חיזוק נתניהו מימין?

יהודה גליק , י' באדר תשע"ג

זוכה. גליק
זוכה. גליק
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"הבית היהודי" יכול לרשום לעצמו "הישג" מפוקפק ראשון בקדנציה הנוכחית – מינוי ציפי לבני לשרת המשפטים ולממונה על המו"מ המדיני. כן, אותה מפלגה אשר הבטיחה לבוחריה שהיא שם כדי לחזק את נתניהו מימין כרתה ברית עם אחותה משמאל, החלישה את נתניהו ושלחה אותו הישר לזרועותיה החמות של גברת לבני.

אנשי ה"בית היהודי" יכולים לצעוק מפה ועד להודעה החדשה שהליכוד לא רצה אותם, אבל העובדה הפשוטה היא שהם היו הראשונים לקבל הצעה מהליכוד לקפוץ לעגלת הקואליציה. אילו קיבלו את הצעתו של נתניהו, תוך ניהול משא ומתן אינטנסיבי לשפר אותו במקצת, יכלו להיות היום במקומה של ציפי לבני ככוח חזק בקואליציה הבאה של מדינת ישראל.

במקום זאת העדיפו במפלגת ה"משהו חדש מתחיל" את הברית עם מפלגת ה"לא לחרדים" מתוך ציפייה הזויה שביבי יזחל על ברכיו להתחנן בפניהם שיסכימו להיכנס לממשלתו.

שום דבר חדש לא התחיל, כמו קודמו כצל'ה, שעקשנותו במשא ומתן הביאה לנו את אהוד ברק כשר ביטחון, כך הביא לנו היום נפתלי בנט את ציפי לבני כמובילת הדיאלוג למדינה פליסטינית.

הם כבר לא יוכלו לבוא בטענות לאף אחד חוץ מאשר לעצמם. קצת פחות התנשאות, מתוך הבנה שלפוליטיקה יש דינאמיקה משלה, והניסיון
אני מציע ל"בית היהודי" בעת הזאת קצת ענווה בניסיון למזער את הנזקים, לבוא עם הצעה משלהם לנתניהו – למשל מיזוג שתי המפלגות לכדי מפלגה אחת חזקה.
איננו דבר מאוס, יכלה להביא את הבית היהודי לעמדת שותף בכיר.

בראיון בגלי צה"ל, בתגובה לחתימת ההסכם עם לבני, הצהירה חברת הכנסת החדשה איילת שקד, שאינה מבינה מדוע הליכוד אינו חותם איתם הסכם קואליציה שהרי אין כמעט הבדל בין הליכוד לבין ה"בית היהודי".

לו האזינה גברת שקד לדבריה עצמה היתה מבינה את כל העניין. אם אכן אין כמעט כל הבדל בין הליכוד לבין הבית היהודי מדוע התעקשת יחד עם נפתלי בנט לפרוש מהליכוד ולהקים "משהו חדש". האם לא היה זה משום שהרגשתם שאין לכם סיכויים להיבחר בשלב זה בליכוד. איך ציפיתם שהליכוד יגיב למהלך של הקמת "משהו חדש" שהוא אותו דבר רק כדי לקחת ממנו קולות. כן הוא הגיב בכעס ובכאב לפעמים קצת מוגזמים, ככה זה בפוליטיקה.

אני מציע ל"בית היהודי" בעת הזאת קצת ענווה בניסיון למזער את הנזקים, לבוא עם הצעה משלהם לנתניהו – למשל מיזוג שתי המפלגות לכדי מפלגה אחת חזקה. אין לי ספק שמהלך כזה יעמיד אותנו במקום אחר.כל עוד זה לא קורה מן הראוי שאנשי הבית היהודי ישננו לעצמם את האמת הפשוטה שאילו כל אותם 57000 מתפקדי הבית היהודי היו מתפקדים לליכוד היה לנו מזמן ראש ממשלה אמוני.

ואילו כל תושבי יו"ש שהצביעו ל"בית היהודי" היו מקשיבים לראשי המועצות שהתחננו שיתנו את קולם לליכוד ולא יבזבזו אותו על מפלגות סקטוריאליות הרי שהליכוד היה היום הרבה יותר חזק והרבה פחות תלוי במפלגת "התנועה".

נקודה למחשבה.