קרב גורלי בחלב

הרב אבישי אפרגון , י"ז באב תשע"ב

דעות הקרבות בסוריה היום
הקרבות בסוריה היום
צילום: ערוץ 7

מזה כשבוע מתנהל בעיר חלב שבסוריה קרב איתנים. צבא סוריה הזרים לאיזור זה שתי דיוויזיות שריון ויחידות קומנדו, והוא מפעיל גם ארטילריה כבדה, מסוקי קרב ואפילו מטוסי קרב, ומפציץ בלא אבחנה את השכונות האזרחיות הרבות עליהן השתלטו המורדים.

מנגד, הטילו המורדים למערכה אלפי לוחמים שזרמו לעיר מכל רחבי סוריה, מצוידים בעיקר בנשק קל, אך גם במטעני צד, רקטות וטילי נ"ט, וככל הנראה גם בכמות קטנה של טילי כתף נגד מטוסים.

עבור שני הצדדים זהו קרב מכריע. נראה כי עד עתה הצליחו המורדים להדוף את מתקפת הצבא הסורי ברוב הגזרות, והם ממשיכים להשתלט על שכונות נוספות, וכן על מתקני של ארגוני הבטחון והמשטרה. אם יצליחו המורדים במאבקם על העיר הענקית (2.5 מיליון תושבים), המהווה את הבירה המסחרית-כלכלית של סוריה, אזי ירשם לזכותם הישג מוראלי עצום, לצד פגיעה ממשית ביכולתו הכלכלית של המשטר.

עיר גדולה זו נחשבת, למעשה, מעין "עיר בירה שניה" של סוריה, ולפיכך שני הצדדים נאבקים עליה בחירוף נפש. בנוסף, זוהי עיר צפונית אשר תוכל לשמש את המורדים גם כמעין "איזור בטוח", בשל קרבתה לגבול הטורקי, ואף יתכן שעם השלמת ההשתלטות עליה תזכה העיר להגנה צבאית בין לאומית ולהקמת "מסדרון בטוח". זוהי הסיבה לכך שהצבא הסורי הטיל לקרב כוחות רבים, והוא מפעיל את כל כלי הנשק שברשותו, תוך כדי הפגזות ארטילריות עזות והפצצות מן האוויר של האוכלוסייה האזרחית.

החשש מהפעלת נשק כימי

הצלחתם של המורדים להשתלט על חלק גדול מהעיר החשובה חלב, והצלחותיהם גם בגזרות לחימה אחרות ברחבי סוריה - כולל חיסול צמרת ההנהגה הבטחונית הסורית בפיגוע התאבדות, והשתלטות על שדות תעופה, בסיסי מודיעין ונ"מ, ומחנות צבא רבים - מביאות את המשטר הסורי אל עברי פי פחת. על אף השימוש המסיבי שהוא עושה בשריון ובחיל אוויר, נראה כי המורדים משתמשים יותר ויותר בנשק נ"ט המסב לשריון הסורי אבידות כבדות, ונראה כי גם נשק נ"מ נכנס בהדרגה לשימוש. קריסתו הקריבה והולכת של המשטר הסורי מעלה את האפשרות לכך שהוא יעשה שימוש בנשק כימי על מנת להציל את עצמו.

נשק כימי – איזונים ובלמים

אל מול הסכנה שבהפעלת נשק כימי כנגד המורדים והאוכלוסייה האזרחית בסוריה, מתיצבות בימים אלו כל מעצמות העולם. רוסיה וארה"ב פנו ישירות לסוריה ודרשו ממנה שלא להשתמש בנשק זה בשום תסריט שהוא, וגם צרפת, בריטניה וגרמניה איימו על סוריה מהתוצאות הקשות שהיא תביא על עצמה אם תעשה בו שימוש. לאיום הרוסי משמעות עצומה עבור סוריה היות ורוסיה מהווה את משענתה העיקרית במועצת הבטחון של האו"ם, והיא חוסמת כל החלטה שיכולה להביא למעורבות צבאית בינ"ל כנגד סוריה, ולפיכך אין ספק שאסד יזהר מאוד שלא להשתמש בנשק זה. ברור לאסד כי אם ימרה את פיהן של המעצמות אזי הדרך סלולה להתערבות צבאית בינ"ל מהירה, שתביא לנפילתו הסופית ולהעמדתו לדין באשמת פשע מלחמה חמורים ואולי אף באשמת רצח-עם.
השתלטות או העברה של נשק כימי לחיזבאללה בעת הזו, שבה הפוקוס הבינ"ל מופנה כלפי סוריה, גם תפגע קשות בתדמית שחיזבאללה מנסה ליצור לעצמו, כארגון פוליטי פנים לבנוני, וייחשף פרצופו האמיתי כארגון טרור קטלני המחזיק בנשק להשמדה המונית

הנשק הכימי – נשק אסטרטגי

ככלל, וע"פ פרסומים זרים, הנשק הכימי בסוריה מוגדר כ"נשק אסטרטגי". משמעות הדבר היא, שבניגוד לשאר סוגי הנשק, אשר נמצאים באופן תמידי במחסני יחידות הצבא, הרי שהנשק הכימי שמור ומוגן באופן מיוחד, במספר אתרים מצומצם, ומחולק ליחידות הצבא רק במקרים מיוחדים, בהוראת הנשיא בלבד ובסמוך להפעלתו.

