חלום ליל חורף

אם הנאשם, אריאל שרון, יצליח בסוף בכל זאת להתאושש ולנצח בבחירות, אולי הוא ילמד את הלקח. ואז, הו אז, הוא יעשה לאויביו בדיוק מה שהם עשו לו הלילה. בג"ץ יוחלף, ערוצי הטלוויזיה יטוהרו, ברדיו תהיה רעידת אדמה.

חגי סגל , ז' בשבט תשס"ג

נפרד. חגי סגל
נפרד. חגי סגל
צילום: אלירן אהרון
המראות בטלוויזיה, אור ליום שישי, כאילו נלקחו מפרק חדש ב"1984" של ג'ורג' אורוול עליו השלום: יושב-ראש מפלגה נרדפת, שהוא במקרה גם ראש ממשלה, מופיע בטלוויזיה כדי לשאת את גרסתו להתקפת הכפשות נגדו, ואז מורידה אצבעו של האח הגדול את השלטר וסותמת לו את הפה. הצופים המומים. במקום דמותו של ראש הממשלה צצה דמותו של פרשן זחוח (מוטי קירשנבאום) המסביר עד כמה היה מוצדק לסתום לנאשם את הפה, וגם מדגיש את עליבות גרסתו של הנאשם, את חוסר אמינותה, את התחמקותו מהשאלות החשובות באמת, וכמובן את אשמתו.

כשהצופים המבועתים עוברים לערוץ טלוויזיה חלופי הם נתקלים שם בפרשן אחר (עמנואל רוזן, למשל), שגם הוא מסביר עד כמה צדק האחד הגדול שהוריד את השאלטר, ואף מדגיש את עליבות גרסתו של הנאשם, את חוסר אמינותו, את התחמקותו מהשאלות החשובות באמת וכמובן את אשמתו.

אותו דבר בערוץ השלישי, ברדיו הממלכתי וברדיו הצבאי. כולם, אבל כולם, מגחכים את הנואם סתום-הפה, מארחים פרשן משפטי עויין וכמובן מביאים בהרחבה את דברי יריביו הפוליטיים של הנואם המוסתם. 1984 כבר אמרנו?

אם הנאשם, אריאל שרון, יצליח בסוף בכל זאת להתאושש ולנצח בבחירות, אולי הוא ילמד את הלקח. ואז, הו אז, הוא יעשה לאויביו בדיוק מה שהם עשו לו הלילה. בג"ץ יוחלף, ערוצי הטלוויזיה יטוהרו, ברדיו תהיה רעידת אדמה, וכל ארועי אמש יחזרו על עצמם, אבל בזווית של מאה ושמונים מעלות.

יום אחד יפרסם עיתון ימני, "הצופה" נניח, פרשת שחיתות לכאורה למצנע או לחיים רמון או לאברום בורג. כשהמסכן יכנס מסיבת עיתונאים כדי להתגונן, יוריד לו שופט תורן את השאלטר. במקום דמותם תרצד על המסך דמותו של פרשן ימני מובהק. מאיר עוזיאל, למשל. הוא יסביר שהשופט צודק, שמצנע (או רמון או בורג) מדבר שטויות ושהוא סתם בלחץ.

הצופים השמאלנים יזפזפו בחלחלה לערוץ השני ושם הם ייתקלו באורי אורבך, שיסביר אותו דבר. בערוץ השלישי יחכה להם, מאחורי הפינה, אדיר זיק. אותו דבר ברדיו. במקום משה נגבי, הם יקבלו שם את נדב העצני או חיים משגב.

הימין המאושר יחייך חיוך רחב מתחת לשפמו.

האם שרון באמת יעשה את זה במקרה שהוא ייבחר שוב? אשליות, חלומות באספמיה. שעה קלה אחרי הבחירות הוא שוב יחייך לתקשורת, למערכת המשפט ואולי אפילו למצנע. או במלים אחרות: יהיו תוצאות הבחירות אשר יהיו, חשין, קירשנבאום ועמנואל רוזן ינצחו בכל מקרה.חגי סגל הוא העורך הראשי של חדשות הרדיו בערוץ 7.