דין נצח בנימין כדין עפרה

עו"ד איתמר בן - גביר , י' בסיון תשע"ג

עו"ד איתמר בן גביר
עו"ד איתמר בן גביר
צילום: פלאש 90

לפני כשבוע התפרסמה בידיעות אחרונות כתבת שטנה כנגד נערי גבעות מהמאחז נצח בנימין (904) הסמוך לעפרה.

הבסיס לכתבה היו אמירות קשות ביותר של גורמים ביישוב כנגד אותם צעירים כאשר הגדיל לעשות תושב עפרה ופעיל תנועת השמאל  "ארץ שלום" יקי פריד שבין היתר אמר את הדברים הבאים: "צריך להתנכל אליהם כדי שיעופו מפה (הכוונה כלפי נערי הגבעות כמובן.א.ב.ג) ... למרר את חייהם... עפרה יישוב גדול מבוסס, אנחנו לא צריכים את הצרה הזאת, הנערים הללו לא רוצים לעשות התיישבות, אלא רוצים פרובוקציה... טקטית אני מזדהה היום יותר עם הערבי מדיר גריר  או סילוואד (הכפרים השכנים) מול הבעיה הזאת, אני לא מת על סילוואד אבל אני מוכן לשבת עם האנשים הכפרים הללו ולראות איך פותרים את הבעיה הזו ביחד. חשוב שהם יבינו שגם עבורנו, הנערים הללו בעיה".

ניחא פריד הידוע בדעותיו השמאלניות קיצוניות  ואולם, לדברים האלה הצטרפו תושבים  נוספים בעפרה לרבות רכז הביטחון  שסיפרו כי אפילו פנו לשב"כ !!! כדי לסלק את אותם נערים והציגו תמונה פסטורלית של חיים בדו קיום אמיתי עם הערבים כאשר אותם נערי גבעות מגיעים מתפרעים ומציתים אש ותבערה באזור.

אמת, למרות הניסיון להציג את עפרה ואת הכפרים הערבים שליד כסמל דו קיום  גם אנשי עפרה הודו  כי יש התנכלות מצד ה
הנערים האלה מנצח בנימין כמו גם מעשרות מאחזים וגבעות הם הקו הקדמי של כולנו. הם השכפ"ץ של ההתיישבות, והם אלה שעומדים בפרץ. נכון, צריך להודות שיש כאלה מביניהם שהולכים קצת מהר מידי
ערבים, כי מאותם כפרים "שכנים" השליכו אבנים ופעלו בטרור עוד בטרם הגיעו נערי הגבעות, אך כאשר נשאל פריד על ההתנכלויות של הערבים הוא לא התבייש להשיב:"מאז האינתיפאדה השנייה, אין יחסים אבל גם אין בעיות כלומר יש יידוי אבנים על כביש שישים , אבל זה לא מופנה כלפינו אישית אנשי עפרה, עכשיו הגיעו החברה האלה לגבעה והשקט הופר".

עברו רק יומיים מאז פרסום הכתבה והמסר של ידיעות חלחל. מספר  תושבים מהיישוב עמונה שבעבר האירו פנים לנערי הגבעות הפנו עורף, שני צעירים הוכו על ידי ערבים עד זוב דם מבלי שחיילי צה"ל יתערבו ויגנו עליהם, והמשטרה החלה לנקוט יד קשה נגד אותם נערים  ולפגוע בהם ללא כל סיבה ונימוק שבדין. במוצאי שבת שעברה,  נקראתי בדחיפות להגיע לירושלים על ידי אנשי עמותת חננו וייצגתי  צעיר שלא היה נגדו כלום, אלא שפרסום הכתבה גרם למשטרה להביא אותו להארכת מעצר בבית משפט השלום בירושלים:ככה זה כשיש לחץ ציבורי ואין לנערים גב.

לאחר הדברים הללו, הנוער בנצח בנימין החליט לעזוב זמנית את המקום. ניתן היה לצפות שאחרי העזיבה "השקט" ישוב לאזור, והפסטורליה והאווירה של שוויץ ישובו בשעה טובה לעפרה, אלא שביום שישי האחרון, עלו ערבים מאותם כפרים שכנים לאזור כאשר הפעם לא חיכו נערים שעמדו כחיץ ביינם לבין היישוב הותיק  ולא היה נצח בנימין שיפריד בין הכפרים לבין עמונה.  

אלא שלתדהמת פריד וחבריו מעפרה אם אין נצח בנימין ואין נקודה בדרך המתפרעים לא עוצרים באדום. אותם מתפרעים מסילוואד, המשיכו הלאה, והגיעו עד שערי עמונה שם הם הציתו אש, ביקשו לפגוע בחיי אדם, ונעצרו על ידי אנשי כיתת הכוננות של עמונה שבעצמם נעצרו על ידי המשטרה.

הפעם לא שמענו את פריד, ולא את רכז הביטחון של עפרה כמו גם את יתר תושבי עפרה שהתראיינו לכתבה בידיעות. אולי כי אין להם מה לומר, אולי כי הם ממשיכים לחשוב ש"זה לא נגדנו אישית זריקת האבנים הזאת..."

הלקח של הסיפור הזה הוא ברור ופשוט. הנערים האלה מנצח בנימין כמו גם מעשרות מאחזים וגבעות הם הקו הקדמי של כולנו. הם השכפ"ץ של ההתיישבות, והם אלה שעומדים בפרץ. נכון, צריך להודות שיש כאלה מביניהם שהולכים קצת  מהר מידי. אני גם לא חותם על כל מילה שיוצאת להם מהמפה,  והייתי שמח אם הם היו יותר מוכנים לקבל ביקורת, להקשיב, ולשמוע, ואולם הפתרון הוא  לא לגנות אותם, להתנכל להם, להשמיץ אותם, ולבקש למצוא חן בעיני האוייבים שלנו או השמאל הקיצוני שמבחינתו דין עפרה כדין עמונה כדין נצח בנימין.

זאת ועוד, כאשר אנחנו מפקירים אותם אנחנו צריכים לדעת שיש בכך העברת מסר ואת התוצאות שלו הרגישו התושבים של עמונה ביום שישי האחרון: מי שמבקש לרקוד מה  יפית בעיני השמאל ומעביר מסר לנערי הגבעות שבחזית כי הם לא רצויים עלול למצוא את החזית ליד הבית שלו.