חוק ההסדרה: עמידה עקרונית

ד"ר דרור אידר , י"ד בסיון תשע"ב

מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון הוא ליבו של הליכוד. פגיעה בו היא פגיעה ביכולת השלטון מהמחנה השמרני להחזיר את הספינה הציונית אל התלם לאחר עשרות שנים של משטר, שפה ותודעה, שהפכו את ההתיישבות בארץ ישראל ל"מכשול" ול"פשע" ואת הציונות למטאפורה חלולה.

אי אפשר לגלח חמישה בניינים משל היו גידול חולה ולהעבירו למקום אחר. מאחורי חמשת הבניינים הללו נמצא מפעל התיישבות שלם שאויביו - יהודים בשר מבשרנו - מייחלים לחורבנו. הם מבינים שאין להם רוב בעם, למרות שיש להם רוב בתקשורת - משום כך הם משתמשים בעשרות ארגוני זכויות האדם (שם קוד לשלילת זכות היהודים לחיות בארצם) ובחרב הבג"ץ והפרקליטות. אחרי "הצלחת" הרס שכונת האולפנה בבית אל, יבוא תורם של עשרות שכונות ויישובים ביהודה ושומרון שאנשי יש דין ובצלם ושלום עכשיו והקרן החדשה לישראל ימצאו את "בעליהם", שכמובן ידרשו את הרס הבתים.

כולם יודעים שמדובר באדמות טרשים שדבר לא נבנה עליהן או ניטע בהן; ה"בעלות" הנטענת היא רישום ירדני מאוחר מתחילת שנות ה-60, שבמסגרתו חילק הכובש הירדני אדמות כדי לשמן ראשי משפחות וחמולות ומוכתרים למיניהם שלא ימרדו בשלטון. עוד יודעים שגם אותן אדמות שנגאלו מפלשתינים בכסף מלא אינן
אי אפשר לגלח חמישה בניינים משל היו גידול חולה ולהעבירו למקום אחר. מאחורי חמשת הבניינים הללו נמצא מפעל התיישבות שלם שאויביו - יהודים בשר מבשרנו - מייחלים לחורבנו
ניתנות לרישום במינהל, בשל גזר דין מוות שהשיתה הרשות הפלשתינית על המוכרים. עוד יודעים שאפילו לפי החוק הירדני, במקרה שערך הבנייה והנטיעה עולה על ערך הקרקע, מחייבים את בעל הקרקע לקבל פיצויים ואין להרוס מה שנבנה. עוד יודעים שבניגוד לכל הליך משפטי אחר, איש מהמתיישבים - המחזיקים בדירות - לא צורף כמשיב לדיון בבג"ץ. להם אין עמדה בשאלת הרס בתיהם.

הטענה שחוק ההסדרה נמצא במסלול התנגשות עם בג"ץ היא שקר תעמולתי. בג"ץ אמון על שלטון החוק שמקורו בבית המחוקקים. אם הכנסת אינה יכולה לחוקק חוק המבסס את זכותנו הטבעית, ההיסטורית והדתית על אדמה שהיא ערש לאומיותנו, שהיא ההצדקה לשיבתנו ארצה, אזי אפשר לגלח את מבנה הכנסת ולהניחו בחניון בית המשפט העליון. "שלטון החוק" הוא מונח אורווליאני לביזוי שלטון העם. דווקא התיישבות יהודית ברחבי יהודה ושומרון היא שלטון החוק, משום שלשם כך נבחרה, בין השאר, הקואליציה הנוכחית.

חוק ההסדרה הוא הרע במיעוטו, אבל הוא עשוי לפתור את הבעיה, לספק מטרייה חוקית להתיישבות וגם לפצות את בעלי הקרקע, שגם אם אינם יכולים לומר זאת בגלוי, ישמחו לקבל פיצויים נדיבים במקום אדמה שלא ייעשה בה שימוש. הממשלה מצידה צריכה להודיע לבג"ץ שעמדתה הקודמת בטעות יסודה ולאפשר לבעלי הדירות להגן על רכושם בבית המשפט.

בישראל הנוכחית ניטש ויכוח מדמם בין מחייבי ההתיישבות לשולליה, אולם בממשלה הנוכחית אין (כמעט) ויכוח כזה. אז כיצד אירע שממשלה שמרנית בהובלת הליכוד מגיעה שוב לעקירת יישובים?! הליכוד התפרק פעם לקול מצהלות התקשורת והשמאל הישראלי, והוליד את קדימה - מוטציה פוליטית שאיפשרה את הרס היישובים היהודיים ברצועת עזה והביאה עלינו שתי מלחמות ללא תכלית.

מבלי משים התרגלנו להרס בתי יהודים, בית פה, רחוב שם, ולבסוף מפעל התיישבות שלם. גוש קטיף, זוכרים? זה לא יכול לקרות שוב. יש רגעים בהיסטוריה שבהם מעשה מסוים חורג הרבה מעבר לקיומו בפועל. לא חמישה בתים ייהרסו פה, אלא עמידתנו העקרונית על משמר זכותנו הטבעית, הפשוטה, שהוכרה במשפט העמים, המוסר וההיסטוריה, להתיישבות בביתנו. מעמידה עקרונית זאת נגזרת עמידתנו על נפשנו מול האיום האיראני, וגם מול הנחשול הכלכלי האירופי המאיים להטביע אותנו. עוד לא מאוחר.

פורסם לראשונה ב"ישראל היום".