מודיעין, שליטה, חיסול

אהרון לפידות , י"ט באב תשע"ב

דעות אחד המשוריינים עולה באש
אחד המשוריינים עולה באש
צילום: ערוץ 7

אלמלא התגובה המהירה והפעלת הכוחות המתואמת והיעילה של צה"ל, ניסיון הפיגוע, או המגה-פיגוע, שלשום בכרם שלום היה יכול להסתיים באופן טרגי. רוצה לומר: לא נס היה כאן, ולא מזל, אלא הפעלה מבצעית נכונה, ששילבה מודיעין מוקדם וכוחות יבשה ואוויר כדי לסכל פיגוע בעל פוטנציאל קטלני.

כדי להבין את מלוא ההישג של צה"ל, צריך להבין עד כמה היה הפיגוע המתוכנן מורכב ונועז מאין כמוהו. זה לא היה מפגע בודד שזחל עם מטען לעבר הגדר.

המבצעים הפעם תיכננו "מבצע מהסרטים", ובכמה שלבים: השתלטות על מוצב גבול מצרי תוך כדי חיסול כל התנגדות ללא ה
כדי להבין את מלוא ההישג של צה"ל, צריך להבין עד כמה היה הפיגוע המתוכנן מורכב ונועז מאין כמוהו. זה לא היה מפגע בודד שזחל עם מטען לעבר הגדר
בחנה - צעד מרחיק לכת בהתחשב בעובדה שמדובר בחיילים ובשוטרים מצרים; לקיחת כלי הרכב שבמוצב, קרי: שריונית ומשאית; הפיכת המשאית לפצצה פורצת גדר (על פי הערכת צה"ל, היא הוטענה במאות קילוגרמים של חומר נפץ); פריצה עם השריונית דרך הפירצה שבגדר - ביצוע פיגוע הרג והרס ביישובים הישראליים ובמחנות צה"ל - פיגוע שמספר קורבנותיו מי ישורנו.

כל זה נמנע משום שצה"ל פעל ללא דופי. התרעות מודיעיניות מוקדמות סימנו את האזור וצה"ל הגביר את הערנות והעלה את הכוננות בכל היחידות הקרקעיות; כלי טיס של חיל האוויר פיטרל מלמעלה כל העת; ברגע שבו חדרה שריונית השלל של המחבלים את הגדר, התלווה אליה רכב מ"פ תוך כדי ביצוע ירי בלתי פוסק (גם השריונית ירתה ירי מאסיבי והותירה אחריה "שובל של תרמילים" על הכביש), רכבים נוספים, כולל טנק, סגרו עליה מכל הצדדים; כלים של צה"ל תימרנו את מסלול הנסיעה של השריונית והיא לא פנתה שמאלה (ליישוב כרם שלום) ולא ימינה (לבסיס צה"ל).

כל הכוחות המלווים הללו חיכו להזדמנות הנאותה לירות על השריונית תחמושת כבדה יותר כדי לעצור אותה. הביקורת שהושמעה פה ושם על העובדה שהשריונית התקדמה כשני קילומטרים לתוך שטח ישראל לפני שחוסלה (בירי משולב מן האוויר ומן הקרקע) אינה מוצדקת. לא יורים טיל או פגז של טנק סמוך ליישוב אזרחי כדי שלא לסכן את התושבים. כלי הטיס של חיל האוויר, שהיה הגורם העיקרי שעצר את השריונית, עקב אחריה כל הדרך וכך גם רכב המ"פ. האירוע המפתיע והמסוכן להחריד הזה היה בשליטה מלאה לאורך כל הדרך.

ואם רוצים להבין איך זה היה יכול להיראות אחרת - כל שצריך זה להתבונן במה שאירע בצד המצרי.

המאמר פורסם ב"ישראל היום".