אוסלו: המקור לגל הטרור העולמי

הגורם העיקרי להתעוררות גל הטרור האיסלמי הם הסכמי אוסלו, שמאיימים למוטט לא רק את מדינת ישראל, אלא יצרו גם איום בקנה מידה עולמי.

נועם ארנון , כ"ז בטבת תשס"ג

בצל גל טרור איסלמי גואה ומאיים, מתקיימים כעת דיונים רבים, בפורומים שונים בעולם, מהו הגורם להתעוררות הגל הזה דווקא עכשיו; הגוש המזרחי שמימן וליבה אותו שוב אינו קיים, אך העשור שמאז נפילת בריה"מ מתאפיין דווקא בעליית הסכנה האיסלמית ההופכת לאיום אסטרטגי. דיונים אלו צברו תאוצה לאחר מתקפת הטרור בניו יורק ב – 11 בספטמבר 01', ובעקבות סדרת ההתקפות והתגברות איום הטרור המוסלמי. המלומדים המכובדים מונים גורמים שונים – כלכליים, תרבותיים, אידיאולוגיים, ועוד ועוד; אך כולם מתעלמים, ולא במקרה, מהעובדה שגל הטרור התעורר דווקא בעשור האחרון, ולא במקרה – העשור שחלף מאז הסכמי אוסלו.

אני מבקש להציע כאן הסבר אחר, ברור ושקוף: הגורם העיקרי להתעוררות גל הטרור האיסלמי הם הסכמי אוסלו, שמאיימים למוטט לא רק את מדינת ישראל, אלא יצרו גם איום בקנה מידה עולמי. כנקודות לדיון, אציע כאן מספר קשרים ברורים בין תהליך אוסלו לבין התעוררות הטרור האיסלמי בעולם:

1. הסכמי אוסלו העניקו ניצחון אדיר, אסטרטגי, לטרור הערבי. מדינת ישראל, שלפני כן היוותה דוגמה עולמית למלחמה בטרור, נכנעה, והובלה ע"י חבורת אוסלו להעניק לאש"פ (עד אז – גוף טרוריסטי משוקץ) נצחון, הכרה, שטח, מעמד, כסף, ונשק. זו היתה דוגמה לכל ארגוני הטרור האיסלמי בעולם - מהחמאס, דרך החיזבאללה, ועד אל קאעידה; כולם מבינים עכשיו שהטרור מנצח, האלימות משתלמת, והנצחון על המערב קרוב. על כך – תודה ליוסי ביילין.

2. בהסכמי אוסלו הפך אש"פ מארגון טרור לגורם מדיני בינלאומי מוכר. בכך הפך הטרור האיסלמי לבר שיח, לפרטנר, במישור המדיני הבינלאומי. מנהיגי הטרור האיסלמי הבינו שהם עכשיו שחקנים בליגת העל הבינלאומית, והחלו לראות את עצמם כגורם שמתמודד על הבכורה בתרבות ובמדיניות העולמית. הם מתמודדים, כמובן, בשיטות שלהם, שיטות מפלצתיות – נאציות, אך אין להכחיש: היום הטרור האיסלמי הוא אכן גורם אסטרטגי חשוב בזירה הבינלאומית. גם הפעם, ה"ראש היהודי" המפורסם (בגרסת "ההשמדה העצמית") הוביל תהליך בינלאומי מרכזי. ועל כך, מגיעה הכרת תודה לאורי סביר.

3. הסכמי אוסלו נועדו להתפוצץ. לא היתה כל אפשרות אחרת. המפלצת המולבשת בחליפת דיפלומט היתה מוכרחה לקרוע את החליפה, ולחזור לטרוף. זה נאמר אלפי פעמים, מהרגע הראשון בו נודע על המגעים באוסלו. היה ברור וידוע שרוצחים נשארים רוצחים, ואותן כנופיות מחבלים, ברגע שיתבססו, יפרצו במלחמת השמד נגד מדינת ישראל ותושביה, והפעם – באמצעים משופרים, וביכולת צבאית, מבצעית וכלכלית רבה פי כמה. ממילא, היה גם מובן שישראל תיאלץ להשיב מלחמה חזרה, נגד אותה "רשות פלשתינאית" ותושביה. היה צפוי שהפיגועים ילכו ויחריפו, יכולות ארגוני הטרור יגדלו, וממילא גם התגובה הישראלית תלך ותסלים. ואזי, ההמשך גם הוא צפוי: מלחמתה הלגיטימית של ישראל להגנה עצמית תנוצל ע"י ארגוני הטרור האיסלמי הבינלאומי כתירוץ לפתיחת מערכה כוללת נגד ישראל, ונגד שותפתה האסטרטגית – ארה"ב. כיום כל פיגוע מוסלמי ברחבי העולם כבר מוסבר כחלק מהמלחמה למען ה"עם הפלשתיני". הסכם אוסלו סיפק תוספי דלק, מוטיבציה ומניעים לכל פיגועי הטרור האיסלמי בעולם, מניו יורק ועד מומבסה, מבאלי ועד פאריס. ועל כך, אין ספק, מגיע לפרס פרס נובל.

4. הסכמי אוסלו ותוצאותיהם הידועות מראש יצרו חולשה ישראלית מתמשכת בתחום הביטחוני והביאו את מדינת ישראל למשבר חברתי-כלכלי עמוק. נוצרו מבוכה, תסכול והרגשת חוסר אונים. כל אלו משדרים חולשה כזו שמזמינה תוקפנות; וכמו חיות צמאות דם שמריחות דם, חיות הטרור האסלמי בעולם מבינות שזוהי העת להסתערות – בדיוק כפי שהבריחה של אהוד ברק מלבנון הביאה להאצת מלחמת אוסלו. גם כאן, למי תודה, למי ברכה? לרון פונדק ויאיר הירשפלד, כמובן.

5. וכמובן, כאנשים מאמינים אנו יודעים, שנטישת מולדת, בגידה בארץ ישראל ובקדושתה ומסירתה לאויב – אינה יכולה להישאר ללא תגובה; זוהי תגובה בקנה מידה עולמי, למען יראו וייראו שיש דין ויש דיין, ומי שרצה למסור את ארץ הקודש כאתנן למפלצות הטרור המוסלמי – יראה את נחת זרועו גם בהמשך.

וכאן - אין לשכוח כמובן את יצחק רבין ז"ל, שאיפשר לחבורה המוזרה וחסרת האחריות הזו למשוך אותו, צעד צעד, אל הביצה הטובענית, ביצת הכניעה, הדם והטרור, ולא שעה לקולות השפויים שהזהירוהו.

הסיפור עוד לא נגמר, וימים יגידו מה צפוי; אך מה שכבר קרה – מחייב התמודדות אמיצה עם העובדות והסקת מסקנות. עם ישראל הוכיח שיש בו תכונות של אומץ וגבורה לצאת מהמלכודת; הלוואי ויהיה בו גם כוח הרצון לכך.הכותב הוא יו"ר ועד היישוב היהודי בחברון