כולנו משפחת השכול

דני דנון , ה' באייר תשע"ג

דעות 23,085 חללים
23,085 חללים
צילום: ערוץ 7

מידי יום הזכרון לחללי מערכות ישראל  כלל עם ישראל ללא הבדלי דת צבע ומין מניחים את המחלוקות בצד ומתאחדים יחדיו לזכור את הגיבורים שבזכותם אנו חיים ומשגשגים. 

החל ממספר שעות לפני השמע הצפירה תוגה חרישית נופלת על מדינת ישראל, מעין שכינה אלוהית שאין לה אח ורע באף אחת מאומות האולם.  גם באומות שאיבדו מאות אלפים במלחמות הקשות ביותר לא ניתן למצוא את העצבות ושותפות הגורל האמיתית שמשותפת לכלל עם ישראל ביום קדוש זה.
היום אנו מצווים לזכור לא רק את גבורת הנופלים אלא גם את גבורת המשפחות השכולות. גבורתם של ההורים שלמרות הנקישה הארורה בחרו להמשיך, לבחור בחיים, לאזור כוחות ולהמשיך. גבורתם של האחים והאחיות שנקלעו למציאות הקשה

ביום  זה כולנו מספרים את סיפורי העוז של הגיבורים של עם ישראל.  דרך סיפורי המורשת ומהלך הקרבות אנו מנסים להפיח חיים במתים שחיים בתוכנו.   

דרך המגע עם כל מי שבילה במחיצת יקירנו שהלך אנו מתעוררים לחיים. למרות כל הניסיונות ומפעלי ההנצחה המכובדים אנו יודעים שאת ההולך אין להשיב ואת הנופל אין להקים. 

קשה ולעתים בלתי אפשרי להעביר את הלפיד לדור הבא, כל ניסיון לתאר לילדי הקטנים את דמותו של סבם שלחם בסיירת הינו מורכב וחלקי.  לסיפורים ולתמונות המצהיבות יש מקום  אך להכיר באמת את דמותו של אבי לעולם לא יזכו.

היום אנו מצווים לזכור לא רק את גבורת הנופלים  אלא גם את גבורת המשפחות השכולות.  גבורתם של ההורים שלמרות הנקישה הארורה בחרו להמשיך, לבחור בחיים, לאזור כוחות ולהמשיך.  גבורתם של האחים והאחיות שנקלעו למציאות הקשה. 

גבורתם של יתומי צה"ל שאביהם נהפך מנוכח לנפקד בין רגע, לגיבור שנמצא במחיצתם אך אינו יכול להושיט יד ולסייע אף לא בתשובה קצרה.  גבורתן של אלמנות צה"ל הנאבקות כלביאות השומרות על גוריהן ודואגות לכל צרכיהם.  

זוהי גם גבורה אמיתית, גבורה יום יומית שעליה לא מקבלים אותות וצל"שים.  היום בזוכרנו את יקירנו הגיבורים אנו זוכרים גם את גיבורי משפחת השכול.  

היום בעומדנו דומם לזכר גיבורי המלחמות נזכור גם את הגיבורים והגיבורות שנשארו כאן איתנו.  היום כלל עם ישראל מרגיש את המחנק בגרון, את הכאב והחלל הגדול אותו חשות המשפחות השכולות יום יום שעה שעה.

היום כולנו משפחת השכול.