"זוהר הרקיע"

הרב הלל הורוביץ , כ"א באב תשע"ב

יהדות הכותל היום
הכותל היום
צילום: ערוץ 7

בשבוע של תשעת הימים ,הוזמנתי להקרנה מיוחדת של הסרט החדש "זוהר הרקיע" שהפיקו 2 בחורים צעירים בני גל, ואליהו בנימין-בוגר בי"ס לקולנוע יהודי שליד ישיבת "תורת החיים".

עלילת הסרט, שזכה בפרס בתחרות קולנוע דרום לפני מספר שבועות, עוסקת בהכנות הצה"ליות לגירוש תושבי גוש קטיף וצפון השומרון. הסרט חושף את שיטות שטיפת המוח והמניפולציות הרגשיות שהופעלו על החיילים והשוטרים לקראת ביצוע הגירוש. סרט קשה, מזעזע ומעורר אותנו להבין כיצד התרגש עלינו הגירוש הבלתי אנושי בכזאת קלות ע"י טובי בחורינו חיילים,קצינים ומפקדים.

הסרט העלילתי, באיכותו ובאמינותו, יכול לשמש ככלי תקשורת הסברתי יוצא מהכלל לחברה הישראלית ולמנהיגיה, שללא ספק יכול לגרום לחשיבה מעמיקה וכואבת האם ראוי, נכון ומוסרי לשתף את חיילי צה"ל בפעולות בלתי אנושיות כפקודת הגירוש והחרבת יישובים בארץ ישראל.

אינני נאבי, ואני יודע כי סרט אחד ככל שיהא מוצלח אין בכוחו לחולל מהפכה תודעתית, רוחנית וחברתית. אבל יש פה התחלה חשובה-של הכרה והבנה שכדי להשפיע,לחנך ולעצב את הציבוריות הישראלית צריך להשתמש בכלים,ובמדיה שהחברה צורכת. אי אפשר להסתפק בעוד קראוון ובכיבוש עוד גבעה, ולקוות שהחברה הישראלית תלך אחרינו. צריך להעצים את השימוש באותם כלים: תקשורת ומדיה הנמצאים בכל בית במסכי המחשב, בבתי הקולנוע ובתיאטרונים. 

כאן המקום לברך את הרב שמואל טל על היוזמה הברוכה בהקמת בי"ס לקולנוע ומשחק יהודי,וישר כח גדול והצלחה לבוגריו,ומתוך כך: קריאה לכולנו לעודד ולהגביר את המוטיבציה בציונות הדתית להשקיע משאבים כספיים ואנושיים לפתח ולשכלל את השימוש בתקשורת ובמדיה לכל סוגיה-השקעה נכונה ומיטבית יכולה לחסוך לנו מאבקים והתמודדויות בהמשך בניין הארץ.