עובדה זו מקלה על גופי המודיעין השונים במדינות המערב ובישראל, לעקוב אחר נשק זה ולוודא את מצבו בכל רגע נתון. הדיווחים האחרונים על "תנועות של הנשק הכימי" לא זכו לשום אישוש ממקורות צבאיים מוסמכים, וגם אם אכן היו תנועות כאלו, להערכתי מדובר אך ורק בשינויים טקטיים שנועדו לשמור את הנשק במקומות מוגנים יותר (מחשש להשתלטות צבא המורדים על מחסני נשק זה), ואין בזה שום רמז להפעלתו ח"ו. יתכן גם שאסד רואה בנשק זה גם מעין "קלף מיקוח" שיאפשר לו לעזוב את סוריה ללא פגע, תוך שהוא מבטיח מצידו שלא ייעשה בו שימוש.

יש לציין כי גורמים רבים מעוניינים בשמירה על מאגרי הנשק הכימי תחת פיקוח, וביניהם טורקיה, ירדן, מדינות המפרץ, וכן ארה"ב וכמובן גם ישראל. סביר מאוד להניח כי קיים שיתוף פעולה, ברמות שונות, בין ארגוני הבטחון והמודיעין של מדינות אלו, על מנת לסכל כל אפשרות של הפעלת נשק זה או העברתו לידי ארגוני הטרור. גם המורדים עצמם הקימו כח מיוחד שתפקידו להשתלט ולשמור על מאגרי נשק זה. הכח מורכב מחיילים ששירתו בעבר ביחידות הנשק הכימי ונמצא תחת פיקודו של אחד מבכירי המפקדים בתחום, שערק לצבא המורדים.

היערכות בישראל

בישראל עצמה נשמעו מפי ראש הממשלה נתניהו ושר הבטחון ברק אזהרות כי אם תהיה העברה של נשק זה לידי חיזבאללה יתכן שישראל תיאלץ לתקוף אותו. כפי שכבר ציינתי היכולת לפקח על מאגרי הנשק הינה גבוהה, ולפיכך תקיפה שכזו תוכל להיות מיושמת ביעילות רבה. יחד עם זאת, נראה כי גם חיזבאללה אינו מעונין בקבלת נשק זה לידיו, ולו בשל העובדה הפשוטה שבכך יחשוף את עצמו להתמודדות מול עוצמתה המליאה של ישראל – אשר בראייתו, ובראיית כל מדינות ערב, מחזיקה אף היא בנשק כימי, ביולוגי וגרעיני.

השתלטות או העברה של נשק כימי לחיזבאללה בעת הזו, שבה הפוקוס הבינ"ל מופנה כלפי סוריה, גם תפגע קשות בתדמית שחיזבאללה מנסה ליצור לעצמו, כארגון פוליטי פנים לבנוני, וייחשף פרצופו האמיתי כארגון טרור קטלני המחזיק בנשק להשמדה המונית. לאחר הפיגוע בבולגריה, נכשל נסיונו של שר החוץ ליברמן להביא להכרזה על החיזבאללה כארגון טרור ע"י אירופה - אולם השתלטות החיזבאללה על נשק כימי תשנה לחלוטין את התמונה, תביא לשלילת הלגיטימיות הבינ"ל שלו כגורם מרכזי בממשלת לבנון, ותגרום לפגיעה קשה ביכולתו לממש את רצונו להפוך לשליטה הבלעדי של לבנון.

היכולת הסורית לאיים על ישראל הולכת ומצטמצמת

עם כל יום לחימה שעובר היכולת הצבאית הסורית הולכת ומצטמצמת. לדברי ראש אמ"ן נאלץ אסד בתקופה האחרונה לפנות יחידות רבות מחזית רמה"ג, ולשלוח אותן למאבק במורדים ברחבי סוריה. עובדה זו מצביעה על חוסר יכולתו המוחלט של אסד לדכא את המרד, ועל כך שהוא מוותר למעשה על האופציה הצבאית שלו מול ישראל.

