להדיר את "הנאצים" מהשיח הציבורי

רק אצלנו יכול כל אוויל, מימין ומשמאל, חרדי וחילוני, להכריז שישראל היא כמו גרמניה הנאצית ו/או ללכת עם טלאי צהוב.

גונן גינת , ז' בטבת תשע"ב

גונן גינת
גונן גינת
ערוץ 7

קצב הריבוי הטבעי של "הנאצים" בישראל מזנק באופן מבהיל: רק לפני כמה ימים הסביר השחקן איתי טיראן המככב ב"קברט" שהמחזמר, המציג את גרמניה ערב עליית הנאצים, נועד להזהיר אותנו. כי אנחנו וגרמניה הנאצית - כך מתבקש מדבריו - זה כמובן אותו הדבר. המפגינים מהעדה החרדית בירושלים התפרצו במידה רבה לדלת פתוחה.

הכתבה על "קברט" שודרה יומיים וחצי לאחר שנערי הגבעות זעקו "נאצים" לעבר חיילי צה"ל, ושלושה ימים לפני שהקריאות "נאצים" כיכבו בבית שמש. הכוכבים האחרונים היו המטורפים מכיכר השבת בירושלים, אשר הגיעו להפגנה עם ילדים שעל החזה שלהם טלאי צהוב והם מרימים ידיים כמו בתמונה ההיא. כמו שזה נראה, הנאציזם פופולרי בישראל יותר מבכל מקום אחר.

כבר שנים שהתזה המרושעת, כאילו בניהם ונכדיהם של היהודים ששרדו את אושוויץ הגיעו לישראל והקימו כאן מדינה שעוש
כבר שנים שהתזה המרושעת, כאילו בניהם ונכדיהם של היהודים ששרדו את אושוויץ הגיעו לישראל והקימו כאן מדינה שעושה לפלשתינים את מה שעשו באירופה לאבותיהם מאוד, פופולרית בתיאטרון
ה לפלשתינים את מה שעשו באירופה לאבותיהם מאוד, פופולרית בתיאטרון. אולי גם משום שאת ההצגות האלו אפשר לייצא לאירופה, שם הן משמשות כלי לניקוי המצפון הקולקטיבי.

רק לפני כמה חודשים היו מי שהכריזו ש"נסתיר את ילדי העובדים הזרים כמו שהסתירו ילדים יהודים בשואה". עברנו על זה בשקט. וכך גם עברנו על הצרחות "נאצים" שנשמעות בבילעין. בשייח' ג'ראח, למרבה האירוניה, נשמעות הקריאות האלו דווקא מפי אלה שדורשים להוציא את היהודים משם. בצפת עשו את זה קצת יותר באלגנטיות עם "הקריאות לא להשכיר דירות לערבים מזכירות לנו ימים אפלים", כמו מישהו שדרש שישראל תסייע למורדים בסוריה "כדי שהם לא יגידו עלינו שהעולם עמד מנגד".

התוצאה של חשיפת היתר של הנאציזם היא שזה כבר לא כל כך עובד. זאת אומרת, אם הזעקות "נאצים" היו אמורות לזעזע מישהו, הן כבר מזמן לא עושות את זה. במקרה הטוב הן מעוררות תחושה שמי שמשמיע אותן הוא - איך נגיד בעדינות - אוויל, ובמקרה הפחות טוב גם תחושה של גועל. הכי גועל שאפשר.

בדיוק מהסיבה הזאת, כדי שהנאציזם לא יהפוך לבנאלי, קיימים בכמה מדינות באירופה (ביניהן גרמניה) איסורים בחוק על שימוש בסמלים נאציים (קיימת אף הצעה לאסור זאת בכל האיחוד האירופי). רק אצלנו יכול כל אוויל, מימין ומשמאל, חרדי וחילוני, להכריז שישראל היא כמו גרמניה הנאצית ו/או ללכת עם טלאי צהוב. אם לאירופאים מותר לעשות את זה בלי שמישהו יצעק "סתימת פיות", מותר גם לנו. כן, גם בחוק.

המאמר פורסם ב"ישראל היום".