תקשיבו לחירשים

לקראת יום ההתרמה לארגוני החירשים מסביר יונתן שפירא, כבד שמיעה מלידה, שחירש הוא כבר לא אותו אחד שהוזכר בנשימה אחת עם שוטה וקטן.

יונתן שפירא , כ"ה באדר תשע"ב

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

שלום, שמי יונתן שפירא, ברצוני לשתף אתכם ולהכיר לכם את עולמי בתור כבד שמיעה. אני כבד שמיעה מלידה וכל חיי השתלבתי בקהילה של אנשים שומעים.

למדתי במסגרת לימודים רגילה, כל חבריי היו שומעים ואיתם גם ביליתי את זמני הפנוי. אם חשבתם שזה פשוט, אתם טועים. מגבלת השמיעה היא מגבלה שמלווה אותי לכל מקום ובכל זמן.

זה מתבטא בקושי לשמוע שיעורים כשהמורה עם הגב אליך, את שאלות התלמידים שמאחור, את השיחה בחדר אוכל הרועש, את הדיון עם הקבוצה, את השיחות בטיול או כשחשוך כאשר לא ניתן לקרוא שפתיים ואת השיחה הלכאורה פשוטה וקלילה הדורשת ממני הרבה מאמץ וריכוז. ישנם עוד הרבה מצבים בחיים בהם מתבטאת מגבלת השמיעה.

בכיתה י"ב הרגשתי צורך חזק להתחבר לחברים כבדי שמיעה, הרגשתי צורך להכיר חברים שאפשר לחלוק עימם את עולמי, שאפשר לדבר איתם, לשתף אותם, להתייעץ איתם. לכן, החלטתי ללכת לארגון בשם "שמע". באירגון הזה זכיתי לפגוש חברים נוספים כבדי שמיעה. פגישה עם אנשים כאלה עזרה לי להתמודד עם בעיית השמיעה שלי בהמון מובנים ובמיוחד מבחינה מנטלית. פגישה עם אנשים אשר חווים חוויה הדומה לשלי, אכן מביאה לחיבור מקדם עימם, חיבור עם המון עזרה ומכנה משותף.

ארגון "שמע" עוזר ותומך בנו, כבדי השמיעה. הוא עוזר לנו להיות מעורבים חברתית, להתמודד עם הבעיות בחיים, להשתלב בחברה ולקבל המון ידע והעשרה במגוון תחומים.

אנחנו, כבדי השמיעה והחרשים, איננו אנשים שונים או מטומטמים. לא צריך לצרוח לעברנו בשביל שנבין אתכם, אנחנו אנשים רגילים לכל דבר. אנחנו צריכים שתגלו מעט סבלנות ונחמדות ותדברו בקול רם, לאט וברור. דאגו לאפשר לנו לראות את פניכם על מנת שנוכל לקרוא את השפתיים שלכם ועל ידי כך גם לקרוא את הלב שלכם. תבינו, החרשים של היום אינם אותם חרשים שמזכירה הגמרא עם שוטה וקטן בנשימה אחת. החרשים של היום הם בעלי דעת ודת ומסוגלים לתקשר עם הסביבה, הם מצטרפים למניין וחייבים במצוות כמו כולם. המכשיר שנמצא על אוזננו אינו הופך אותנו לשונים ממכם. זה פוגע בנו לשמוע ממכם את המשפט "אתה מטומטם? אתה לא מבין מה שאני אומר לך?".

שיחה של כבדי שמיעה, בה הכבד שמיעה מסתכל עליך על מנת לקרוא את שפתיך ומרוכז בך, היא גם שיחה אידיאלית הראויה לחיקוי. שיחה בה בן אדם מקשיב לך, מסתכל עליך, מרוכז רק בך, היא שיחה שנותנת תחושה הרבה יותר טובה, אישית, אכפתית ונעימה.

כאשר כבד שמיעה נרתם כולו על מנת להקשיב, תנו לו להצליח. גם אם לאותו כבד שמיעה לא נעים לבקש ממכם לחזור על דבריכם או להפנות אליו את פניכם, וחיוך מזוייף מרוח לו על פניו, נסו בכל זאת להסביר לו ולשתף אותו. שתיקתו אינה נובעת מביישנותו, אלא מחוסר התמצאותו בשיחה.

המודעות לכבדי שמיעה וחרשים אינה גבוהה, גם לא בקרב הציבור הדתי. ייתכן שאתם אלה שלא שומעים טוב, שלא קשובים לסובבים אתכם. אני מציע לפתוח את אוזניהם ולהקשיב לציבור של הכבדי שמיעה והחרשים, לשים לב אליהם ועליהם.

כל בוקר כאשר אתם קמים ומודים על כך שה' נותן לכם כח, פוקח עיוורים, מכין מצעדי גבר, תודו לו גם על כך שנתן לכם יכולת פשוט לשמוע! יכולת לתקשר עם בני אדם! תעריכו את היכולת הנפלאה שיש לכם - לשמוע.

היום, יום שני, מתקיים יום ההתרמה לארגוני החרשים בישראל.

לתרומת עשרה שקלים שלחו את הספרה 10 למספר 2255