להתעורר עכשיו

אין לנו את הפריבילגיה להתעייף. אם זה מה שיקרה, נפסיד הכל. אתם ובעצם כולנו, חייבים להתעורר עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מידי

אביחי בוארון , ט"ו בסיון תשע"ב

אביחי בוארון
אביחי בוארון
צילום: יח"צ

לפני יומיים פגשתי ברחוב חבר, תושב אחד היישובים הוותיקים בשומרון. "איך הולך במאהל המחאה", שאל. "למה לא תקפוץ לבקר – אולי אפילו תביא את המשפחה, החברים, השכנים בישוב?", עניתי.

"עייפנו", ענה בן שיחי, "עייפנו מאוד. וגם אני לא בטוח שזה ישפיע". כשנפרדנו נזכרתי שהאיש הזה לפני שלושים שנה נשא על גבו יחד עם חבריו את תנועת ההתיישבות. הוא בנה, הפריח, נטע, הזיע, נאבק, ואפילו איבד את יקיריו במסע הארוך הזה לבניית ההתיישבות ביהודה ושומרון - מה קרה לו?

ב' זה בית?!

מה קרה להם?! לדור שהקים את המפעל האדיר הזה. מה קרה לחבריהם מרחבי הארץ שפעם היו באים בהמוניהם ליישובים ולעצרות ולכיכרות והיום... איך זה יכול להיות שגובה שכר הדירה מוציא את כל הציבור הישראלי לרחוב אבל כשאותנו תושבי עמונה, מגרון, גבעת אסף ושכונת האולפנה הולכים לזרוק מהדירה שלנו, מהבית שלנו – זה כבר לא מעניין אפילו את אלו שאידיאולוגית תומכים בנו?!

איך זה יכול להיות שקוטג' הוא משהו שכל הציבור, דתיים וחילונים, מזרחיים ואשכנזים, עניים ואפילו עשירים מתאסף כדי להילחם עבורו, בכיכרות בכל הארץ, ואנחנו שמושלכים מהבית שלנו, מצליחים בקושי למלא כיכר לא גדולה מול קריית הממשלה?!

אז נכון, הפגיעה בכיס היא פגיעה שכולנו מרגישים אותה. אבל יחד עם זה – אתם שהתעייפתם, אתם באמת לא מבינים שהמאבק הוא לא רק על הבית שלנו אלא על ההתיישבות כולה?! אתם באמת לא מבינים שהמאבק הוא על זהותה של המדינה – האם תמשיך להיות מדינה ציונית-יהודית או חלילה מדינה כללית סודנית-אריתראית-ערבית ומה לא?! אתם לא מבינים שהמאבק הוא בין השמאל הקיצוני, מגובה בכסף אירופאי, המוביל את מדינת ישראל לעבר השקיעה במצולות תרבות הפוסט, לבין הימין הלאומי המנסה בכוחו הדל לשמר כאן תרבות יהודית-ישראלית שורשית וגאה?! אתם לא מבינים שזה מאבק איתנים תרבותי ולא עוד חמישה מבנים?

פשוט להיות

לכן אתם חייבים לבוא. לבוא ופשוט להיות שם. להזדהות עם השובתים ולמחות נגד כוונות ההרס. אתם חייבים לבוא הערב לעצרת העם מול קריית הממשלה, שתקרא לממשלה בישראל: אנחנו רוצים לחיות במדינה יהודית, ציונית, גאה. אנחנו רוצים לחיות תחת ממשלה שמניפה דגלים ולא מקפלת אותם, ממשלה שבונה את הארץ ומפריחה אותה ולא ממשלה שהורסת.

אין לנו את הפריבילגיה להתעייף. אם זה מה שיקרה, נפסיד הכל. אתם ובעצם כולנו, חייבים להתעורר עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מידי.