מאי דשני עלך לחברך לא תעביד

בצלאל סמוטריץ' מסביר במי דני דיין נלחם ומדוע לא יגיע לכינוס של 'אמנה' הערב.

ח"כ בצלאל סמוטריץ'' , ד' בתמוז תשע"ב

הו, כמה שנאנו, ובצדק, כשסתמו לנו את הפה בתקופה שלאחר רצח רבין ומנעו מאיתנו את הזכות להביע את דעתנו. כמה כאב לנו שכל מי שהעז לבטא עמדות ימניות, שקצת לא התיישרו עם חלום השלום של רבין ע"ה, הואשם מיד ברצח. כמה מתסכל היה כששנים אחר כך מנעו, ועדיין מונעים, מאיתנו להעביר ביקורת לגיטימית על ראשי ממשלה ומנהיגים מהשמאל ושביקורת עניינית הופכת מיד להסתה פרועה, שמביאה לרצח, ושצריך מיד לחקור ולהעמיד לדין. כמה מקוממת אותנו עד היום הפיכת אירועי יום השנה לרצח לפסטיבל פוליטי דביק, שמדירה אותנו מהם ומונעת מאיתנו את היכולת להזדהות עם עצם הסלידה מהרצח הנתעב.

זה בדיוק מה שעושים עכשיו יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, וקומץ חבריו בתקשורת המגזרית לאלו שחושבים אחרת מהם בהתיישבות.

זה התחיל בשבוע שעבר בסדרת ראיונות שנתן דיין בתקשורת הכללית בהם הוא האשים את כל מי שמעז לחשוב מעט אחרת ממנו בתבוסתנות, ייאוש, אלימות וקיצוניות, וזה המשיך בייתר שאת בסוף השבוע הזה כשכל מי שמסרב ליישר קו עם העמדה או ההתנהלות של זמביש ודיין, או חלילה גרוע מכך, מעז למתוח עליהם ביקורת ברוב חוצפתו, מובל מיד אל ספסל הנאשמים, משל היה זה הוא שפנצ'ר את צמיגיו של זמביש במו ידיו.

הגדיל לעשות דיין עצמו במאמר שפרסם בעיתון מקור ראשון ובו הגדיר את מפנצ'רי הג'יפ של זמביש כ'בן הממזר' של תנועת קוממיות, לא פחות. עכשיו מגייסים גם את פנצ'ור הצמיגים כדי להשתיק ולסתום פיות. את ההודעה לתקשורת על 'כנס החירום' שיתקיים הערב בעפרה חתמו מארגניו במשפט "מי שלא יהיה שם נדע שהוא לא חושב כמונו". עכשיו גם לחשוב אחרת אסור, ומי שחושב כך אין מקומו עם מתנגדי האלימות. אם אתה חושב אחרת מאיתנו אתה כנראה אלים אז אל תבוא לכנס שאנחנו מקיימים נגד אלימות.

זה חודשים רבים שדיין בחוסר הגינותו עורך מסע דה-לגיטימציה לאלו שחושבים אחרת ממנו בהתיישבות בשאלת המאבק על מגרון ושכונת האולפנה. הוא מציג אותם מעל כל במה כקיצוניים והזויים, כמיואשים שמתעקשים לחיות במצדה ולא מאמינים בכוחו של העם ובכוחה של ההתיישבות, כאלימים שחותרים לעימות בכל מחיר וכאנטי ציוניים המתנגדים לכל מגע ושיח עם הממשלה ורשויות המדינה. עכשיו הוא גם מנסה להאשים אותם קולקטיבית בפנצ'ור הג'יפ של זמביש ובטיפוח אלימות פנים מגזרית. בד
בינתיים, בדיוק כפי שאין לי מה לחפש בכיכר אף על פי שאין לי שום קשר לרצח רבין, כך גם אין לי מה לחפש ב'כנס החירום' שייערך היום אף שלא אני פנצ'רתי את צמיגי הג'יפ של זמביש
רך הזו מנסה דיין להפוך את הוויכוח המתנהל בהתיישבות לוויכוח בין צד אחד לגיטימי וצד אחד לא לגיטימי. בין צד שפוי, ממלכתי וראלי, לבין צד אלים, לא שפוי ולא ראלי.

