קבלת עול מצוות וגיור

הרב דב בערל וויין , כ"ח בשבט תשע"ג

הרב דב בערל וויין
הרב דב בערל וויין
ערוץ 7

הקבלה המלאה של התורה, ה"נעשה ונשמע" של בני ישראל מופיעה בפרשת השבוע הזה ולא בפרשה של השבוע שעבר שבה יש תיאור של ההתגלות על הר סיני.

כולנו מכירים היטב את הביטוי שהשטן נמצא בפרטים הקטנים, וברור לנו שהוא נכון לגמרי. קבלה כללית של הרעיונות והערכים של התורה היא דבר שקל יחסית לאנשים להתחייב לו. אבל להתחייב לכל הפרטים הקטנים של התורה וההלכה הוא כבר עניין סבוך ולגמרי אחר.

התורה לא מספרת לנו על הקבלה המלאה ונטולת התנאים של בני ישראל אלא בפרשת השבוע הזה, רק אחרי שכל פרטי התורה הוצגו בפני עם ישראל במפורש. רק כאשר פרטי הברית ידועים, יכולה להיות קבלה של התנאים והסכמה אמיתית בין הצדדים, כביכול.

כאן משה באמת משמש כנציג וכפרקליט של בני ישראל כשהוא מלמד אותם ומבאר להם את חוקי התורה. אנחנו עדים על בסיס
כולם בעד שלום, הזדמנות שווה לכולם, שלווה בבית ובמשפחה, אחדות לאומית ושאר רעיונות וערכים נאצלים כאלה. פרטי יישום הרעיונות האלה הם הסיבה לכך שהמטרות האלה אינן מושגות אצל אנשים רבים ועמים רבים.
יומיומי לכך שהסכמה כללית על סוגיות במסחר, בדיפלומטיה, בחברה ובמערכות יחסים יכולה להתפרק כאשר היא עומדת למבחן הפרטים, כשהיא עוברת לשדה החיים המעשיים.

כולם בעד שלום, הזדמנות שווה לכולם, שלווה בבית ובמשפחה, אחדות לאומית ושאר רעיונות וערכים נאצלים כאלה. פרטי יישום הרעיונות האלה הם הסיבה לכך שהמטרות האלה אינן מושגות אצל אנשים רבים ועמים רבים. מסיבה זו התורה קודם כול מציגה את הפרטים, כדי שתוכל להיות קבלה מלאה, "נעשה ונשמע", מצד בני ישראל.

הרעיון הזה נמצא בלבו של הדיון בנושא הגיור. אדם שמכריז סתם שהוא רוצה להיות יהודי, בלי להבין במה זה כרוך, אומר בעצם דבר ריק מתוכן.

מה הם פרטי הברית שאדם מבקש להיכנס אליה? האם זה רק חיבוק חם ואמיתי של העקרונות הכלליים מאוד של המונותיאיזם והמוסר בלי לדעת או להתחייב לפרטי ההלכה שמסדירים את חיי היומיום בקיום היהודי?

ההלכה לא דורשת ממי שמבקש להתגייר לדעת כל פרט ביהדות לפני שהוא מתקבל לחיקו של עם ישראל, אבל היא כן תובעת ממנו לדעת הרבה מאוד על ההלכה היהודית ועל אורחות חייו של היהודי. סתם להיות "אדם טוב" ולשרת בצה"ל הם הישגים באמת נאים ביותר, אך הם לא מכשירים אדם להתגייר, להפוך ליהודי.

אם אדם איננו מכיר את הפרטים שהם חלק בלתי נפרד מהיהדות, איך הוא יכול לעשות הסכם נצחי ומחייב שאי אפשר לבטל לעולם?

תהליך הגיור, שהוא טקטי ובירוקראטי ובוודאי ניתן לשיפור, הוא עניין של קבלה, כנות, מסירות ומחויבות אמיתית. אסור שיושפע מלחצים פוליטיים, שיקולים דמוגרפיים או חמלה שאינה במקומה. רק הכרת פרטי הברית בהר סיני וקיומם תבטיח את קיומו וצמיחתו של העם היהודי ואת התפתחותו הרוחנית.