מה למכון פוע"ה ולהדרת נשים?

המכון אינו מדיר נשים, רופאות גינקולוגיות שותפות לצוותי ייעוץ של המכון, מרצות בפני רבני המכון.

הרב חיים וולפסון , כ"ד בטבת תשע"ב

יהדות הרב מנחם בורשטיין
הרב מנחם בורשטיין
צילום: ערוץ 7

מסע ההכפשות המתלהם  סביב הכנס השנתי של מכון פועה עשה עוול למפעל המשלב אנושיות עם גדלות בתורה ושיתוף פעולה עם עולם מדעי מתקדם, עוול למפעל ולאנשים העומדים בראשו. ככל מפעל המכון אינו חסין מביקורת, אך בין ביקורת למה שהיה השבוע אין דבר, השבוע ניסו ארגונים שונים לשפוך את התינוק עם המים.

מה לראשי המכון ולאשמות שהוטחו בהם?

את ראשי המכון אני מכיר כ 16 שנים, מזמן קצר  לאחר נישואי. הרב בורשטיין עצמו ליוה אותנו כ'משפחה מאותגרת פוריות' במשך זמן ממושך. זכינו להכיר אדם פתוח, קשוב, תלמיד חכם עצום, ענו ובעל חוש הומור, שמוכן לפנות את כל זמנו, חינם אין כסף בשביל לפתור את מצוקתם של זוגות ובעיקר של נשים שכואבות את הכאב הגדול של התמודדות עם בעיות פריון.

הרב בורשטיין הקים את המכון בהוראת הרב אליהו, שהשכיל להקדים ולראות את אתגר המענה ההלכתי למציאות המורכבת של טיפולי פריון. במהלך השנים הקים הרב בורשטיין את המכון מאפס, ועקב בצד אגודל עיצב את התחום התורני של פוריות על פי ההלכה.

בזכות אופיו הנוח, חכמתו וכשרונו הוא קנה את אמונם של רופאים רבים שמייעצים למכון מחד, ומאידך את אמונם של גדולי הפוסקים מכל הזרמים, חסידים, ליטאים, אנשי מאה שערים, ואלה נותנים את אמונם במכון ומשתפים עמו פעולה. אינני יודע אם יש עוד גוף שמצליח בתבונה וברגישות רבה לתת מקום ולהפגיש בין עולמות שעל פניהם לא היו נפגשים מעולם, פוסקים חרדים עם פוסקי הציונות הדתית, אנשי מאה שערים והעולם החרדי, עם החזית הטכנולוגית וחידושי הרפואה המתקדמים ביותר,והכל תחת מטריה ציונית דתית. מתוך ידיעת המתחים השונים ומתוך הרצון להטמיע תפיסה הלכתית בצורה שקולה ואמיתית המכון עושה את מלאכתו בזהירות ובמתינות.

את כל זה עושים ראשי המכון למען נשים. המכון מקדיש  מאות שעות ייעוץ ומענה בשבוע, בשעות לא שעות, וללא כל תמורה, כשמול עיני המשיבים עומדת העובדה שהזוגות נמצאים במצוקה כזו, שמוצדק להקדיש ולתת להם הכול. גם בכנסים השונים של שיעורי הנשים בקיץ, בא הרב בורשטיין וקובע את מושבו לשעות רבות מתוך נכונות לסייע בעצה לנשים הבאות לשם.

המכון אינו מדיר נשים, רופאות גינקולוגיות שותפות לצוותי ייעוץ של המכון, מרצות בפני רבני המכון, רבני המכו
כדי לממש את מטרתם 'למען נשים' , פעלו אותם ארגונים להתיר את הקשרים שטווה המכון עם רופאים, ולבטל את הלגיטימיות של קיומו מול משרד הבריאות והציבור
ן עצמם משתתפים בכנסים רפואיים שיושבות ומרצות בהם נשים. בהתייעצות המקצועית יתיעצו עם נשים באותה מידה כמו עם גברים. דברים אלו פשוטים לכל, אך חשוב לחזור ולכתוב אותם לנוכח ההכפשות. אגב, הרב בורשטיין עצמו מעודד נשים ללמוד גינקולוגיה כדי שתהיינה רופאות נשים.

הקשרים שטוו אנשי המכון עם הגורמים הרפואיים מסייעים רבות לבני הזוג להשיג מידע שפעמים רבות קשה להשיגו מרופאים, ולעיתים גם בקיצורי דרך. במכון מעיזים לעשות כל  דבר בשביל לסייע לזוג, ולצורך כך עומדים קשרי האמון שנוצרו בין המכון לרופאים השונים במחלקות.

את כל זה בקשו השבוע לעקור. ומדוע? משום שלכנס השנתי של המכון לא הוזמנו נשים מרצות. כנס זה שנועד לחשוף את העולם הרבני לחידושים ההלכתיים ולחשוף את העולם הרפואי לחידושי הפסיקה הצליח לאחד בתוכו פוסקים עם רופאים מכל גוני הקשת. אגב, גם נשים יושבות שם, ומדברות אל המקרופון, ופעמים רבות ניתנת זכות הדיבור גם לעמדות שהמכון עצמו לא מסכים איתן, הכל מתוך רצון להביא לידי ביטוי את מכלול הקולות.

האם נכון היה לקחת פעילות ענפה כל כך למען נשים, ולהכתיר אותה כפעילות 'מדירת נשים' רק בגלל זה?

גם בכנס הזה לא מדובר בהדרת נשים אלא בניסיון להציב רף של צניעות שיכיל בתוכו רבנים מכלל הקשת. וגם אם לדעת מאן דהו זו ספציפית הדרת נשים, צריך לשאול האם את כל המפעל הגדול שתארנו לעיל נכון לפרק בשביל שנשים תרצינה בכנס.

כדי לממש את מטרתם 'למען נשים' , פעלו אותם ארגונים להתיר את הקשרים שטווה המכון עם רופאים, ולבטל את הלגיטימיות של קיומו מול משרד הבריאות והציבור, האם בכלל לקחו בחשבון את המחיר?

מחר כשזוג ישאר ללא מענה בגלל הפסקת תקציבים, או בגלל שרופאים מסויימים ינתקו קשרים עם המכון, תישאל השאלה מי דואג לנשים. האם כל זה יהיה שווה בשביל ההצגה הטובה בעיר שספקו השבוע?

למכפישים לא אכפת  שהמפעל הזה שכולו למען נשים יהרס, הרי יותר חשוב שעוד אשה תרצה. מה אכפת להם אם מחר זוג מטופל פוריות ישאר ללא מענה, או יקלע לסבך רפואי וכלכלי שניתן היה לחסוך. האם אכפת להם ממפעל שכולו אחדות שירד לטימיון, את כל זה שווה לעקור בשביל שאשה תרצה בכנס?

מכון פועה, שקרוי על שם אישה, שלא פעלה בקולי קולות, מקיים את הכנס כל שנה בשבוע של פרשת שמות, ותחיינה את הילדים. קשה בהקשר הנוכחי שלא להזכר בהגדה של פסח, שם למדנו שפרעה לא גזר אלא על הזכרים, ולבן בקש לעקור את הכול.

יישר כח לכם אנשי מכון פועה, המשיכו בפעלכם, למען נשות ישראל וכלל ישראל.

וכמובן, ארגוני נשים יקרים, כשטועים מותר להודות בכך.