התאריך העברי השכחנו אותו?

הרב הלל הורוביץ , ט"ו באלול תשע"ב

יהדות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

בשעה טובה,התחילה שנת הלימודים החדשה מוקדם בשבוע מכל שנה. והסתובבה שאלה חשובה באוויר מה קרה השנה שהקדימו את הלימודים לשבוע האחרון של אוגוסט, הרי שנת הלימודים מתחילה תמיד בראשון לספטמבר?

ואני שואל את עצמי האם שכחנו את הבסיס הטבעי שלנו- לוח העברי של חודשי השנה מתשרי ועד אלול?! הרי אנו עומדים ערב ראש השנה של שנה חדשה, וחודש אלול הוא החודש האחרון המסכם ומתקן את השנה החולפת,יחד עם כוחות של הכנה והתחדשות לקראת השנה החדשה-ומדוע לא נקרא לילד בשמו:אנו מתחילים את שנת הלימודים באלול(במלעיל ובמלרע) כמו בעולם הישיבות.

תלמידי ישראל מקדימים את הלימודים לתחילת אלול בכדי להתכונן כראוי לשנה החדשה ולחגי תשרי. כמה גדול יהיה כשנחזור להתנהל עפ"י חודשי השנה העבריים מתוך שימת לב ודגש לחגי ישראל והמועדים.הרי כל אחד מאתנו יכול לקבל צו מילואים, זימון לפגישה עסקית וכדו' שחל בחג פורים, בזמן הדלקת נרות חנוכה, בתעניות וכדו ' בלא כל משים ללוח העברי ולחגי ישראל.ואנו מתפלאים וכי הם לא יודעים שהיום הוא יום חג?!  ובכדי להתחיל בשינוי ולשנות את הכיוון אין הדבר תלוי אלא בנו.

אנחנו הציבור הדתי צריכים בראש ובראשונה לעבור למוד של תאריך עברי, לצערי גם אצלינו מתאמים פגישות בתאריך לועזי, רושמים ציקים ומסמכים בתאריך לועזי, מתכננים אירועים עפ"י התאריך הלועזי,ומה לנו להלין על המערכות השלטוניות והעסקיות. לקראת השנה החדשה ועם ההתנתקות מ"התאריך הקדוש" של ראשון בספטמבר, זוהי הזדמנות לתקן ולקבל החלטה טובה של התחלת מעבר לנהל את לוח וזמני חיינו עפ"י הלוח העברי.