חנוך לנער על פי דרכו?

הרב אריה שטרן , ח' בתמוז תשע"ג

לפני ארבע שנים הזדעזענו כולנו מן הרצח הנורא במועדון בתל אביב , אולם יחד עם זאת הצטערנו מאד כשנוכחנו לדעת שאף ארוע טראגי כזה היווה עילה להגברת השנאה בתוכנו על ידי הפניית אצבע מאשימה לכיוון מסוים.

עכשיו כשפוענחה התעלומה ונודע מי לא היה שותף בפשע, הגיע הזמן להגיב במשהו על  מה שאירע ובפרט על המקום שבו התרחשו מעשי הרצח הנפשע.

בראש ובראשונה אנו כיהודים שומרי מצוות איננו יכולים להימנע מלומר שעצם התופעה היא שלילית בהיותה כרוכה באיסורי תורה מפורשים, וכמו שלא יעלה על הדעת שנאמר איזה דבר חיובי על חילולי שבת כך גם מובן שאי אפשר לצפות לאיזו שהיא אמירה חיובית על המועדון ועל מה שנעשה בו,

אולם מעבר לכך מה שהדליק אצלי נורה אדומה וכאב רב, זה עצם קיומו של מועדון נוער אליו מגיעים נערים בני חמש עשרה עד שבע עשרה  שכאילו גילו שיש להם נטייה ל"אותו כיוון" ומוצאים פורקן לעצמם בפעילות המאורגנת באותו מועדון.

כאן אני מוכרח לשאול ובעצם מצפה שכולם יצטרפו לשאלתי- זעקתי: האם זה הגיוני שנערים צעירים שעוד לא טעמו טעם של חיים מס
האם אין אנו רואים כיצד חיי הנערים נהרסים בטרם עת והאם יהא זה מוגזם לצפות שתקום מחאה אף מקרב הציבור החילוני כנגד המארגנים המסבכים אותם ללא צורך וללא סיבה
וגלים כבר להכריז בפומבי על נטייתם החריגה ? האם אין זה קורה רק מפני שקיבלו עידוד מן הרעש האוהד המלווה את החבורות הללו ?

האם אין אנו רואים כיצד חיי הנערים נהרסים בטרם עת והאם יהא זה מוגזם לצפות שתקום מחאה אף מקרב הציבור החילוני כנגד המארגנים המסבכים אותם ללא צורך וללא סיבה .

כדאי לזכור ולהזכיר שלפי החוק כאשר נתפש אדם שקיים יחסי מין עם נערים הרי הוא נאשם מיד במעשה אונס, ומתחזקת אם כן השאלה מדוע זה לגיטימי להתעסק עם בני הנעורים בדברים ההפוכים האלה.

לדידי זה ברור שהרעש המלווה את מצעדי הגאווה משמש כזרז  שנותן לצעירים את ההרגשה כאילו הדרך הישרה היא הדרך העקומה, וכאילו יש כבוד גדול יותר לאלה השונים מאשר לאלה שמתנהגים סתם כדרך כל הארץ .

אפשר להבין שיש מבוגרים שבאים ואומרים שסובלים מאותה נטייה וכלפיהם צריכה החברה למצוא את הדרכים המתאימות לסייע להם, ויש דרכים כאלו ! אבל איני מסוגל להבין איך באים ראשי הציבור ומעניקים בהתלהבות לגיטימיות לפעילות כזו הנושאת כבר כמעט אופי של תנועת נוער .

לא כאן המקום להעיר על כל שיטת החינוך הנהוגה היום , אבל כדאי שנזכור שתנועות הנוער היו תמיד נושאות הדגל של האידיאליים הגדולים הקשורים למשימות לאומיות וחברתיות , ומן הראוי שנחזור ונמשיך לעודד את המסגרות החיוביות האלה על כל גווניהן ולא ניתן יד להתארגנות שמעמידה במרכז את הנטייה המינית שכאילו ישנה אצל הצעירים.

לצערנו, נראה שאבדה לנו החכמה לדעת לדבר בצורה נכונה עם בני הנוער ובמקום זאת התבססה שיטה של הסכמה לכל מה שהם אומרים או עושים . אולי האירועים האחרונים יועילו להחזירנו למסלול של חינוך טוב וישר יותר .