‏זהירות זרים באים!

הכתבים הזרים מתוחכמים ולא אחת הם מנצלים מרואיינים שאינם שולטים בשפה האנגלית ומציגים אותם כעילגים.

דוד העברי , כ"ז בשבט תשע"ב

דוד העברי
דוד העברי
ערוץ 7

יחד עם מאמצנו לחשוף את השומרון לידידים מחו"ל ולשפר את תדמית ההתיישבות מול מקבלי החלטות ושדרני החדשות בעולם, אנו מודעים לכך שישנם גורמים זרים רבים הרואים בהתיישבות היהודית ביהודה ושומרון כמכשול ואפילו חבלה מכוונת בתהליך ה"שלום".

הקונסוליה האמריקאית בירושלים הפועלת כשגרירות ארה"ב בפלסטין, היא אחד הגופים הגדולים שפועלים בעניין זה בארץ. הקונסוליה אחראית לחלוקת 400 מיליון דולר לפיתוח ופרויקטים ברש"פ. בקונסוליה פועל דסק התנחלויות, כאשר נציגיו מסיירים ביהודה ושומרון במטרה לאסוף מידע לגבי הרחבת ה"התנחלויות" ולהעביר מידע זה למשרד החוץ של ארה"ב בוושינגטון.

אנשי הקונסוליה עושים מאמצים כבירים ליצור קשר עם התושבים ביישובי השומרון על מנת לדלות מהם מידע אודות הלכי הרוח בישובים ובעיקר, על המבנה הארגוני של הנהגת ההתיישבות ומקורות המימון של בניה ופיתוח ביישובים. אנו ממליצים לתושבים לא להתפתות לפניות שלהם להפגש שלא במטרה לתרום דבר להתישבות בשומרון.

במקרה ותקבלו פניה כזו מאנשי הקונסוליה האמריקאית או נציגי מדינות אחרות טוב שתפנו אותם ליחידה לקשרי חוץ שומרון לתיאום סיור בשומרון ומפגש עם הנהגת המועצה לקבלת מענה הולם לשאלותיהם. בכך נוכל לנצל מפגשים אלו להעברת מידע ומסרים באופן מתוכנן לתועלת ההתיישבות.

בנוסף מסתובבים בשומרון עיתונאים זרים. גם הם בדרך כלל, כמו עמיתיהם הישראלים אינם אוהדי ההתיישבות ויש בכוחם ל
ניתן להפעיל את הכח הזה רק אם נהיה מאורגנים על ידי שיתוף מידע. שליטת ישראל ויישובים יהודיים ביהודה ושומרון מהווים עניין מרכזי בתקשורת העולמית
השחיר את שמנו הטוב.

במדינת ישראל יש את הריכוז הגדול בעולם של עיתונאים זרים אחרי וושינגטון בארה"ב. מאות עיתונאים זרים שוהים בארץ באופן קבוע ובנוסף יש זרם מתמיד של כתבים המבקרים בארץ לטובת הפקת כתבות מיוחדות, כדאי ומומלץ לשתף פעולה רק עם אלו שהתייחסו אלינו בצורה הגונה ולסרב לשתף פעולה עם אלו שמעוותים את המציאות ומציגים אותנו כמופרעים או מפרי חוק.

ניתן להפעיל את הכח הזה רק אם נהיה מאורגנים על ידי שיתוף מידע. שליטת ישראל ויישובים יהודיים ביהודה ושומרון מהווים עניין מרכזי בתקשורת העולמית.

הבעיה הקשה עבורינו היא שהעיתונאים באים עם דעה קדומה בדרך כלל שלילית על ההתישבות ומתאמצים למצוא חומר שיחזק את התמונה שהם גיבשו מראש. הכתבים הם מתוחכמים ולא אחת הם מנצלים מרואיינים שאינם שולטים בשפה האנגלית ומציגים אותם כעילגים. לרוע מזלנו לעתים קרובות הם עושים סלט מדברים הגיוניים של מרואיין טוב כך שבמוצר המוגמר אנו מצטיירים לא טוב.  

כדי להימנע מסילוף המציאות על ידי גורמים אלו והיות וכחלק מההתנהלות היום יומית שלנו אנו באים במגע רב עם עיתונאים זרים רבים ולכן יש לנו נסיון רב בתחום, אנו ממליצים להתייעץ עם היחידה לקשרי חוץ שומרון לפני שתשתתפו בראיונות. מסרו את שם הכתב או הפנו את הכתבים אלינו ואנחנו נבדוק את העניין לגופו. כמו כן, נשמח להדריך  את הדוברים לקראת מפגש עם כתבים זרים.