גם אם נתניהו צדק

פעולה צבאית-כירורגית בנוסח עופרת יצוקה לא היתה תורמת לחידוש ההרתעה, אלא גובה מחיר יקר של חיי יהודים.

אברהם בנימין , י"ב בכסלו תשע"ג

אברהם בנימין
אברהם בנימין
עצמי

לפני 14 שנים עורר סערה מי שהתמודד למשרת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לחש לרב יצחק כדורי הישיש, "השמאל שכח מה זה להיות יהודים, הם חושבים שהם יתנו נשק לערבים, והערבים ישמרו עלינו".

עברו שנים, נתניהו אפור השער הפך לראש ממשלה מלבין, ומתברר כי העם היהודי שכח בינתיים דווקא מה זה להיות יהודי בלב מרחב ערבי. 

הפסקת האש שהחלה אתמול, והתקבלה בחגיגות ניצחון ברחובות עזה וגם בכמה מלשכות חברי הכנסת, הכעיסה רבים מאזרחי ישראל. יותר מ70 אחוזים מהעם היושב בציון ובראשון לציון המופגזת, היו בעד החרפת הפעולה הצבאית. יעידו על כך תמונותיהם של אנשי המילואים שהתייצבו בהמוניהם ורק התחננו להיכנס לעזה וללמד את ארגוני המחבלים פרק נוסף במורשת צה"ל.

קולותיהם של ראשי הערים בדרום בהם גרים כמיליון אזרחים התאחדו באופן נדיר לקריאה ברורה שלא להפסיק את הלחימה עד להכרעת החמאס. תעיד על כך ההסכמה של האזרחים שמופגזים כבר שנים ארוכות במרחב חוטף-עזה, וגם של אלו שהפכו בבת אחת לתושבי הדרום הבוער, אע"פ שמקום מגוריהם רחוק מתל אביב רק חצי שעה של נסיעה פקוקה – כי הם מוכנים לסבול עוד קצת, העיקר לגמור את העניין.

ובכן, האם נתניהו לא יודע כי הוא נהנה מגב ציבורי נרחב יותר מכל מה שזכה לו בכהונתו האחרונה כראש ממשלה? האם נתניהו לא ידע כי מצב בו מיליון וחצי אזרחים נמצאים תחת אש שנורית מידי ארגוני הטרור הוא לא נורמלי? מאחר ולא יצא לנו לדבר באופן אישי, לא קיבלתי ממנו תשובות לכך, אך אני מניח שהוא יודע היטב.

ספינות וקייאקים

"מיום הקמתה, עמדה מדינת ישראל מול אתגרים מורכבים במזרח התיכון, ובשנים האחרונות כולנו רואים שהמורכבות הזאת גברה מאוד", אמר נתניהו בנאום בו הכריז על הפסקת האש.

"בתנאים אלה אנחנו נדרשים לנווט את ספינת המדינה בתבונה ובאחריות, כשאנחנו לוקחים בחשבון את כלל השיקולים - הצבאיים והמדיניים כאחת. אני יודע שישנם אזרחים שמצפים לפעולה צבאית חריפה עוד יותר, וייתכן מאוד שנידרש לה, אבל בעת הזאת, הדבר הנכון למדינת ישראל הוא למצות את ההזדמנות הזאת להשיג הפסקת אש מתמשכת".

נתניהו נתפס כפוליטיקאי לחיץ – הן מימין והן משמאל, אבל ייתכן והפעם אפשר להאמין לו. פתיחת חזית נוספת מול מדינה כמו מצרים, שחומשה היטב בידי ארצות הברית, היא הדבר האחרון שהיינו צריכים.

אם בענייני ספינות עסקינן, אפשר להניח שניסיון השיט של רובנו מסתכם בהתהפכות מקייאק בשיט בירדן. כשמדובר בהשטת ספינה במשקל מאות אלפי טונות, העצות שלנו לא שוות הרבה, קל וחומר כשמדובר בהשטת מדינה במימיו הסוערים והולכים של המזרח התיכון. עם כל הכעס והביקורת האזרחית, סביר להניח שהדרג המדיני, כמו גם זה המקצועי של מערכת הבטחון, שירות הבטחון הכללי והמוסד, יודע דברים נוספים מעבר למה שיודע האזרח-הקטן-שיודע –הכל.

זה לא מה, זה איך.

עיקר הביקורת אם כן, צריכה להיות לא כלפי ההחלטה הספציפית שקיבל נתניהו לסיים את המבצע, כי אם ביחס לרעיון הכולל
היהודי, ששכח כאמור מה זה להיות ערבי, צריך להתעורר ומהר. בצדק חששו בצה"ל מכניסה קרקעית לעזה. פעולה כזו היתה גובה מחיר יקר מחייהם של חיילי צה"ל, שגם ככה נכתשו באש המרגמות כשהחילו עד בוש בשטחי הכינוס להחלטת הדרג המדיני שאיחרה מלהגיע
של ההתנהלות הישראלית במרחב המזרח תיכוני.

