בושה וחרפה או חוצפה?

לאה נוימן , ז' בסיון תשע"ג

דעות בנימין נתניהו ושרה נתניהו
בנימין נתניהו ושרה נתניהו
צילום: ערוץ 7

השבוע שמענו על העלות המופרזת של הקמת חדר שינה עם מיטה זוגית בטיסת אל- על של ראש הממשלה נתניהו ורעייתו.

עלות זו היא בלתי הגיונית בעליל לאור הגזירות הכלכליות הקשות הניתכות על ראשנו השכם והערב. לא יכולתי שלא לתמוה על כך : הייתכן שראש ממשלה שמטיל חדשות לבקרים גזירות כלכליות על ציבור משלם המיסים בישראל, וטוען שאין כסף ("אין תקציב" זה צמד המילים החביב עליו), מעז ולא מתבייש לעשות דבר כזה?! האינו מתבייש להראות פניו בציבור לאחר שנודע המעשה? היכן בושתו וכלימתו?

היכן הבטחותיו לדאוג לכלכלת המדינה ובטחונה? אם יש לו משאבים בלתי מתכלים של כסף, אדרבא, שיאות לחלוק אותם עם הציבור הרחב שכורע תחת נטל המיסים הבלתי הגיוניים ולהקל עליו! טענתו, כי אינו מודע לעלותם של הדברים מגוחכת ומופרכת מהיסוד. הכיצד לא בדק את עלותם? האומנם נותן הוא לפקידי משרדו לנהל את כל ענייניו לבדם? האומנם נוהג הוא כך גם בניהול המדינה? האינו דורש לבדוק ולראות במו עיניו את המחירים? הרי הוא ידע שהתנהגותו תעורר סערה גדולה ושתהיה ביקורת ציבורית נוקבת על מעשיו, אם כן, מדוע עשה זאת?

יש לציין כי זו אינה הפעם הראשונה שבה נחשפות עלויות מופרזות בכל הנוגע לראש הממשלה נתניהו ורעייתו. רק לא מזמן שמענו על הגזמה נוספת של מחיר – עלות של 10,000 שח בשנה שמוציא מעון ראש הממשלה הרשמי על,לא פחות מאשר... גלידה! הוצאותיו השונות על איפור,כדוגמא, הן כ-100,000 שח בשנה שהם מעל ל-8,000 שח בחודש! בתור אישה, עלי לציין שמחיר זה הוא מעל לכל סכום סביר.
האומנם ריצפת מעון ראש הממשלה נקייה כל כך שניתן לאכול ממנה? לפי סעיף המזון, נדמה כי משפחת נתניהו אוגרת מזון לשעת חרום, אחרת, כיצד יסבירו את הסכומים הגבוהים שהם מוציאים על אוכל?

גם סעיף הניקיון תמוה, מדוע הוצאות הניקיון מגיעות לסכום דמיוני של 710,000 שח בשנה? האומנם ריצפת מעון ראש הממשלה נקייה כל כך שניתן לאכול ממנה? לפי סעיף המזון, נדמה כי משפחת נתניהו אוגרת מזון לשעת חרום, אחרת, כיצד יסבירו את הסכומים הגבוהים שהם מוציאים על אוכל? הרי לאירוח רשמי יש לראש הממשלה תקציב מיוחד הניתן לו עבור כך!

בהתייחס להוצאה על ביגוד,אמנם יש צורך לראש הממשלה ורעייתו לרכוש בגדים אלגנטיים ומכובדים, המכבדים את מעמדם ואת עצם היותם נציגי המדינה, אולם, האם באמת יש צורך להוציא על כך כמעט 50,000 שח?? לא אדון בסעיפים אחרים שכן המסקנה מובנת מאליה. בטוחני כי הוצאותיה של משפחת נתניהו היו יכולים להיות פחותים במידה ניכרת ומשמעותית.

סגנון חיים זה הוא מנקר עיניים וראוותני מדי במיוחד בתקופה זו. הציבור מסתכל בעיניים כלות כיצד בני הזוג נתניהו מבזבזים כספים עליהם עמל קשות "האדם העובד",כהגדרת שר האוצר לפיד. נתניהו יושב למעלה, בקצה הפירמידה, ואינו שת לסבלם של אזרחי המדינה הנמצאים תחתיו.

ישנם אנשים עובדים שתנאי מחייתם קשים מנשוא, שמאויימים בניתוק חשמל, גז ומים, שנאלצים לחיות בצמצום ובדוחק כדי להצליח לשרוד מחודש לחודש. לא מעט מאזרחי המדינה נאלצים לקחת הלוואות על מנת להמשיך לחיות. רוב האזרחים לוקחים הלוואות לא כדי לחיות טוב יותר, פשוט כדי לחיות.

מימדיו העצומים והעוצמתיים כל כך של קשר הון-שלטון נחשפים במלוא עוצמתם פעם אחר פעם. נדמה כי אין לדבר סוף. שוב ושוב חוזר ראש הממשלה על מקרים אלו ובכל פעם הוא טוען כי "אינו היה מודע למחירם הגסטרונומי של טיסה/אוכל/מיטה זוגית וכד'". שוב חוזרת לשכת ראש הממשלה על טענותיה הנבובות ש "לראש הממשלה יש עבודה קשה ומפרכת,הוא צריך לישון טוב/ לאכול טוב וכד' בכדי לייצג את ישראל בכבוד הראוי לה".

נזכיר, כי מר נתניהו ניגש לבחירות, זו הפעם השלישית ובוודאי ידע מהן דרישות תפקידו, ולכן, מה לו כי ילין על כך? מכיוון שכבר כיהן בעבר פעמיים כראש ממשלה,היה עליו או על אנשי לשכתו לדעת כבר כיצד לתכנן את תקציבם בהתאם ולחסוך עלויות, הרי מטעויות לומדים לא? כנראה שהסובבים את ראש הממשלה נתניהו לא היו בשיעור הזה.

אולי הם היו עסוקים בלאכול גלידת פיסטוק. לגבי האמירה כי לראש הממשלה "תפקיד חשוב אחראי וייצוגי", אינני ממעיטה בערך עבודתו ,אולם עליו לזכור כי העם בחר בו ועליו להראות לו שהוא אכן ראוי לייצג את ישראל, צר לי לומר כי בהתנהגותו הוא מעורר חרטה בלב ציבור בוחריו על מינויו.