תקנו אותי אם אני טועה, אבל זו בדיוק הייתה דרכה של האנטישמיות בימיה הטובים. להפוך את האחר למכוער, לצייר אותו עם אף ארוך ולתלות בו את כל פגמיה של החברה. זו גם, דרך אגב ואפרופו בג"צ והרס מאחזים, בדיוק אסטרטגיה של ארגוני השמאל. המטרה האסטרטגית של ארגוני השמאל בעתירות שלהם לבג"צ היא לא הרס המאחזים אלא השחרת פניה של ההתיישבות. כחלק ממסע הדה-לגיטימציה שהם עורכים להתיישבות הם מנסים להפוך את הוויכוח על עתידה של ההתיישבות מוויכוח אידיאולוגי-פוליטי לגיטימי, המתקיים בין שני צדדים לגיטימיים, לוויכוח לא לגיטימי, בין צד אחד לגיטימי של שומרי חוק ומוסר לצד אחד לא לגיטימי של עבריינים פורעי חוק. המטרה האמיתית של המשפטיזציה המלאכותית שהם עושים להתיישבות היא הצגת את המתיישבים כעבריינים וכפורעי חוק.

וזה בדיוק מה שעושה כעת דני דיין לרבים רבים שחושבים אחרת ממנו. לרבים רבים, הגונים, ישרים, ראליים ושומרי חוק לא פחות ממנו, שחושבים שדווקא משום שההתיישבות גדלה והתפתחה כל כך, דווקא משום שהיא נהנית מתמיכה רחבה כל כך בעם ובקרב נבחריו, דווקא משום שהיא יפה, טובה ומוצלחת כל כך, הגיע העת שהיא תפסיק להתנהל בשיטה של קומבינות, דילים ועסקאות. הגיע הזמן שהיא תפסיק להתכופף בפני מיעוט קטן וצבוע של משפטנים וארגוני שמאל קיצוני ותאולץ כל פעם מחדש להקריב חלקים ממנה על מזבח המולך שלהם. רבים רבים - אצילים, מאמינים, ממלכתיים ועדיני נפש הרבה יותר מדני דיין - שחושבים שהגיע העת לאחוז את השור בקרניו, להקהות את שיניו ולשחרר את האמת היפה מכבליו של השקר המכוער. זהו שורש המחלוקת, הבריאה והמחויבת בחברה דינאמית וחפצת חיים, המתקיימת בהתיישבות זה שנים רבות ואשר התחדדה מאוד בחודשים האחרונים סביב המאמצים להעברת חוק ההסדרה ולהצלת המאחזים. ברוח פרשת השבוע, וככל שהדבר נוגע לצד שלנו, מדובר במחלוקת שהיא לשם שמים, ואם נרצה או לא - סופה להתקיים.

טוב יעשו דיין וחבריו אם במקום לסתום פיות באמצעות עריכת דה-לגיטימציה לאלו שחושבים אחרת מהם, ילמדו לקבל את קיומה של דעה אחרת וינהלו איתה שיח ענייני, מכבד ומכובד.

בינתיים, בדיוק כפי שאין לי מה לחפש בכיכר אף על פי שאין לי שום קשר לרצח רבין, כך גם אין לי מה לחפש ב'כנס החירום' שייערך היום אף שלא אני פנצ'רתי את צמיגי הג'יפ של זמביש. כל עוד משתמשים שם בגינוי האלימות ככלי לסתימת פיות אין סיכוי שיראו אותי שם. כשיתחילו שם לגנות אלימות כדי לגנות אלימות ולא כדי לעשות עליה הון פוליטי יש סיכוי שגם אני אבוא.