טור דה-עה

בישראל , כמו בישראל, אין לנו טור דה פראנס. לנו יש טור דה-עה. המירוץ היוקרתי לא מתקיים אחת לשנה ואף לא נמשך שלושה שבועות, מדובר במירוץ מתמשך.

רעות יעקבסן , ב' בטבת תשע"ב

רעות יעקבסן
רעות יעקבסן
ערוץ 7

פעם בשנה מתרחש בצרפת מירוץ האופניים היוקרתי ביותר בעולם, הלא הוא הטור דה פראנס. עשרות מתמודדים נערכים למסלול הארוך של 3400 הק"מ ברחבי צרפת ואירופה, אותם עליהם לגמוע בשלושה שבועות בלבד, על אופניים כמובן.

דיווש נמרץ, רגל רודפת רגל, ימין, שמאל, ימין. חולצה ספוגת זיעה. רוכבים מצטופפים בטור לאורך המסלול, מנסים לא להתנגש ולהמשיך במירוץ. יש נופלים, יש קמים. צריך להמשיך ולהמשיך, גם כשנגמרת הנשימה, גם כשהדרך נראית עוד כל כך ארוכה.

בישראל , כמו בישראל, אין לנו טור דה פראנס. לנו יש טור דה-עה. המירוץ היוקרתי לא מתקיים אחת לשנה ואף לא נמשך שלושה שבועות, מדובר במירוץ מתמשך. זו לא דרך הרים ופסגות אלא דרך חיים של ממש. מילה רודפת מילה, משפט אחר משפט, ושוב תגובה ושוב טור דה-עה. כתיבה מהירה, כמעט אוטומטית. ימין רודף שמאל, שמאל רודף ימין. מעגל מתמשך שגורר אותנו הציבור אחריו. ומי שלא עומד בקצב, לא קורא בין השורות ולא שואל קצת שאלות, פשוט נסחף לתוכו.

מי שחשב פעם שמקצועות האנגלית והמתמטיקה הם הם קרש הקפיצה לחיים שאחרי התיכון, יגלה כי למעשה הם נקודת פתיחה טובה ללימודים האקדמאים ותו לא. לעומתם הכוונה לקריאה ביקורתית יכולה להיות שימושית יותר ובעלת ערך רב. המציאות בה אנו חיים כיום מעמיסה אותנו במידע. אמצעי התקשורת
הבעיה מתחילה כאשר הנושא נטחן עד דק בצורה מגמתית, רדודה ומתוך השחרת פניו של ציבור שלם. והעיתונאים, הם צריכים להמשיך ולהמשיך לכתוב כי יש מי שמשקיף מעל, יש עורך ויש מוציא לאור ובעלים, וכל כתב מחוייב לעמוד במילה שלו
הזמינים, יחד עם הרצון לספק חומר כלשהו לציבור, מביאים לידי מבול של טורים וכתבות בלי התחייבות לרמתם המקצועית. במקרים אחדים תתקלו בחוסר דיוק ובאמינות חלשה, במקרים חריפים יהיה זה ניסיון ליצירת פרובוקציות פוליטיות ותקשורתיות שיספקו חומר בערה לטורים נוספים.

במהלך הקיץ האחרון, בשיאה של המחאה החברתית, פירסם כתב בכיר במעריב טור תחת הכותרת "נאבקים על הבית". במאמר נקראה "קריאה אמיצה - ובלתי חוקית - להימנעות כלל-ארצית מתשלום שכר דירה" כאקט להתעוררות מחאה חברתית עזה. המאבק הבילתי חוקי הזה לא מנע ממנו חצי שנה מאוחר יותר לכתוב את המילים החריפות הבאות "חבורה זו של פושעים הוציאה עצמה מהחברה הישראלית ומישראל. היא הסירה מעליה את הציות לחוק". השורות הללו לקוחות כבר מטורו האחר, העוסק הפעם בנוער הגבעות. ללמדך כי יש כאלו העוברים על החוק ונחשבים מוחים וישנם אחרים העוברים על החוק ונחשבים פושעים. פשוט צריך לקרוא היטב בין השורות.

בימים אלו כאמור הנושא התורן הוא "הדרת נשים", קודם לכן היה זה "נוער הגבעות כפורע החוק" ובקרוב מאוד תוטל הפצצה הבאה. כל אחד מהנ"ל הינו נושא המעלה שאלות חברתיות רבות וראוי לעסוק בו. הבעיה מתחילה כאשר הנושא נטחן עד דק בצורה מגמתית, רדודה ומתוך השחרת פניו של ציבור שלם.

והעיתונאים, הם צריכים להמשיך ולהמשיך לכתוב כי יש מי שמשקיף מעל, יש עורך ויש מוציא לאור ובעלים, וכל כתב מחוייב לעמוד במילה שלו. עדיף 500 בפונט קריא. ומאידך ישנו ציבור המקבל את הנאמר כאמת מוחלטת, "זה הרי כתוב בעיתון". ומי שמצליח להעלות דעותיו על הכתב מיד נחשב כבקיא, מומחה. שלא לדבר על כך שאם הוא כבר בעל ארבע טורים הרי הוא "יורה דעה" של ממש.

נדרשת עירנות וביקורתיות מציבור הקוראים, וגם טוב יעשו הכותבים אם יזהרו בדבריהם. כי מי שממש יתמיד בכך ויזרוק מאחוריו כל בדל אמינות, מחקר ודיוק, לא ינפיק טור דעה ראוי. מהמירוץ הזה אולי יצא טור דה פארסה.