להרבות באהבת חינם

הרב הלל הורוביץ , ב' באב תשע"ב

יהדות פירושים איראניים למחאה
פירושים איראניים למחאה
צילום: ערוץ 7

הקיץ בעיצומו והנה הארגונים החברתיים למיניהם מנסים לחדש את המחאה החברתית, שלעת עתה כנראה לא מצליחה להתרומם לאותם מימדים של קיץ תשע"א.

כאז כן עתה, הציבור הדתי וציבור המתיישבים ביו"ש מתוך אינסטינקט בריא ואמיתי לא שותף לאותה מחאה, הגם שללא ספק הציבור בכללותו לא סובל מעודף כסף וממון, ומתמודד יום יום בקושי רב בעול הפרנסה, חינוך וגידול הילדים והוצאות החיים השוטפות
כאן מבחן החברות, המעורבות והאחריות הקהילתית של השכנים, ארגוני הצדקה והחסד שבכל מקום –לשים לב, להתעניין, לשאול ולמנוע את ההתדרדרות של המשפחה
.

למרות זאת, אנחנו לא שם – כי תחושות הבטן שלנו אומרות שזהו מאבק שלא לשם המטרה והעניין האמיתי של תיקון ודאגה לחברה. גורמים הרוצים להחליש ולפגוע בממשלה הנתפסת בעיניהם כממשלה ימנית ויהודית עומדים מאחורי המחאה.

ועם כל זה אי אפשר להתעלם מהאירוע הטרגי שאירע במוצ"ש פנחס (בשבוע שעבר) במהלך ההפגנה בת"א, בו הצית את עצמו משה סילמן מחיפה ונפצע קשה מאוד וזאת לאחר שחילק מנשר למפגינים בו הוא מקונן על מר גורלו. 

מבלי שאנו מכירים אותו ואת הנסיבות שהביאו אותו למעשהו הקיצוני, הרי ברור כי משה בחר בדרך קשה וכואבת זו כי מבחינתו "הגיעו מים עד נפש", והרגיש חסר אונים מול רשויות המדינה, משפחתו שכניו וחבריו. כמה שאירוע טרגי שכזה נראה קיצוני ורחוק מאתנו, הוא מחייב אותנו להתעורר לשימת לב פנימה לקהילה שלנו, לשכנינו ולחברינו.

לצערינו בכל קהילה, שכונה ויישוב ישנם אנשים\משפחות ש"נופלים בין הכיסאות" ומבלי שנדע נכנסו לקושי ומשבר כלכלי, זו יכולה להיות משפחה אמידה כחלשה, בעיר ובכפר שכנים קרובים ואהובים שלא מעיזים להיפתח ולספר על המשבר בו הם נתונים. וכאן מבחן החברות, המעורבות והאחריות הקהילתית של השכנים, ארגוני הצדקה והחסד שבכל מקום –לשים לב, להתעניין, לשאול ולמנוע את ההתדרדרות של המשפחה.

הרי כשיש קושי ומתח כלכלי המשפחה כולה יכולה ליפול ולהתדרדר הן בבריאות, הן בשלום הבית, הן בחינוך הילדים. במעט שימת לב ניתן לעלות על העניין בזמן ובס"ד לעזור ולסייע למשפחה. הדברים נכונים בכל ימות השנה, ובמיוחד בימים אלו ימי "בין המיצרים" שצריך להרבות בהם "אהבת חינם".