חידוש כח ההרתעה של צה"ל, עליו הרבו ללהג בצבא הפרשנים, לא יתרחש בעוד פעולה צבאית-כירורגית כזו או אחרת, אלא בשינוי תפיסת הלחימה של צה"ל, או ליתר דיוק, חזרה לערכיו הישנים.  

הטרור העזתי המשיך בשלו מאז ימי הפידאיון – כן התנתקות לא התנתקות, השיטה נותרה אותה שיטה, רק כלי הנשק שבידיהם הלכו והשתכללו.

היהודי, ששכח כאמור מה זה להיות ערבי, צריך להתעורר ומהר. בצדק חששו בצה"ל מכניסה קרקעית לעזה. פעולה כזו היתה גובה מחיר יקר מחייהם של חיילי צה"ל, שגם ככה נכתשו באש המרגמות כשהחילו עד בוש בשטחי הכינוס להחלטת הדרג המדיני שאיחרה מלהגיע.

מאידך, הפגזת שטחים ריקים ונדל"ן עזתי, תוך אזהרה מוקדמת של היושבים בו, איננה מרתיעה את מי שרוצה להורגנו. השמדה של כלי נשק וטילים, מוצלחת ככל שתהיה, איננה מפחידה. היא רק תגרום לחמאס לגשת לסופרמרקט האיראני ולבחור דגמים חדשים ומשופרים.

להשלים את ההתנתקות

חידוש ההרתעה ייעשה קודם כל בניתוק כל הקשרים עם רצועת עזה. משלה את עצמו מי שחושב שישראל שולטת על הנכנס והיוצא מעזה באמצעות שני מעברי הסחורות בין ישראל לרצועה, ויעידו על כך 1000 המנהרות המחברות בין מצרים לעזה, וגם המנהרה הנוספת שחפירתה הסתיימה בדקות אלו.

הימין מסרב להשלים עם העובדה כי ישראל הסיגה את כוחותיה ועקרה את אזרחיה מחבל ארץ זה, ולהבין כי סיפור זה מאחורינו נכון לעכשיו, והשמאל ממאן להודות כי תכנית ההתנתקות אליה הוא כה שש, לא התקיימה כלל.

התנתקות פירושה לסגור את הברז ואת קו החשמל לעזה, לאחר שתינתן מראש התראה קצרצרה ככל שניתן. ניתוק פירושו להפסיק את ייצוא הסחורות ישראליות לעזה, ולחשוב על אפיקים חדשים לטובת החקלאים והיצרנים. התנתקות פירושה לחדול מלהיות גובה המיסים של ממשלת החמאס. גם אם לישראל יש מאפיקים אלו רווח כספי נאה, ויהודים הרי תמיד אהבו לעשות ביזנס, יש לחדול מהקשר הלא מוסרי עם ישות ששואפת להשמידנו.

הרתעה צבאית, תתקיים על ידי ירי רנדומלי של כלי נשק קלאסיים לעבר מקורות הירי, כאלו שאינם אמונים על דיוק של ננו-מילימטר. של ירי ששם את אזרחי האויב במשוואה אחת מול אזרחי ישראל ואומר – פגיעה באזרחים תיענה בפגיעה אפשרית באזרחים.

הרתעה תיעשה באמצעות ניתוץ לרסיסים של הקוד המוסרי של צה"ל, שמחמיר יותר מדיני המשפט הבינלאומי, וכתיבת קוד חדש ששם בראש את חייהם וביטחונם של בני העם היהודי שבא להקים פה מדינה. כן, יהיה מותר להוציא ערבי מנומנם בפיג'מה מהבית, כדי שיפתח את דלת ביתו של השכן המבוקש.

אפשר להבין מבחינה מסויימת את הלחץ הבינלאומי המתמשך נגד הסגר הישראלי המוטל על חופי עזה ושמיה. לביטול הסגר באופן הדרגתי לא תהיה משמעות עבורנו, במידה ויחודש כח ההרתעה היהודי. גם סוריה, ידידתנו הגדולה, אגרה במשך שנים טילים, טנקים, וגם נשק כימי זה או אחר. כשהיא החלה לפזול לעבר נשק אטומי, ידעה ישראל להפציץ את הכור הנבנה. העובדה כי לכאוס המשתולל בסוריה, אין כמעט משמעות עבורנו יותר משנה אחרי פרוץ מלחמת האזרחים שם, מסבירה היטב את משמעות המושג הרתעה שנותר בעינו מאז מלחמת יום הכיפורים, ואכן זקוק לרענון קל.

העיקר שהיהודי ייזכר מה זה להיות יהודי ויחזור לדבר בשפה שמובנת במזרח התיכון. שינוי כזה יגיע בעיקר מלמטה, דרך הבנה פשוטה שחיי יהודים שווים יותר מחיי האוייב.