עוד שרון כזה ואבדנו

שרון מחמיץ את חלון ההזדמנויות הנדיר למחיקתו של תהליך אוסלו מדפי ההיסטוריה ולביעורו המוחלט של סיוט המדינה הפלשתינאית.

ד"ר יהודה צורף , י"ז בכסלו תשס"ג

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7
על פי מבחן התוצאה ניתן להגדיר את התנהלותו של אריאל שרון בראשות הממשלה כאחד הכשלונות החמורים ביותר בתולדות המדינה. על פי מבחן הסקרים זוכה שרון לפופולריות ציבורית בלתי-סבירה העומדת בסתירה מוחלטת לתפקודו הכושל כראש ממשלה שבמהלך כהונתו התדרדרה ישראל לשפל חסר תקדים.

פרדוקס הפופולריות של אריאל שרון נובע מצירוף נסיבות המסייע למניפולציות ההישרדות הפוליטית שלו אך בו-בזמן מאיים על קיומה של מדינת ישראל. על כל פנים, ההיסטוריה תשפוט את אריאל שרון על פי מחדליו החמורים שדרדרו את מדינת ישראל אל סף התהום, ולא על פי סקרי דעת קהל מפוקפקים ופופולריות חולפת.

ההצלחה האלקטורלית היחסית של אריאל שרון נובעת למעשה מחוסר הפופולריות של מתחריו וכן מהעובדה שקהל הבוחרים של המחנה הלאומי עדיין אינו מעכל את המטמורפוזה האישית, שהפכה את אריאל שרון מאקטיביסט בטחוני לתבוסתן פסיבי המסתפק בסיסמאות נבובות. תדמית העבר של שרון עדיין כה מושרשת בתודעה הציבורית, עד שמרבית בוחרי הימין מעדיפים לייחס למדיניותו הכושלת של שרון תחכום מטפיסי נסתר שאמור להתברר ביום מן הימים.

שגרת קטל מקפיאת דם

אלא שבינתיים נטבחים אזרחי המדינה ונפצעים, השכול זועק לשמים והדם ניגר. לאחר כל טבח דמים מתבצע פינוי מהיר ויעיל של ההרוגים והפצועים, שמאי הרכוש מעריכים את הנזק, תוך מספר שעות מורחקים שיירי הדם וההרס, ואתר ההרג עובר מירוק וצחצוח עד שלא נותר זכר ושריד לפיגוע הקטלני. כך התגבשה שגרת קטל מקפיאת דם במשך תקופת כהונתו של אריאל שרון, שמקפיד על שמירת השקט התעשייתי של בית-המטבחיים הלאומי בעזרתם של מלחכי פנכה פוליטיים הממתינים לפירורי שררה ובצע שינשרו מתוך שובל הפופולריות הגואה שלו.

כמנהל בית מטבחיים המתעלם מגעיותיהן של הפרות המובלות לשחיטה, כך אוטם אריאל שרון את ליבו לנוכח זעקות השבר והכאב שעולות מן העם, מזלזל בהחלטות מרכז מפלגתו, מסתפק בתגובות צבאיות מוגבלות בנוסח הפינצטה, מצהיר על תמיכתו בהקמתה של מדינה פלשתינאית ומנסה למסד את קונספצית הגיטו בשטחי יש"ע וקווי התפר.

החמיץ חלון הזדמנות

אין לשרון שום טקטיקה סודית או אסטרטגיה נסתרת. הוא מודרך על ידי אינסטינקטים של הישרדות אישית ושל השאיפה לזכות בתמיכתו המוסרית של השמאל. עד עתה מסייעות לו הנסיבות האובייקטיביות, ולכן הוא כה מסוכן למדינת ישראל. הוא מחמיץ את חלון ההזדמנויות הנדיר למחיקתו של תהליך אוסלו מדפי ההיסטוריה ולביעורו המוחלט של סיוט המדינה הפלשתינאית. יתרה מזאת, קריסתו האישית של אריאל שרון מספקת תחמושת פוליטית לאנשי השמאל המצביעים על ביצועיו הביטחוניים הכושלים של המצביא המהולל לצורך ביסוס טענתם שאין פיתרון צבאי לטרור.

אם תתממשנה תחזיות סקרי דעת הקהל ושרון אומנם יזכה בראשות הליכוד ובכהונת ראש הממשלה, ייאלץ הציבור להתמודד עם האסון הלאומי שיתחולל כתוצאה מבחירתו הגורלית. לאחר בחירה אומללה כזאת, לא יהיה לציבור היהודי אל מי לבוא בטענות אלא אל עצמו בלבד.