גולני: קיבוץ גלויות ישראלי

עם השנים איבדה גולני מיוקרתה. החברה הישראלית, שזיכרונה לעיתים קצר, שכחה את תרומתה.

הרב ד"ר חיים שיין , כ"ח בשבט תשע"ב

לאחרונה התפרסמו ידיעות כי מפקד חטיבת גולני מוטרד מההומוגניות של חיילי החטיבה, שרבים בה החיילים הדתיים. לפי הפרסומים, נעשה ניסיון לדלל את מספר הלוחמים הדתיים על ידי צירוף בני קיבוצים לחטיבה.

גולני היא אחת החטיבות המיוחדות והמפוארות ביותר בצבא. היא הוקמה ב-'48 בעיצומם של קרבות מלחמת השחרור, ומאז היתה חלק מוביל ומשמעותי בכל מלחמות ישראל ובמערכות הביטחון השוטף שבין מלחמה למלחמה.

במלחמת השחרור לחמה החטיבה נגד צבאות לבנון, ירדן, עיראק ומצרים בצפון ובדרום; במלחמת ששת הימים פרצה החטיבה את המעוזים הסוריים בעלייה לרמת הגולן, ובמלחמת יום הכיפורים השתתפו חיילי החטיבה בקרבות הקשים על החרמון. גיבורים עזי נפש מחיילי החטיבה טמונים בבתי העלמין הצבאיים בערים רבות בישראל.

חיילי חטיבת גולני חובשים כומתה חומה עם סמל חיל רגלים ונועלים נעליים שחורות. סמלה של החטיבה הוא עץ זית בעל גזע עבה, שורשים עמוקים וענפים לתפארת. עץ שמסמל יותר מכל את אחיזתנו באדמת המולדת, שאליה שבנו לאחר 2,000 שנה בגלות. עץ משבעת המינים שבו נשתבחה ארץ ישראל ואשר משמנו היו מדליקים את המנורה בבית המקדש.
על עץ הזית של חטיבת גולני הונחה כיפה סרוגה. החיילים הדתיים חדורי המוטיבציה והשליחות סחפו איתם את כל חיילי החטיבה להישגים

בשנותיה הראשונות רבים מחיילי גולני היו בני ההתיישבות העובדת, התיישבות שתרמה תרומה בל תשוער להקמתה של ישראל ולבניינה.  

ברבות השנים פנו בני האליטה היישובית הוותיקה ליחידות מובחרות כמו צנחנים וסיירות ואת מקומם בחטיבה תפסו בני ישראל השנייה, בניהם של עולים חדשים, בעיקר יוצאי עדות המזרח. החטיבה הפכה להיות כור היתוך לישראלים החדשים, עם כל הבעיות והקשיים שהתלוו לקליטת העלייה ולניסיון שילובה בחברה הישראלית.

אלא שעם השנים איבדה גולני מיוקרתה. החברה הישראלית, שזיכרונה לעיתים קצר, שכחה את תרומתה. התקשורת יצרה הילה סביב היחידות המיוחדות ודחקה הצידה את חטיבות השדה שעיסוקן בביטחון השוטף, בלי ניצוצות של אש ותהילה. בקרב חיילי צה"ל ורבים מאזרחי ישראל, הפכה חטיבת גולני שם נרדף לחוסר משמעת, לחובבנות ולאי סדר.

בשנים האחרונות זכתה גולני לחדש ימיה כקדם. מחטיבה המצויה בשולי דרכים היא הפכה להיות חטיבה מיומנת, ממושמעת, מקצועית להפליא, ובעיקר מבוקשת בקרב מתגייסים חדשים. יש אומרים כי המהפך בגולני החל בזכות החיילים והמפקדים הדתיים שהצטרפו אליה. חיילים מישיבות הסדר וממכינות קדם צבאיות ממלאים את שורות הלוחמים ואת שדרת הפיקוד של החטיבה.

על עץ הזית של חטיבת גולני הונחה כיפה סרוגה. החיילים הדתיים חדורי המוטיבציה והשליחות סחפו איתם את כל חיילי החטיבה להישגים. הוכחה מובהקת כי מיעוט נחוש ואידיאולוגי יכול לסחוף חטיבה, צבא ומדינה להישגים אדירים. הכל טמון במנהיגות, בערכים ובחזון.

עתה מבקש מפקד החטיבה לשנות את אופייה ולהסיר את התגית הדתית שהודבקה לה. הלוואי שיצליח, כי הזכות לשרת בצבא שייכת לעם ישראל כולו. לצערי, רבים בתוכנו התרחקו מאותם ערכים ישנים וטובים שהובילו אותנו שנים במעלה הר הניצחון וההגשמה.