שקט, הטרור חצה את הקו הירוק

אמילי עמרוסי , א' בתמוז תשע"ג

אמילי עמרוסי
אמילי עמרוסי
מירי צחי
כמה טוב להתערסל באשליה שהכל מתחיל בשטחים וייגמר בשטחים. העובדה היא   שזה לא, שיש אוסמוזה, ולטרור אין קווים ירוקים וגם לא קווים אדומים - אבל הנורמה התקשורתית כוללת מסקינטייפ - השתקה על כל בדל מידע שיסתור את זה.

צרכני חדשות, מבחן עצמי: האם שמעתם על פיגועי הטרור נגד יהודים במרכז רמלה? רק השבוע נופצו שם שמשות של כעשר מכוניות: משפחות שהסיעו ילד לחוג או שחזרו מהסופר, וחטפו אבן. האם יצא לכם לראות סיקור או תמונה של הילד בן 10-ה מלוד, עם פנס בעין, לאחר שהוכה בידי קבוצת ערבים בני 17 כשחזר מבית הספר. האם שמעתם בדל-דיווח על בית הספר היהודי שנאלץ לפני שבוע לעזוב את מתחם "קיפצובה" לאחר אלימות, קללות ויריקות מצד תלמידים ערבים שנכחו במקום? נסו לשחק ב"מה היה קורה ביקום העיתונות אילו היה מדובר במקרה הפוך;" ההנאה מובטחת.

תעזבו את הטרור ביהודה ושומרון, שממשיך לזרוע אימה בלהבות משתנות (השבוע, בין היתר, הושלכו בקבוקי תבערה לעבר אוטובוס ילדים בשומרון: משעמם. מה יש לדווח.( נניח שזה כלב נשך אדם. נניח שמארבי סלעים בדרך   ליישובים שקטים הם כמו גשם בינואר. אבל מה לגבי המתקפות הקשות של פורעים בדואים על תושבי רתמים בנגב? מדגם מהימים האחרונים: זריקות אבנים על נשים וילדים, הצתות מכוונות, תקיפת זוג נשוי בלום ברזל, מארבים אלימים לחקלאים בשדותיהם, ניסיונות פיגוע על הכביש. בנגב.

ומה לגבי יידוי בקבוקי תבערה ביום שלישי האחרון לעבר בתי מגורים בהר הצופים, לא רחוק מהאוניברסיטה העברית? שמעתם משהו? וכתוב
אדישות לטרור כלפי מתנחלים היא כבר אבן יסוד באתיקה העיתונאית. עכשיו זה התרחב לכלל המדינה. גם סימון מוצרי ההתנחלויות, שעבר כאן בכיף, לא ייעצר בקו הירוק. הייצור הישראלי כולו על הפרק
ות הנאצה בערבית על בית הכנסת בכיכר ספרא במרכז ירושלים? וניתוץ המצבות המאסיבי בהר הזיתים? ובית הכנסת "האוהל" בבת ים שחולל כבר ארבע פעמים בחודש האחרון, צלבים רוססו על קירותיו ודלתו הושחתה? וההצתה   על רקע לאומני של יער ארמון הנציב?

ביום שלישי האחרון הותקפה במטח אבנים רכבת ישראל, בתחנת רמלה הכבושה; שתי סטודנטיות מאוניברסיטת תל אביב נפגעו קלות מרסיסי השמשה המנופצת. אם שמעתם על זה, קבלו את אות האוזן השלישית.

ועוד מבזק הפתעה: לפני כמה ימים הוגש כתב אישום נגד שני ערבים ישראלים בגין ניסיון לשרוף משפחה יהודית ליד נהריה. הם הכינו בקבוק תבערה, הסתתרו בשולי כביש בגליל המערבי, ויידו את הבקבוק במכונית שפנתה ליישוב טל-אל. אחר כך גילגלו על הכביש צמיג בוער. כל כלי התקשורת קיבלו את המידע הזה, מטעם משרד המשפטים. כל כלי התקשורת בחרו להתעלם ממנו. גם תושב שפרעם שנפגש עם סוכן חיזבאללה במכה ומסר לו מידע ביטחוני מסווג לאורך תקופה, קיבל פחות זמן מסך מאשר תחזית מזג האוויר.  

זאת לעומת ה"טרור" היהודי, תג מחיר, פגיעה נאלחת ברכוש ערבים, שנחשב במונחי חדשות לפיגועי התאומים. כולם יודעים למי מיועד הקו החם לדיווחים על גזענות שהקימה ציפי לבני. על פי מילון שיחדש, "טרור" הוא מעשה נבלה על רקע לאומני שבוצע רק על ידי מי שאמו יהודייה. לעומת זאת, מעשה נבלה על רקע לאומני שבוצע על ידי מי שאמו אינה יהודייה, יוגדר כ"חפצים מעופפים," "מעשה קונדס," "מטאפורה להתנגדות."

אדישות לטרור כלפי מתנחלים היא כבר אבן יסוד באתיקה העיתונאית. עכשיו זה התרחב לכלל המדינה. גם סימון מוצרי ההתנחלויות, שעבר כאן בכיף, לא ייעצר בקו הירוק. הייצור הישראלי כולו על הפרק. ארגוני הטרור מבינים את המנגנון: טפטוף ניסיונות הרצח הלאומני מהרי יהודה ושומרון אל הגליל, הנגב ומרכז הארץ מתאפשר בגלל השתיקה. כשבאו לקחת את המתנחלים שתקתם.

פורסם ב"ישראל היום"