אמנם, סביר להניח שחלק מהיחידות הושאר בחזית, אולם פינויין של יחידות רבות יוצר באופן אוטומטי פערים גדולים במערכי ההגנה הסורים, וגם שולל מהם את העדיפות הכמותית הגדולה שממנה הם נהנו באופן מסורתי. בתנאים אלו, ובהתחשב במצבו הקשה של צבא סוריה הנאבק בעשרות אלפי מורדים ועריקים הפזורים בכל רחבי סוריה (ונהנים מתמיכת הרוב הגדול של האוכלוסייה), אין ספק כלל כי היכולת הסורית לאיים על ישראל קטנה בהרבה, והיא מוסיפה להצטמצם מדי יום.

כמו כן, נפלו בידי המורדים עשרות רבות של בסיסי צבא, חיל אוויר, שריון ומודיעין בכל רחבי סוריה, עיירות רבות נמצאות תחת שליטתם המליאה, קצב העריקות מהצבא הולך ומתגבר (גם של קצינים בכירים), וצירי התנועה והלוגיסטיקה מותקפים במטעני צד, ירי נ"ט ומארבים. תנאים אלו הופכים כל מתקפה יבשתית סורית לכמעט בלתי-אפשרית, ולמעשה כל מהלך שכזה נידון לכשלון חרוץ מראש. גם תקיפה אווירית הינה מהלך בלתי סביר בשל חולשתו הגדולה של חיל האוויר הסורי בהשוואה ליכולתו המצוינת של חיל האוויר הישראלי.

מתקפת טילים או רקטות

תקיפה בטילים או רקטות לטווח ארוך הינה תרחיש שסבירותו נמוכה, וגם אם תתממש הרי שהיא תהיה מוגבלת ומצומצמת, ותזכה למענה התקפי נחוש שיביא להשמדת משגרים רבים (עובדה ידועה היא כי במלחמת לבנון השניה כל משגר טילים של חיזבאללה ששיגר טיל או רקטה הושמד מיד לאחר השיגור, ולעיתים אף לפניו). אם אכן יצליחו מספר משגרי סקאד לחמוק ממטוסי הקרב הישראליים ולשגר, אזי הם יעמדו בפני המחסום האיכותי של 3 סוללות החץ, ביניהן הסוללה החדשה בעלת היכולות המשודרגות שהוכנסה לאחרונה לשירות והוצבה באיזור המרכז, וכן מול סוללות טילי ה"פטריוט משופר" אשר שודרגו מאוד מאז מלחמת המפרץ הראשונה.


"ישראל בטח בה' עזרם ומגינם הוא"

ועוד והוא העיקר, במלחמת המפרץ הראשונה (בשנת תשנ"א) נורו 39 טילים לעבר ישראל, בעוד שחיל האוויר האמריקני לא הצליח להשמיד אף לא משגר אחד, וגם טילי הפטריוט כשלו לחלוטין – אך בנסים גלויים מכל הטילים הנ"ל היה הרוג אחד הי"ד, בעוד שבסעודיה פגיעה של טיל הביאה להרג 28 חיילם אמריקנים ולפציעתם של 97 נוספים!

עובדות אלו מחייבות אותנו ומביאות אותנו לחיזוק האמונה והבטחון בה' יתברך, יחד עם הודאה על נסיו ונפלאותיו במיגור משטרי הרשע והדיכוי שסביבנו (עיראק, טוניס, לוב, תימן, משטר מובארק במצרים, סוריה), "הודו לה' כי טוב כי לעולם חסדו!"

בנוסף לכך יש להזכיר שוב את המדרש, שכבר זכה לפרסום רב, בו מוסר אליהו הנביא לרבי שמעון בר יוחאי בהיותו במערה, את הסימן לגאולה האמיתית והשלימה: "וזה לך האות...כשאתה רואה שנפל נירון מזרחי שבדמשק נפלה מלכות בני מזרח ואז תצמח הישועה לישראל, ומשיח בן דוד בא ויעלו לירושלים ויתענגו עליה...האל ברחמיו ישלח לנו הגואל במהרה בימינו אמן", גם המצב הבטחוני מול איראן, כאשר ארה"ב ומדינות רבות נוספות נערכות למלחמה איתה, תואמת למאמר חז"ל "אם ראית מלכויות מתגרות זו בזו צפה לרגלו של משיח...", וכך גם ה"גזירות הכלכליות" – "והיוקר יאמיר" (מסימני הגאולה בסוף מסכת סוטה) - על כל אחד מאתנו להתכונן בעצמו לגאולה, ולהכין את כל בני ביתו ואת כל מי שביכולתו לפעול עליו, ועל ידי זה נזרז אותה עוד יותר, ובחסד וברחמים