סיפורי קיפניס לילדים

אריה יצחקי , י"ט בתשרי תשע"ג

דעות להכין את הטנקים ברמת הגולן?
להכין את הטנקים ברמת הגולן?
צילום: באדיבות המצולם

עד לאחרונה הכרנו- תושבי ישראל, את הסיפורים והשירים המקסימים שכתב הסופר לוין קיפניס לילדים ("גן גני", "מאה סיפור וסיפור", "אליעזר והגזר"); וקצרה היריעה מלמנות את 800 הסיפורים ו- 600 השירים, נכסי צאן הברזל של ילדותנו.

לאחרונה צץ במרחבנו קיפניס חדש, ד"ר יגאל קיפניס, שמנסה למכור לנו סיפורי מעשיות לילדים בנושא מלחמת יום הכיפורים ב- 1973.

למען הגילוי הנאות ראוי ליידע את הקוראים שקיפניס החדש הוא שמאלן הזוי, המתגורר בישוב מעלה גמלא בגולן, ומטיף שנים רבות למסור את "הגולן הכבוש" – לפי השקפתו – לידי המשטר הנאור של משפחת אסד בסוריה. אגב, גם בימים אלה בהם טובחים אסד והקניבלים מה"שביחה" בנשי סוריה וילדיה לא שינה קיפניס את דעתו. את הסתירה בין היאחזותו בשטח הכבוש לבין היותו "אדם נאור" המתנגד לכיבוש הוא מתרץ בק"נ טעמים.

לא מזמן פירסם מר קיפניס ספר חדש בהוצאת "דביר": 1973- הדרך למלחמה, בו הוא קבע שממשלת ישראל בהנהגת גולדה מאיר, ול
מדהים היה לראות את התגייסותם של כל עתונאי הגילדה הפוסט- ציונית לתמיכה בקיפניס ולעידוד המכירה של הספר ההזוי, רק משום שהוא מתאים לאג'נדה שלהם על מדינת ישראל הפולשת, הכובשת, המפלה והמנצלת, סרבנית השלום.
מעשה השלישיה גולדה, משה דיין וישראל גלילי דחתה בשנים 1972 – 1973 את כל נסיונות נשיא מצרים אנוור סאדאת להגיע להסכם שלום עם ישראל, בתיווך ארה"ב. כפי שהוא מסכם: "החליטה להעדיף מלחמה על פני שיחות שלום ואף הסתירה מהממשלה, מהרמטכ"ל ומראשי מערכת המודיעין את האולטימטום המצרי להגיע להסכם שלום עד סתיו 1973". קיפניס מאשים את חבורת גולדה- דיין – גלילי באשמה ישירה לפרוץ המלחמה שבה נפלו כ- 2700 חיילים ישראליים.

כאשר קוראים את הספר לעומק מתברר כי מר קיפניס בנה את מחקרו על יסודות רעועים ביותר הכוללים ביוגרפיות מוטות ושקריות של מנהיגים אמריקניים, ומסמכים סלקטיביים מארכיוני משרד החוץ האמריקני שנפתחו חלקית לציבור.

מר קיפניס לא הצליח כמובן לקבל את המסמכים החסויים מדיוני ממשלת ישראל, ובוודאי שלא הגיע אל מסמכי הדיונים של ההנהגות המדיניות במצרים ובסוריה. כמובן שגם המסמכים החשובים ביותר מועדת אגרנט לא היו ברשותו. זה לא מנע ממנו לקבוע קביעות נחרצות על אשמתה של ישראל.

מדהים היה לראות את התגייסותם של כל עתונאי הגילדה הפוסט- ציונית לתמיכה בקיפניס ולעידוד המכירה של הספר ההזוי, רק משום שהוא מתאים לאג'נדה שלהם על מדינת ישראל הפולשת, הכובשת, המפלה והמנצלת, סרבנית השלום. אחד מהם אפילו כתב באיוולתו שזהו הספר החשוב ביותר שנכתב על מלחמות ישראל. לא במפתיע הצטרפו לאורגיה התקשורתית גם כמה מראשי זרועות המודיעין בעבר שהרי קיפניס הסיט את הכשלון מתחום ההתרעה המודיעינית שלהם לתחום המדיני. שהרי גם הם הוטעו ומודרו.

