"קיש אחד בלב אחד"

הרב אבי ברמן , ד' בסיון תשע"ג

שימו לרגע את הקישים ועוגות הגבינה בצד, ולרגע אחד תעצמו את העיניים. תנסו לדמיין את אותו מעמד מפעים ומרגש שקרה רק פעם אחת בהיסטוריה האנושית – מעמד הר סיני. עם ישראל זכה במעמד זה לקבל את התורה שמכוונת אותנו ומדריכה אותנו לחיים של אמת ותוכן.

בואו ניקח צעד אחורה ונחשוב על אותו רגע מכונן שבו עם ישראל עומד כנגד ההר ומרגיש כפי שרש"י מתאר זאת בצורה נפלאה כל כך: "כאיש אחד בלב אחד" (ולקישים נחזור שוב בהמשך....). איזו הרגשה מדהימה ועילאית היא זאת – אחדות שלמה ומושלמת, במסגרתה לכל פרט בעם ישראל יש תחושת קשר עז ועמוק לכל פרט אחר בעם. אך טבעי הוא שהקב"ה בחר בדגש מופלא זה של אחדות לאירוע המכונן הפיכתנו לעם.

אלפי שנים מאוחר יותר, בצד השני של הגלובוס – ביערות של צפון מדינת ניו יורק הולכת לאיבוד ילדה יהודיה אחת במהלך טיול.
היציאה למשימות מסכנות חיים אלו היא מתוך הבנה שגורלו של כל פרט בעם ישראל קשור באחיו, קשר בל יינתק, עוד מאותו מעמד מול הר סיני ועד לימנו אנו ולנצח

חברותיה לכיתה מגלות לפתע שהיא חסרה וככל הנראה איבדה את דרכה ביער. תוך זמן קצר השמועה עוברת בין הקהילות היהודיות באזור וגם אל הקהילות היהודיות המרוחקות יותר. אלפים רבים מתייצבים בהתראה קצרה וסורקים את היער במטרה לאתר את הילדה ולהצילה.

ההתגייסות עצומה בגודלה ובהקיפה, ואכן, ב"ה הילדה נמצאה בריאה ושלמה. לפניה ואחריה היו עוד אנשים שאינם יהודיים שאבדו ביער ונעלמו בין שביליו. אך מעולם לא נצפתה התגייסות שכזו, עד אותו יום שנעלמה שם ילדה יהודייה.

"אל עם אשר לא יחשה שאת בניו לא יפקיר..." כמה עשרות שנים לפני סיפור הילדה האובדת עולים חיילי סיירת מטכ"ל לטיסה לקצה השני של העולם מתוך תודעה עמוקה שלא יפקירו אחים יהודים, אף לא במחיר חייהם עצמם.

מבצע אנטבה הוא מבצע הירואי ומפורסם שרבות דובר וידובר בו. למעשה מדי יום מתרחשים מבצעים מסכני חיים להצלת יהודים, קטנים וגדולים, שרובם לא נודעו וככל הנראה גם לא ייוודעו לעולם. היציאה למשימות מסכנות חיים אלו - היא מתוך הבנה שגורלו של כל פרט בעם ישראל קשור באחיו, קשר בל יינתק, עוד מאותו מעמד מול הר סיני ועד לימינו אנו ולנצח.

בתקופה שלפני חג השבועות הארץ כולה לובשת חג. מתכוני חלב, עצות מתזונאיות, מבצעים על בגדי לבן, בחנויות המזון יש מבצעים על מוצרי גבינה, אריזות גדולות וחגיגיות ותחושה מרוממת בלב.

האם נדע להרים מבט ממדפי הגבינות, מצלחות עוגת הגבינה ולהבחין בערכיו העמוקים של חג מתן תורה? באחדות הנצחית של עם ישראל  - כמו דברים רבים אחרים, אין הדבר תלוי אלא בנו..... עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה, כל עוד הוא צועד בה ביחד, כאיש אחד בלב אחד.