שר הביטחון צריך ללמוד ממוסלמי

כמי שחוותה מקרוב את ההרס הפיזי הדורסני של גירוש מתיישבי חבל קטיף, אתנגד בכל כוחי לכל רעיון של פינוי נוסף.

גילה פינקלשטיין , י"א בתשרי תשע"ג

בסמיכות זמנים מיוחדת זכינו לשתי התייחסויות לאותו נושא. האחת מפיו של שר הביטחון שלנו ואילו השניה, הפוכה לחלוטין, מפיו של פלשתינאי מוסלמי, יליד ירושלים המזרחית, שבא לישראל באורח תדיר לבקר את בני משפחתו.

מדבריו של אהוד ברק בערב יום הכיפורים (25/9/12) נמצאנו למדים כי על פי תפיסתו, במהלך של מספר שנים, נצטרך "להחזיר הביתה  כמה עשרות אלפי תושבים, מכמה עשרות יישובים מבודדים" ביהודה ושומרון.

שר הביטחון "האנליטי" מוכן בטובו אפילו "לאפשר להם לנסות לחיות תחת רשות פלשתינית". כל זה נובע לדבריו מהדחיפות "לקבל החלטות הנובעות לא רק מאידאולוגיה ומתחושת בטן, אלא מקריאה קרה של המציאות". לדברי ברק עלינו להחליט בנושא יהודה ושומרון, ואם אין פרטנר – להתכנס לגושי ההתיישבות ואליהם לפנות עשרות התנחלויות. סייג אחד הצליח בכל זאת להשתרבב לדברי שר הביטחון: "לא בטוח שאפשר להגיע עם הפלשתינאים להסדר-קבע ובכלל לא בטוח שגם להסדר-ביניים".

לעומתו, האורח הפלשתינאי מודר זהראן, שהגיע מלונדון לסמינר במרכז האוניברסיטאי באריאל, סמוך ובטוח בערב שבת
את המסקנה המעשית של זהראן הפלשתינאי עלינו לשקול ברצינות: "על ישראל לספח את כל יהודה ושומרון"
שובה (21/9/12), כי "ההתנחלויות הן לגיטימיות", וכי ככל שאנו נעשה בעצמנו דה-לגיטימציה להתנחלויות, נסבך את המצב ונפגע יותר בפלשתינאים.

לדבריו, בסקרים שנערכו בקרב תושבי ירושלים המזרחית נמצא כי 70% מהם מעוניינים בהמשך השארותנו שם.

יתר על כן, לדעתו "אין מקום לרשות הפלשתינאית ביהודה ושומרון. כל נסיון להקים שם מדינה יהיה רע לפלשתינאים". המסקנה הפסקנית של האורח הפלשתינאי היא כי "פתרון שתי מדינות לשני עמים – מת".

את המסקנה המעשית של זהראן הפלשתינאי עלינו לשקול ברצינות: "על ישראל לספח את כל יהודה ושומרון" (במקור "יש"ע").

ההשוואה המתבקשת של שני הדוברים מדהימה. לטעמו של זהראן "לישראל יש זכות מלאה להמשיך ולבנות ביו"ש", והוא אף טוען בלהט כי "כל הרעיון להקים כאן מדינה פלשתינאית – אינו ריאלי", וכי "היא אינה יכולה להתקיים".

מעניין שלמאזן הדמוגרפי, המכונה בפי ברק "עמדת יסוד כואבת אבל פשוטה", מתייחס הבלוגר הפלשתינאי המודרני בדרך הרבה יותר פשוטה. שכן לדעתו "רבים מהתושבים הפלשתינאים היו רוצים לעזוב את האזור".

בימים אלו של חשבון נפש, אישי וכללי, נראה משום מה כי אכן "דברים שרואים משם לא רואים מכאן".

מן הראוי כי דבריו הברורים של האורח הפלשתינאי ייקלטו גם באוזניו של שר הביטחון שלנו.

לטעמי אכן אין כל מקום להקמת מדינה פלשתינאית בתחומי יהודה ושומרון. מובן כי כמי שחוותה מקרוב את ההרס הפיזי הדורסני, ואת הסבל האנושי הנורא של גירוש מתיישבי חבל קטיף, חרף כל המחאות, אתנגד בכל כוחי לכל רעיון של פינוי נוסף.