אך אז בא לפתע ראיון טלויזיוני בערוץ 1 ושמט את השטיח מתחת לתזה של קיפניס. איתי לנדסברג ריאיין את ראש אמ"ן ב- 1973 האלוף (בדימוס) אלי זעירא. צפיתי, ולא האמנתי למראה עיני. זעירא סיפר שהוא למד לראשונה על המגעים לשלום עם מצרים ב- 1973 משיחותיו עם יגאל קיפניס (!!). במהלך הסיפור ביצע זעירא עויתות פרצוף קלאסיות של שקרנים מועדים האופייניות לכל מי שעבר את הקורס המודיעיני להעלמת שקרים. ומסתבר כי האלוף היה תלמיד גרוע. כעבור דקה הגדיל זעירא לעשות וסיפר ללנדסברג כי גם על השיחה בין גולדה והמלך חוסיין, במטה ה"מוסד" לא טרחו המדינאים לעדכנו.

הוא רק שכח שבשיחה צפו בהסתר שנים מפיקודיו: סא"ל זוסיה (זיזי) קניאזר רע"נ 2 (ענף ירדן), ורמ"ח ביטחון שדה אל"מ א
אין לנו אלא להלין על אוניברסיטת חיפה והאוניברסיטה העברית בירושלים שהעסיקה ומעסיקה "חוקרים" ומרצים מסוגו של קיפניס, התורמים תרומה חשובה לדימוי של ישראל כמדינת רשע צרוף.
ברהם אלזון. וכי את הדו"ח על השיחה העביר מיד בסופה "זיזי" ישירות בטלפון לסגנו של זעירא תא"ל אריה שלו, וזה העבירה אליו מיד. מה לעשות לשקרנים יש זיכרון סלקטיבי.

יתרה מזאת תא"ל יואל בן פורת ז"ל שהיה ב- 1973 מפקד יחידה 844 (כיום 8200) העיד בפני ב- 1984 כי מפקדו- ראש אמ"ן אלי זעירא- קיבל עידכונים שוטפים על כל ההתפתחויות המדיניות משר הביטחון משה דיין, והיה בקי בפרטי הפרטים של המשא ומתן עם מצרים וארה"ב. הוא הוסיף כי גם סגן הרמטכ"ל ישראל טל ז"ל עודכן בקביעות, ורק שני "הפריאיירים" הרמטכ"ל דדו וראש המוסד זמיר – הודרו חלקית מן ה"מידע החם".

ובעודנו תמהים מה מניע את מר קיפניס? לפתע נזכר הקורא המשכיל: קיפניס... האם זה לא אותו יגאל קיפניס שכתב מחקר בשם "ההר שהיה כמפלצת",  ובו "הוכיח" שישראל התוקפנית התגרתה ללא הרף בסוריה התמימה בשנים  1949 – 1967,יזמה פרובוקציות, דחתה יוזמות שלום ולבסוף תקפה בעורמה וכבשה את רמת הגולן מידי הסורים!..  אכן, לא טעיתם זהו אותו הקיפניס. אם כך מה הפלא. קיפניס עוד יכתוב מחקר שלישי ובו "יוכיח" כי התנועה הציונית מחרחרת המלחמה, פלשה למרחב הערבי השלו והרוגע לפני למעלה ממאה ושלושים שנה, ומאז היא יוזמת מלחמות וכובשת בהתמדה ומספחת שטחים ערביים לריבונותה תוך ביצוע פשעי מלחמה.

היישות הציונית הזאת הקימה בסוף התהליך מדינת אפרטהייד במזרח התיכון. זאת יישות ברברית של "אנשים לא- מתורבתים" שאין לה מקום במזרח התיכון – כדברי הפילוסוף הצמחוני- אקולוגי האיראני מחמוד אחמדינג'ד.

אין לנו אלא להלין על אוניברסיטת חיפה והאוניברסיטה העברית בירושלים שהעסיקה ומעסיקה "חוקרים" ומרצים מסוגו של קיפניס, התורמים תרומה חשובה לדימוי של ישראל כמדינת רשע צרוף.

אני מקווה כי בקרוב – בעוד כשנה - במועד שנת ה- 40 למלחמה כאשר יתפרסמו המסמכים החסויים הגנוזים בגנזך המדינה, ואולי תינתן הרשות לפרסם את המסמכים ש"נשדדו" על ידי מר אלי מזרחי מנהל הלשכה של גולדה; תתברר התמונה האמיתית, ומר קיפניס יעבור לכתיבה לילדי הגנונים, אולי שם יצליח יותר...