

הרי יכול להיות שהבא שייעצר בלי סיבה יהיה הבן שלי או השכן, למרות שגם הוא לא עשה כלום. זה מה שאנחנו רוצים להביא על ההתיישבות?

6. וזו הנקודה המרכזית - אולי אנשים מסויימים, שמחכה להם תפקיד ממשלתי כלשהו בשנים הבאות, חשוב להם לצייר את עצמם כמתונים. אך מה בפועל גורם הגינוי לכלל ההתיישבות - ההסתה הפרועה שעודנה נמשכת ברגעים אלו, של התקשורת, חברי הכנסת, אנשי הציבור של השמאל וכדו' רק ניזונה מגינויים שכאלה. הרי ברור שהמתיישבים לא יצוירו מתונים יותר, לאחר שגינויים מפורסמים על ימין ועל שמאל. מה חשבנו- אם חבר כנסת מהאיחוד הלאומי ("הימין הקיצוני" שבכנסת) מרשה לעצמו לגנות את האירוע, אז מה הפלא שחבר כנסת שמאלני ידבר על כך שצריך לירות באותם צעירים? ככל שרבו הגינויים מקרב ההתיישבות, כך גברה ההסתה מצד התקשורת. מי שמגנה, הוא זה שיורה לעצמו ולכל ההתיישבות כדור ברגל, הוא זה שמסכן את כל מפעל ההתיישבות, הרבה יותר מזורק האבן על הסמח"ט. שכן אם לו מותר להתבטא בחריפות, הרי שלאחרים מותר גם להתנהל בחריפות כנגד המתיישבים.

התקשורת והשמאל ינצלו את העליהום הזה, כדי להכליל את ראש המגנים מימין כאלים ופורע חוק, ולא יעזור לו כמה חזק יגנה. אפילו את ראש הממשלה כבר האשימו שהוא זה שמטפח את מעשים אלו.

אז מה הפתרון? לשבת ולשתוק?

כן! בדיוק כך! אני בטוח שהיו הרבה מאוד רבים ואנשי ציבור מימין ומשמאל שלא הגיבו עדיין על אירועי שבוע שעבר. אין זה אומר שהם מסכימים עם מה שאירע. למשל, את יוסי שריד לא שמעתי מתבטא בעניין. לא נראה לי שיש מישהו שחושב שע"י שתיקתו, הוא מגבה את "נוער הגבעות".

לפני שיוצאים בפומבי בגינויים וביטויים חריפים, כדאי לשקול טוב טוב את ההשלכות. ההנחיות הדרקוניות החדשות כנגד היהודים ביו"ש, ההסתה הפרועה של התקשורת - הכל לובה לא ע"י  פואד דווקא, כי אם ע"י המגנים מימין. בגינויים הם התירו את הדם, והתקשורת עטה על זה כמוצאת שלל רב. לא שמתם לב שכשגיניתם נמצאתם בצד אחד עם לבני, נחמן שי, פואד, אופנהיימר וחבריהם? לא שמתם לב שאתם רק מוסיפים לתקשורת סיבות להשתלחויות חסרות רסן? 

אז רבנים ואנשי ציבור יקרים, גם אם אתם מזועזעים ממה שאירע, כדאי לחשוב צעד אחד קדימה ולהבין שהדבר הכי נכון מבחינתכם זה לבלוע את הרוק, לחרוק שיניים ולשתוק! ואם כבר גיניתם, וליביתם את השנאה של הימים האחרונים - זה הזמן לפרסם התנצלות. זה לא יעזור כבר לסבב השנאה וההסתה הנוכחי, אך אולי זה ימנע גינויים כאלה בעתיד.

ואל תשכחו שיש גם חצי שני, שלא חושב כמוכם...