האם איבדנו את הצפון?

אברהם אזולאי , כ' בטבת תשע"ג

דעות בחירות
בחירות
צילום: עצמי

אנחנו בפתחו של מפנה גדול: מאחורינו, האקטואליה הדרמטית של 2012, שנה אזרחית  שהגיעה לסופה במצב של אפיסת כוחות. תשושה, רצוצה, המומה מדם רב מדי, מאלימות, מאשליות שהתפוגגו, מחשכנות, מאדישות... הכל השתבש בעולמנו האומלל.  

העולם איבד את הצפון ותושביו זרים לו. "האביב הערבי" דומה לחורף סיבירי. הדיקטטורות הסתפקו בהחלפת העריצים הקודמים בעריצים חדשים, צעירים יותר, עטורי זקן קצר יותר או עונדים עניבה צבעונית והמפעילים שיטות מודרניות יותר של השתקה. המערב מזדחל, מנסה להציל כלכלה שהפכה תזזיתית בעקבות מערכת חשיבה קפואה.

פחד מפני התחדשות ורפורמות והיעדר ספקות הצליחו לשקע עוד יותר את אותה אירופה המתבוססת בים של קרח. הנשיאים הרומנטיים המנהיגים אותה מאבדים אחיזה במציאות שאינם שולטים בה עוד. מברק (אהוד) עד ברק (אובמה), 2013 תדמה ל-2012, עם פרח נבול בקנה.

בישראל, נדמה שאיש אינו מוטרד מאותן תהפוכות עולמיות... אנחנו עסוקים מדי בבחירות הקרובות, שכמעט והשכיחו מאיתנו שמעבר לים ולהרים המקיפים אותנו, ישנם עמים אחרים, בשלל צבעים. ואכן, מסע הבחירות מעיר אותנו מדי בוקר, ואף מדי שעה, עם גילויים לוהטים המתנגשים במוחנו. וכאשר תקראו את השורות הללו, תחייכו בוודאי, שכן בינתיים שום דבר כבר לא יהיה רלוונטי...

הרב עובדיה ביקש מתלמידי הישיבות שילכו לעבוד! הוא הורה להם להניח את ספרי התלמוד ולהתגייס לטובת מערכת הבחירות של ש"ס. זה לא נחשב ביטול תורה.  הרב אמסלם, ממפלגת עם שלם, מעדיף לשמור על עצמו ונוסע לעתים קרובות יותר לתל אביב מאשר להר נוף, ובצדק: לא סתם מכנה אותו "ישראל היום" "הגורו של החילונים"... מי היה מאמין?

במרכז-שמאל שוררת מבוכה: ציונות סוציאליסטית נוסח שלי (יחימוביץ') או שמאל אנטי-לאומני של ציפי (לבני)? השמועות אומרות כי במקרה של כישלון, ציפי לבני תשקול פרישה מהחיים הפוליטיים, כפי שעשתה עם קדימה.

המניות של מפלגת הבית היהודי (הַי-נֶט!)  עולות בשיעורים המזכירים את ימי טרום הבועה עם תחזית לקפיצה מסחררת של 80% תוך חודש: מ-3 ל- 13 מנדטים! במונחי השקעות המוכרים לא פחות למנהיג המפלגה, קוראים לזה "קונים בלבד"! אשר לליכוד, המפלגה לא יודעת כיצד לפתוח במערכת הבחירות שלה:  ליברמן לא יכול לעזור כעת ומחכה לדני איילון, וביבי מאמץ את "אתה תותח" של שרית חדד כסיסמת בחירות .
ש"ס דורשת את תיק האוצר ומופז את תיק הביטחון... ולבסוף הופעה בלתי צפויה במערכת הבחירות: שמעון פרס, מספר 2 בכל הזמנים, מפתיע בגיל 89 ומצהיר בגאון ש"אבו מאזן הוא אדם אמיץ, שצריך לתת לו מדינה". בקצרה, כמעט וצריך להתחנן אליו כדי שיואיל בטובו לנהל איתנו משא ומתן! משלי עד ציפי, כל האוהדים מוחאים כפיים. אכן, ארצנו רוקדת לצלילי סקרי דעת הקהל היומיים... ולפנינו עוד למעלה משלושה שבועות של  תופים ומחולות לפני פתיחת הקלפיות.

כך או כך, השבת, אנו פותחים דף חדש, לא אזרחי אלא תנ"כי. אנו עוברים לשלב אחר, מסיימים את בראשית ומתחילים בספר שמות, שם ניפגש עם משה רבנו, הגיבור הנצחי שלנו, הרועה שכה חסר לנו כיום...