חושש להריסות

הראל כהן , י' בשבט תשע"ג

הראל כהן
הראל כהן
צילום: פייסבוק

אחי ורעיי תושבי בית אל.

ערב הבחירות הנני מוצא לנכון לשתף אתכם במחשבותיי בימים אלו.

1) בארבע השנים האחרונות עמדה לנו הזכות לעמוד לצדו של כצל'ה בכל הדרכים שפרץ. בראשן כמובן משימת העל שלשמה נקרא לעמוד בראשות האיחוד הלאומי ע"י הראשון לציון הרב מרדכי אליהו זצוק"ל: לאחד מחדש את הציבור שלנו אחרי הפיצול הפוליטי, משימה שב"ה עלתה בידו בסייעתא דשמיא גדולה.

הפיצול הביא כ-300 איש (שמינית) מן המצביעים תושבי בית אל, לפני 4 שנים להצביע לליכוד.

2) בארבע השנים שחלפו, הדיר הליכוד את המפלגה הגדולה בציונות הדתית מן הממשלה, וצירף תחתיה את ברק.

ארבע שנים אלו כללו הקפאה שבמהלכה התרחשו הריסות אלפי התחלות בנייה ביישובים, ניסיון להקפאה שנייה, הכרזה על 2 מדינות שמשמעותה בראש ובראשונה גירושם של 150,000 יהודים, וכמובן הריסת היישוב מגרון עד היסוד וחמשת הבניינים בשכונת האולפנה. גם אחרי ההקפאה הרישמית, לא איפשרה הממשלה בנייה בערים (בנייה נקודתית במספר מקומות החלה רק בחצי שנה האחרונה לפני הבחירות) וכל הבניה שבכל זאת קיימת ביישובים שבמועצות האזוריות הינה בשל העובדה שהקרקעות כבר אינם בידי הממשלה ואין ביכולתה להפריע בלא גזירת הקפאה רישמית.

3) המאבק בגזירה המשונה שנגזרה עלינו, תושבי בית אל, לגרש ולהרוס שכונה בתוככינו, העסיק אותנו מאד במהלך שנה תמימה עד לגירוש. במחצית השנה שחלפה התרחשו ההריסות בכל יום, החל מ-7 בבוקר ועד שעות ארוכות אחרי החשכה. ההריסות לא פסחו גם על ערבי הימים הנוראים, ימי שישי וחול המועד סוכות. מרקם חיינו בשכונה נוסר יחד עם הבתים ועודנו מלקקים את הפצעים בכל מובן.

במשך שנת המאבק מצאתי את עצמי בכנסת עוסק הרבה לצד כצל'ה בניסיון להציל את מגרון, גבעת אסף, עמונה ושכונת האולפנה.

באתי בדברים, בעיקר בספסלים האחוריים של מליאת הכנסת, בשעת דיוני המליאה, עם הקולגות שלי, עוזרי ראש הממשלה, שנאלצו להסביר לי במבוכה מה מתכוונת ממשלת הליכוד לעולל לנו. בדרך כלל נאמר לי כי הם מתקשים להאמין שרוה"מ יחליט על הריסת שכונת האולפנה והוא בודאי ימצא פתרון. אבל רוה"מ, לא רק שלא קיים הבטחתו שלא להרוס את השכונה ("גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה"), אלא אפילו סירב להפצרותיי בפני עוזריו לפגוש את יואל צור בענין, אותו אדם שעמו יחדיו פעל לאחר רצח איטה ואפרים הי"ד, לבנות את השכונה.

אחרי כל זאת, הליכוד הפיל את חוקי ההסדרה של כצל'ה ואורלב שנועדו להציל את הבנייה ביו"ש שחמישית ממנה בנוייה על קרקע מוסדרת (רשומה על שם נכרים) ובהם כמובן את שכונתנו. כל השכונה עלתה פעמיים לרגל לכנסת על בוגריה וטפה, ישבה ביציע, ורוה"מ שהביט כלפי מעלה ליציע בעיני הילדים, הצביע עם הקואליציה שלו שפעלה בפקודתו, נגד חוקי ההסדרה.

