המכות שלא כתובות בתורה

צביקה גרוניך , י"ז בניסן תשע"ג

כמוכם, גם אני קראתי את ההגדה בליל הסדר. בשונה מכם התעכבתי דווקא בעשר המכות שנכתבות שם, מדובר במכות על-טבעיות שניחתו על העם המצרי.

המכות באו בשל סירובו של פרעה להיענות לדרישתו של אלוקים על ידי שליחו משה לשחרר את בני ישראל.

התעכבתי שם משום שמדובר במכות קשות שלא בטוח שהיינו שורדים אותן היום - בעצם בטוח לא היינו שורדים. דוגמא לכך קיבלנו בימים האחרונים כשהמכה השמינית "ארבה" פקדה חלקים נרחבים בארץ, והארץ געשה ורעשה, מלבד אותם התימנים שביננו שמיהרו לזירה בכדי לאכול את החגבים שלטענתם טעימים.

בלי לזלזל, יש מכות שאינן כתובות בתורה, ואחת מהן, היא, "סמארטפון" רובכם או הקרובים אליכם חווים אותה. זו מכה שחוצה יבשות, יש לה קונצנזוס רחב, מלבד האנשים האמיצים שמחזיקים ברשותם את הדבר והיפוכו שהוא מכשיר להוצאת שיחות בלבד ולגיוון יש שם שעון מעורר. ובאמת כל הכבוד להם.

אני אחד מאלו שנדבקו במכה הזו (זהירות: אין תרופה, הרופאים טוענים שזה מדבק..), אני קובע זאת לאחר מחקר שקראתי אותו ע
מחקר שעשיתי עם עצמי מגלה כי בממוצע אני מביט באייפון כל 10 דקות, מתכתב ללא הרף בוואטסאפ, או זורק עוד כמה אגורות ושולח הודעת טקסט באפליקציה המיושנת
רכו באוניברסיטת מישיגן, שם הצליחו לפתור את התעלומה: האם מדובר בהתמכרות פרסונלית או בתופעה חברתית שמתעצבת בהתאם לחיי החברה שאנחנו מנהלים?

המחקר, שנמשך 4 חודשים, בחן את השימוש בסמארטפונים בקרב סטודנטים שהיו  בסיטואציה חברתית. ליתר דיוק, החוקרים עקבו אחר מפגשים חברתיים שהתקיימו במקומות ציבוריים כגון בתי קפה, ונמשכו 20 דקות לפחות, כשדפוס השימוש של הסטודנטים נבדק אחת ל-10 שניות. הממצאים שעלו מהמחקר מעניינים:

הסטודנטים התעסקו עם הסמארטפון שלהם במשך 24% מזמן המפגש. אולם החבר שלהם התעסק עם המכשיר שלו ב-10 השניות האחרונות, הסבירות שהוא ינהג באותו האופן ויפעיל גם כן את הסמארטפון זינקה ב-40%.

מחקר שעשיתי עם עצמי מגלה כי בממוצע אני מביט באייפון כל 10 דקות, מתכתב ללא הרף בוואטסאפ, או זורק עוד כמה אגורות ושולח הודעת טקסט באפליקציה המיושנת. ושלא תטעו, מלבד שתי קבוצות חברתיות (העבודה, וחברים) אני לא מחובר לעוד. בממוצע, אנשים מחברים אותי כל יום לקבוצות ואני מתנתק באופן מיידי משום שאני לא עד כדי-כך מכור כרוני.

לפי "המחקר", הצליל (טריטון) של ההודעות נשמע בסמארטפון שלי בכל 11 דקות. רובם לצורכי עבודה, הודעות דוברות וכדו'. כך-גם בדואר האלקטרוני, אני מקבל ללא הרף הודעות שלעתים נכנסים היישר מהניילון אל קטוגריית "דואר
זבל".

וכן, אני מכור לשאר האפליקציות החברתיות: טוויטר, פייסבוק, ואינסטגרם, כל שעה אני בודק מה התחדש שם, איזה סטטוס לא מעניין (לעיתים מעניין) עלה בהן.

בטח לא באמת מעניין אתכם עד כמה אני ואחרים מכורים ל״סמארטפון״, גם כי אתם כעת אי שם בצפון או בדרום הארץ, מנסים ליהנות ולשכוח מההכנות הקדחתניות לחג הזה, או לשכוח מהעבודה הקשה. אך בכל זאת לפעמים טוב להיווכח במכות שנמצאות אצלינו, ולא לקרוא עליהן בספרים.