דרכו של נועם

הצעד של נועם שליט הינו צעד שראוי בשם המוסר שלא ייעשה, בניצול הכרה ציבורית ובכפיות טובה כלפיי ראש הממשלה.

אלון לופוביץ , א' בשבט תשע"ב

דעות ממשיך בפגישות. נעם שליט
ממשיך בפגישות. נעם שליט
ערוץ 7
קרוב ל – 100 יום עברו מאז שגלעד שליט חזר לביתו במצפה הילה, לאחר שנים של מאבק ציבורי מתמשך אותו ניהל אביו, נועם,בקמפיין מתוזמר היטב שהצליח לעורר בכל אחד מאיתנו משהו, בלב.

אני תוהה, לאור ההתפתחויות האחרונות, ויש מי שיאמר, התפתחויות לא צפויות, האם נועם שליט, נוהג באותו הנועם שבו נהג עד חזרתו של שליט לביתו. האם נועם שליט הסיר את מסכת "האני מאמין" האמיתית שלו, כאשר חשף באחרונה, בעיתוי תמוה משהו, יום אחד אחרי יאיר לפיד, כי גם הוא רואה עצמו כפוליטיקאי לעתיד. נראה שלעתיד הקרוב. במפלגת העבודה, מפלגה שאליה הוא קשור מזה שנים.

נועם, ששכל את אחיו במלחמת יום כיפורים, פעל ללא לאות ובצדק, על מנת לעשות כל שניתן על בכדי להחזיר את בנו לחיק משפחתו, וסביר שכל אחד אחר, היה נוהג באופן דומה אלמלא היה נקלע לסיטואצייה זהה, הציבור ראה זאת כפעילות לא מתוך אג'נדה, אלא מתוך צורך מובן "להחזיר את הילד הביתה".

אכן, עם ישראל התגייס, במשך שנים, על מנת להחזיר שוב ושוב לתודעה את שליט "שנשכח בשבי החמאס" שהפך להיות במהרה בן בית אצל כולנו, במערכת יח"צנות משומנת ומתוזמנת היטב, שייצרה לא מעט פעולות,חלקן דמגוגיות,על מנת להביא את העומד בראש המדינה לקבל החלטות.גם אם קשות.

ההתנהלות המצוינת של נועם מול כלי התקשורת, יכולה והפתיע חלקים מאיתנו, ונראה שאת רובנו בסבלנותו, וברהיטותו, כ
החיכוך שלשליט עם גורמים פוליטיים,ארציים ובינלאומיים, שטבעי שתהיה צריכה הייתה להעצר עם חזרת בנו גלעד לביתו, למען המוסר והערכים עליהם נועם שח, ולהימנע, למשל מדחיפתו של גלעד לפגישת הערכה ותודה עם שגריר צרפת, ששוב, מנעה את אותו חופש שהם כה ייחלו לו
מי שנקלע למצב החדש כרעם ביום בהיר, ב-25 ליוני 2006 כשנתן את הופעת הבכורה שלו ומאז נהיה לאהוב בכל בית וסלב בעל כורחו.

"מופת של מאבק ציבורי, מאופק וערכי", בירכה אותו לאחרונה יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', לה הוא הודיע כי בכוונתו לרוץ לפריימריז במפלגתה, את המהנדס שלאחרונה התפטר ממקום עבודתו, כדי להתמקד במטרה החדשה, השנויה במחלוקת רבה, גם בחוגים פוליטיים.

אין לי חילוקי דעות עם דעתה של זו האחרונה, אכן מאבק למופת, מאופק ברובו, אלא מספר שאלות ותהיות אודות ערכיות, לאור התנהלותו באחרונה, אותן תהיות שנשמעו לא מעט בתקופה האחרונה.

לא מעט כתבים ובהם גם איילה חסון מערוץ 1 רואה בסיקור התקשורתי שנעשה כמוגזם ולא אובייקטיבי, ואלון בן דוד שמוסיף , כי "הייתה הרבה סימפטיה מצד התקשורת כלפי המשפחה והמטרה", (פורסם באתר גלובס, 17.10.2011) יוצרים תמיהה האם ייתכן והתקשורת פעלה כך מדחיפה של אנשי יחסי ציבור, או אולי שימוש בקשרים מימים עברו שיש למשפחת שליט בפוליטיקה הישראלית.

אם להחליט, על פי דבריה של איילה חסון מערוץ 1, "כי יש כאן שיקולים פופוליסטיים שהובילו לסיקור אמוציונלי של הפרשה" אזי שייתכן ויש דברים בגו והרי ידוע כי מטה המאבק הינו שם גנרי לעבודת יח"צ במיטבה.

אלא, שאין בכך פסול, כל עוד, עוצרים, ומניחים לגובה הלהבות לדעוך, ולא שואפים לכבוש עוד יעד, בהפרש כה קצר, בנסיבות העניין, על חשבון פרשה כאובה, מתמשכת, שגם עם הגעת הפתרון יש צד כואב וכאוב – המשפחות השכולות, אך לא רק: משפחתו של שליט באם אב המשפחה ייכנס לפוליטיקה תאבד את אותה הפרטיות – שביקשו רק לאחרונה. תמוה, כבר אמרנו ?.

וכעת, אותה מכונה משומנת היטב, ממשיכה לייצר כותרות אלא הפעם כותרות שלא הביאו לסחיטה רגשית ; אלא לכעס, בלבול ואף אכזבה בקרוב רבים בציבור. הכרזתו של נועם כי בחר להיכנס לפוליטיקה, הייתה צריכה להיעשות לא לפני שזה היה נוהג במוסר ובכבוד כלפי המשפחות השכולות, וכלפי הציבור הנלהב ברובו להחזיר את בנו הביתה, ובוחר לחזור לאותה האנונימיות, שאותה כה ביקש, מספר פעמים.

חזרתו לחיים הציבוריים, עשויה לא להפתיע את מי שכבר יודע כי בשנת 1999, שימש כראש מטה מקומי של העבודה באזור מגוריו, ואביו, סבו של גלעד, צבי, היה שותף בפעילות למען יצחק הרצוג.

כך או כך, החיכוך שלשליט עם גורמים פוליטיים,ארציים ובינלאומיים, שטבעי שתהיה צריכה הייתה להעצר עם חזרת בנו גלעד לביתו, למען המוסר והערכים עליהם נועם שח, ולהימנע, למשל מדחיפתו של גלעד לפגישת הערכה ותודה עם שגריר צרפת, ששוב, מנעה את אותו חופש שהם כה ייחלו לו.

בקשתו של נועם שהתקבלה בזרועות פתוחות ובחיבוק חם במפלגת העבודה, ראוי שתיבחן על ידי יו"ר המפלגה בהתייחסותה לדבריהם של עמיתה, מייצגי העם, ממפלגות אחרות, כמו ח"כ יואל חסון (ליכוד) שאמר לאחרונה שמדובר בצעד "מוקדם מדי, מביך מידי, ציני מדי"

אין לי אישית כל ספק, הצעד של נועם שליט הינו צעד שראוי בשם המוסר שלא ייעשה, בניצול הכרה ציבורית בשל הפעילות למען גלעד, בכפיות טובה כלפיי ראש הממשלה ומן הראוי שיראה את התמונה הכוללת ויחזור בו מהרעיון שעשוי להצית ויכוח ציבורי סוער.

ומתוך כך, נולד לו קמפיין ציבורי נוסף, בנושא שליט, הקורא לו לחזור לאותה הפרטיות אותה כה ביקש.

גילוי נאות: הכותב משרת במילואים כמפקד ביחידתו של גלעד שליט.