צריך מהפכה בעולם התורה

הרב דוד תורג'מן , כ' בשבט תשע"ג

דעות הרב עמאר והרב מצגר
הרב עמאר והרב מצגר
צילום: ערוץ 7

המהפכה שמתחוללת מול עיננו במערכת הפוליטית מחזירה את הציונות הדתית למקומה האמיתי, היא גם מעוררת בנו את הרצון למהפכה בעולם התורה עליו אנו מופקדים ובראשונה הרבנות הראשית לישראל.

רבנות היא פסיקת הלכה. היא התווית דרך. היא תורה במשמעות האמיתית שלה בגודל הראוי לה. תורת משה רבינו. תורה של גאולה. תורה של גבורה. תורה של אומץ. תורה של דרך חיים.

מאז שיצאו הרבנים הראשיים מרדכי אליהו זצ"ל והרב אברהם שפירא זצ"ל הציונות הדתית מודרת מעולם הרבנות. לא מונו רבני ערים ציונים (חוץ מאחד) בוודאי לא רבני מושבים או רבני שכונות. המשמעות היא שתורת החיים היא בקרן זוית. חייבים מהפך והוא מתחיל מהרבנים הראשיים. (כמובן שהרבנים הראשיים שליט"א פעלו פעולתם וכל כוונתי להמשך הדרך והוא ברור ומובן מאליו.)

הגוף הבוחר של הרבנות הראשית נבחר כך שייצג את העם. הוא מורכב ממאה חמישים איש שחציים אישי ציבור וחציים רבנים מכל המגזרים. ממש חתך מייצג של עם ישראל. אם בוחרים את המועמדים שמקובלים על כלל הציבור - אפשר לנצח.
אפשר ללכת להסכם עם מפלגות שחרתו על דגלם עסקנות קטנה ומצומצמת, ובמקרה זה לא נתפלא אם בסופו של יום נמצא את עצמינו מרומים כמו שמצאנו את עצמינו מרומים בבחירות הקודמות לרבנות הראשית לישראל

צריך להבין שהבוחרים בוחרים לפי המקום שנותנים להם. אם משדרים להם פוליטיקה קטנה זה מה שנקבל. אם נשדר להם עסקנות של קח ותן – זה מה שנקבל ואולי יותר תן ופחות קח ממה שאנחנו יודעים. אם נשדר להם אמונה גובה ואמת – את זה נקבל בדיוק. בתוך כל אחד מאיתנו יש מקום נקי ואמיתי, בוודאי בתוך ליבם של חברי הגוף הבוחר של הרבנים והרבנות הראשית.

אם נשדר את הגודל הראוי והרצוי לעולם התורה ושייכותו לכלל ישראל, הרחבת בתי הדין נגישותם לכלל הציבור, העצמת לומדי התורה ועיצוב ת"ח להתגדל בתורה, תורת חיים המקפת את כל שטחי החיים, לא יוכל שום אדם - שרגש אמיתי מפכה בקירבו -  להתעלם מאחריות זו המוטלת על כתפיו בבואו לבחור במועמד הראוי למשרה רמה כזו.

אפשר ללכת להסכם עם מפלגות שחרתו על דגלם עסקנות קטנה ומצומצמת, ובמקרה זה לא נתפלא אם בסופו של יום נמצא את עצמינו מרומים כמו שמצאנו את עצמינו מרומים בבחירות הקודמות לרבנות הראשית לישראל. אפשר ללכת בגדול. אפשר ללכת עם ציבורים אחרים בעם ישראל שאינם נגועים בתככים. 

נראה שאת כל השיקולים הללו צריך להביא בפני ועדה מקצועית רצינית של רבנים מכובדים שתשקול את כל האפשרויות ואת כל המועמדים ותחליט מי יהיו הגדולים שכולנו נעמוד אחריהם. "גדלהו משל אחיו".

צריך לבדוק היטב עם מי אפשר לחתום הסכמים. עם מי כדאי לחתום הסכמים. עם מי מכובד לחתום הסכמים. איזה הסכמים יחזיקו מעמד ביום הבחירות. איזה ערבויות יש לקיום ההסכמים. כמובן גם צריך לבדוק למי יש אפשרות אחרי שיבחר לקדם את הרבנות הראשית בדרכי נועם, להמשיך ולגדל ולרומם כלל מפעלנו מתוך רוממות קרנה של תורה בישראל ובתפוצות ממרכז הכובד של הרבנות הראשית לישראל.