מכתבים לאובמה

דוד העברי , ח' בניסן תשע"ג

דוד העברי
דוד העברי
ערוץ 7

במכתבים פומבים שפרסמתי לקראת ביקורו של נשיא ארה"ב בישראל, קראתי לו לבקר בשומרון על מנת לראות את המציאות בעצמו.

הצעתי לו להנמיך צפיות מהשפעה גדולה על הציבור הישראלי משום שגסותו והתנשאותו כלפי הציבור בישראל מהווים מחסום גדול המפריע לציבור הישראלי להתחבר למסריו.

הסברתי שקשיחות ליבו בעניין יהותנן פולארד היא כמו נעיצת סכין בבשר הגוף של הישראלים. מי שלא מרגיש טיפת חמלה לאחינו הנימוג בכלא לא בקלות ימצא דרך ללב האומה בכל מיני אמירות גבוהות.

הזכרתי לו שבנאומו באוניברסיטת אל אזהר בקהיר הוא פגע בגסות בבסיס זכות קיימנו כעם בארצו כאשר הצטרף לדברי אחמינג'ד, שחיבר בין רצח העם שבוצע בנו לעיני העמים באירופה הנאצית, כאלו שהשואה היא שמקנה לנו זכות למדינה ולא הזכות ההיסטורית מימי עולם על ארץ זו.

ציינתי שלתושבי המזרח התיכון נמאס מפולשנות מערבית של מנהיגים זרים הבורים לאופי נסיבות המקומיים המנסים לאלץ אותנו לאמץ את פתרונותיהם לסכסוכים שלנו.

הדברים האלו ועוד הם שהופכים את צפיותיו של אובמה, להתקבל בישראל כמו איזה מושיע, לבלתי רלוונטים. חשוב לקורא העברי/הי
לחזור לעניין ביקור אובמה. מדובר בראש מדינה ידידותית ולכן נכון להעניק לו את הכבוד הממלכתי הראוי. אבל לא מדובר בנציג האל עלי האדמות. כדאי לשים את הדברים בפורפורציה הנכונה
שראל להבין שכל הדברים האלו לא מופנים באמת לאובמה אלה אלינו פנימה.

כמו שאמר פעם דוד בן גוריון: "זה לא חשוב מה הגוים חושבים, חשוב מה היהודים עושים". אם אנחנו כועסים על אובמה, שהוא מנסה להנחית עלנו תכתיבים לא לרוחנו, עלנו לבדוק קודם כל את עצמנו. מה אנחנו משדרים אליו ומה אנחנו מצפים ממנו בחזרה.

הגיע הזמן שנפסיק להתיחס לאמריקה כמו איזה גגנת שתעשה לנו סדר בגן. מה טעם הפניות לאמריקה, לגבי העברת הנשק מסוריה לחיזבאללה?  האם אנו באמת מצפים מאמריקה שתכניס את חייליה ללבנון וסוריה על מנת לשמור על גבול הצפון של ישראל? אין מצב.!

אפילו אם אובמה היה רוצה, יש לארה"ב מספיק בעיות וביקורת פנימית על ההסתבכויות שלה בעיראק ואפגנאסטן. הם לא מחפשים עוד חזיתות. יש לזכור שאמריקה מעולם לא לשלחה חיילים להגן על גבולות ישראל, ואין סיבה לחשוב שהיא תעשה כך בעתיד.

איך זה נראה בעיני הערבים, שמנהגי ישראל מתחננים השכם והערב, שאמריקה תבוא לעזרתם, לאור איומי משטרים עויינים? זה מחזק את טענת הערבים, שאומרת שישראל היא למעשה מדינת לווין של אמריקה, סימן האימפרליזם המערבי. האם זה המסר שאנו רוצים לשדר לשכיננו? הלא באנו ארצה והקמנו מדינה, על מנת לרשת את ארץ אבותנו ההיסטרית ולא כשלחי העולם המערבי.

לחזור לעניין ביקור אובמה. מדובר בראש מדינה ידידותית ולכן נכון להעניק לו את הכבוד הממלכתי הראוי. אבל לא מדובר בנציג האל עלי האדמות. כדאי לשים את הדברים בפורפורציה הנכונה.

אובמה יבוא, יאמר את דברו, יעשה קצת רושם לעיתונות ויחזור הביתה לאמריקה. הוא יצטלם בזה אחר זה עם ראש הממשלה שלנו נתניהו, ראש אש"ף אבו מאזן ועבדאללה מלך ירדן, יתן חיוך רחב וכולם ימחאו לו כפיים.

אחרי שהוא יעזוב, אנחנו נשאר כאן, עם אותם ערבים ואותו הים והכל ימשיך כרגיל. טוב שנתחיל להבין שאנחנו כאן נקבע את גורלנו בעזרת ה'. וכל הטאראראם של ביקורים רבי רושם של מנהיגים זרים זה טוב בעיקר בשביל למכור עיתונים, אבל, כפי שנסיון השנים מלמד הרושם נשאר רושם והמציאות נשארת מציאות.