פרצופה של ש"ס

הרב חיים אמסלם , י"ב באלול תשע"ב

דעות מעדיפים שלא להתייחס. ש"ס
מעדיפים שלא להתייחס. ש"ס
צילום: ליאור יאדו

בשבוע שעבר קיבלנו פעמיים תזכורת לאידיאולוגיה הש"סית העכשווית והאמיתית. תזכורות ששופכות אור על המשחק הכפול שהיא בדרך כלל משחקת - פנים ציוניות בפריפריה ופנים אנטי ציוניות בהיכלי הישיבות ובריכוזי החרדים.

התזכורת הראשונה היתה בהליכתו של יו"ר ש"ס אלי ישי להתייעצות כביכול, עם הרב אליעזר שטיינמן, המנהיג הליטאי הנוכחי. בשיחה הביע הרב: "דאגה גדולה מבחירתו של רב ציוני לירושלים", זאת בעקבות ה'דיל' שש"ס מנסה לרקום ללא הצלחה כבר כמה שנים, כדי להביא לבחירת בנו של הרב עובדיה יוסף. בדיוק כעת מתברר, שהדאגה שהביע הרב שטיינמן, היתה למעשה וטו מוחלט על המהלך.

לכן הורה היום הרב עובדיה להקפיא את הליך הבחירה. ש"ס מוכנה לשלם מחיר כבד ולעכב את בחירת בנו של הרב עובדיה לרבנות ירושלים ובלבד שלא לפגוע בליטאים ולא למנות רב ציוני אשכנזי לרבנות הבירה.

כל ספרדי הגון, שלא עבר את שטיפת המוח הש"סית תמה, האם  גדולי הרבנים הספרדים בעצמם, לא היו ציונים? הרי נוכל לשלוף כהוכחה את שמותיהם של מרנן ורבנן הרב עוזיאל, הרב ניסים, הרב יעקב טולידנו, הרב יוסף משאש, הרב שלום משאש, הרב יצחק אבוחצירא (שהיה מראשי המפד"ל), הבבא סאלי, הרב ח"ד הלוי, הרב שלוש, הרב קאפח, וכל יתר רבני הספרדים שהיו ציונים מובהקים ונלהבים, אך תקצר היריעה מלפרטם ולמנותם. אבל ש"ס הליטאית-ספרדית מבעטת, מעוותת ומשכיחה את כל המורשת המפוארת הזאת.
ש"ס מנוכרת לספרדים ולמורשת הספרדית. אנחנו, הציבור הספרדי, תמיד היינו ציונים והם אנטי ציונות, אנחנו מתונים והם קיצוניים, אנחנו בעד תורה ופרנסה, והם בעד חברת לומדים בלבד

התזכורת השניה והמכאיבה באה בדמות מאמר השטנה מביטאונה של ש"ס - "יום ליום", המאשים למעשה את הציונות והציונים באיום האיראני ובשנאת אחמדיניג'אד והחיזבאללה אותנו. בעיוות הזוי ונורא, טוען כותב המאמר שרשעים אלו אינם שונאים את כל היהודים אלא את הציונים בלבד וכל איומיהם מכוונים כנגדם. אלו דברים הזויים המוכרים לנו מבית מדרשם של קיצוני הקיצונים החרדים ונטורי קרתא. ליבנו על הרב עובדיה יוסף אשר לעת שיבתו, השתלטה על מפלגתו רוח עוועים, המעוותת בשיטתיות את מורשתם של רבני ספרד ואפילו את מורשתו שלו.

השיטה הדו פרצופית של ש"ס, ידועה היטב למי שמכיר מקרוב את המפלגה והנפשות הפועלות. בפריפריה ומול קהל בוחרים ספרדי, דתי ומסורתי, יש לדבר בקול ציוני, התומך כביכול במדינה ובסמליה, בשרות בצה"ל ובהתערות בחברה. אך מאידך, בחדרי חדרים וחרדים, ליישם את האסכולה הבדלנית ולהראות שאין הבדל אידיאולוגי או מעשי בין תנועת ש"ס לבין יהדות התורה. דינה של השיטה הזו להסתיים.

ש"ס מנוכרת לספרדים ולמורשת הספרדית. אנחנו, הציבור הספרדי, תמיד היינו ציונים והם אנטי ציונות, אנחנו מתונים והם קיצוניים, אנחנו בעד תורה ופרנסה, והם בעד חברת לומדים בלבד. הדברים חייבים להיות, סוף סוף, ברורים וגלויים. סקר בקרב בוחרי ש"ס הלא חרדים, יגלה כי כולם בטוחים שש"ס היא מפלגה ציונית. זאת הייתה הצלחתה של ש"ס, לתעתע בבוחריה. זה הזמן לשים קץ לצביעות ולשקר.

'עם שלם', תנועה תורנית-מסורתית-ציונית, דוגלת בחזרה ליהדות מתונה ומקרבת. 'עם שלם' מייצגת וממשיכה את הדרך המקורית האמיתית, שלא עוותה, ולא הושפעה מהרוח החרדית-ליטאית. רק 'עם שלם' נותנת מענה אמיתי לרצון של ציבור ספרדי רחב ולהשקפת עולמו.