4) אבל אני מבקש לציין יותר מכל את דבריו של אחד מעוזריו הבכירים ביותר של רוה"מ שאמר לי: "הציבור ישכח לליכוד את ההקפאה ואת הריסת השכונה ושוב תראה ששמינית מהיישוב בית אל תצביע לנו". באותם רגעים הבטחתי לעצמי שאעשה כל שלאל ידי לשכנע את חבריי בישוב שהדבר לא יקרה שוב.

5) האחדות שכצל'ה מסר נפשו עליה ב"ה נחלה הצלחה גדולה. סקר שהזמנו לפני שנה גילה לנו שאם 2 המפלגות ירוצו יחדיו יהיו 12 מנדטים.

זה היה לפני כל קמפיין, והרבה לפני החתימה של כצל'ה עם בנט.

אין כל ספק שרוח האחדות מנשבת מאז בעוצמה גדולה בתוכנו וממילא רובנו הגדול חוזר הביתה בכל מקרה, ולא יצביע לליכוד.

6) אבל אני רואה חובה לעצמי לפני הבחירות להביא לידיעתכם את דעתי, כי אם הליכוד יראה שביישוב בית אל שוב הוא מקבל תמיכה מאסיבית, הוא ילמד מכך שלא משלמים על הריסה והוא יוכל להמשיך ולעולל להתיישבות ככל העולה על רוחו.

הדבר נכון כלפי ההתיישבות כולה. לפני הבחירות הקודמות קצב הגדילה של יהודי יו"ש היה 5.6% בשנה (הקצב הגדול ביותר בכדור הארץ כולו!) ואילו כעת, בשל ההקפאה דה-פקטו ודה-יורה, אנו ניגשים לבחירות עם גידול 4.5% בלבד. 50,000 יהודים פחות משהיה אם הקצב היה נמשך כמקודם לכן.

רק כדי לסבר את האוזן: לראשונה מאז נוסד היישוב בית אל, לפני 35 שנה, במחצית השנה האחרונה רשם היישוב ירידה במספר תושביו (5970 תושבים לעומת 5984 לפני חצי שנה).

7) בנוסף לכך, נדמה כי בשל הערבות ההדדית המחייבת את כולנו, כל תושב בית אל חש שותפות עם כאב מגורשי השכונה והתושבים שנותרו בה לאנחות.

הנתון של מספר בוחרי הבית היהודי לעומת מספר בוחרי הליכוד בהתיישבות בכלל ובבית אל המיוסרת בפרט, אשר יוודע כיממה לאחר הבחירות, הינו חשוב מאין כמותו, ולוּ רק כדי להמחיש למנהיגינו שעל כל אשר יעוללו לאזרחי המדינה, הם ישלמו. אחרי ככלות הכל- הרי איננו מזוכיסטים.

8) מארבע שנים צמודות לח"כים מהליכוד במליאה, אני יכול להעיד ממראה עיני שלח"כים הלאומיים בליכוד ישנה השפעה שולית. בברים החשובים באמת נתניהו לא איפשר להם להצביע כרצונם. הנה כמה הצעות חוק לדוגמא של כצל'ה שהופלו ע"י הליכוד: 1) חובת מפלגה שלא לפעול בניגוד למצע. 2) החלת החוק הישראלי על שטחי יישובי יו"ש. 3) איסור הריסת בתים בעוד ילדים נמצאים בתוכם. 4) איסור הריסת בתים בלילה. 5) חוק ההסדרה. 6) חוק מתן אפשרות בנייה לפחות לפי התפתחות טבעית.

* * *

רק ליכוד מוקטן ובית יהודי מוגדל יבטיח שהליכוד לא ידיר שוב את הציונות הדתית מהממשלה ומהנהגת המדינה.

בתפילה לאלוקי ישראל שיעמיד בראשינו אנשי חיל יראי אלוקים ושונאי בצע וישלח אורו עליהם.

אם מישהו מתלבט בנכונות דבריי ומבקש להחליף עימי דעות בענין זה, אשמח להתכתב על כך. harel@bazach.com

הראל כהן

שכונת האולפנה