הכנה לקראת אכזבה

מי שקידמו את הרב סתיו כמועמד מוביל מטעם הציונות הדתית התעלמו מעוצמת ההתנגדות החרדית, שלא מותירה סיכויים רבים לבחירתו

עמנואל שילה , י"ט בתמוז תשע"ג

1.
 
אי אפשר היה לעבור לסדר היום על הדברים הקשים שנאמרו לפני שבועיים נגד הרב דוד סתיו. הרב סתיו הוא תלמיד חכם חשוב ורב פעלים. לא חייבים להסכים איתו בכל דבר או לחשוב שהוא המועמד המתאים ביותר לתפקיד הרב הראשי כדי להבין שתוארי הגנאי שהוטחו בו אינם הולמים אותו כלל. על כן טוב עשו רבים וטובים מרבני הציונות הדתית שהתייצבו לצדו בשעת עלבונו ומחו על הפגיעה הקשה בכבודו ובכבוד תורתו. 

בדרך הטבע יהיו מי שיבקשו לטעון כי בתגובה למתקפה על הרב סתיו, על הציונות הדתית כולה להתאחד כעת סביב מועמדותו, אך כמובן שהדברים אינם קשורים זה בזה. למעשה, ככל שמתבהרת התמונה ומתקרב מועד הבחירות מתחזקת גם ההבנה שההתעקשות על מועמדותו השנויה במחלוקת של הרב סתיו עלולה להוביל לכך שגם הפעם לא ייבחר רב ראשי אשכנזי מהציונות הדתית.

2.

יחסי הכוחות בין הזרמים הדתיים השונים ברוב הערים במדינה מכתיבים מציאות שבה הציונות הדתית יכולה למנות רב מטעמה רק באמצעות 'דיל' עם קבוצה נוספת. לפני שנה וחצי נבחר בפתח תקווה רב עיר ציוני-דתי, הרב מיכה הלוי, במסגרת דיל עם ש"ס - שמצדה זכתה למנות כרב הספרדי של העיר את הרב בנימין אטיאס, אחיו של בכיר המפלגה אריאל אטיאס. בשלבי הגיבוש של ההסכם לתמיכה הדדית התברר שש"ס מסרבת ללכת על דיל בנוסח הפשוט של "תמוך במועמד שאני מציע ובתמורה אתמוך במועמד שאתה מעוניין בו". אנשי ש"ס דרשו שהמועמד הציוני האשכנזי שיזכה בתמיכתם יהיה רב דתי-לאומי שמקובל גם עליהם. דרשו וגם קיבלו. פרנסי הציונות הדתית בפתח תקווה ויתרו בכאב על מועמדותו של הרבצ"ר לשעבר, הרב רונצקי, רק משום שש"ס הטילה וטו על מועמדותו. למרות שפסילתו של הרב רונצקי הייתה מקוממת, הוחלט לא לוותר על העסקה ולא להחמיץ הזדמנות נדירה למינוי רב ציוני, אלא לקבל את התנאי של ש"ס ולהציג כמועמד את הרב הלוי, שהיה מקובל גם עליה. 

בדיל שהושג בפתח תקווה היו מעורבים אנשי הבית היהודי ממועצת העיר ומהכנסת, וגם נציגי ארגון רבני צֹהר. למרות מחאותיו של הרב רונצקי על שנפסל רק משום שסירב להיכנע לתכתיביה של ש"ס בעניין מינוי וקידום רבנים צבאיים המקורבים אליה, פרנסי הציונות הדתית ונציגי צֹהר החליטו שבחירת רב ציוני-דתי חשובה יותר מהשיקולים האחרים. משום מה במערכת הבחירות לרבנות הראשית הלקח הזה נשכח. 

3.

האריתמטיקה היא די פשוטה. בהרכב הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים יש רוב למפלגות החרדיות, ובוודאי שאין רוב לנציגי הציונות הדתית. גם אנשי מטה הרב סתיו קיוו להביא לבחירתו באמצעות דיל עם ש"ס, ולכן דאגו לכך שלהסכם הקואליציוני יוכנס חוק הרב עמאר. בתמורה לסלילת דרכו של הרב עמאר לכהונה נוספת הם קיוו לקבל את תמיכתה של ש"ס ברב סתיו. בינתיים החליטה גם סיעת הבית היהודי שהרב סתיו הוא המועמד שלה. אך באופן די צפוי התברר שהרב סתיו הוא ליברלי מדי לטעמה של ש"ס והיא אינה מוכנה לתמוך בו, גם אם המחיר הוא ויתור על כהונה נוספת לרב עמאר. 

בריאיון שערכנו בגיליון זה עם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הוא אמר שני דברים מעניינים מאוד בעניין הבחירות לרבנות הראשית. האחד, שלקח לו זמן עד שהבין עד כמה הרעיון לבחור ברב יעקב אריאל הוא הדבר הטוב ביותר שהיה יכול לקרות. השני, שעם כל הכבוד לבחירות לרבנות, לדעתו לא מדובר בסוגיה הכי חשובה על סדר היום. ההתבטאות האחרונה אולי משקפת באופן אמיתי את סדר העדיפויות של בנט, אבל מעבר לכך היא נראית גם כהכנה לקראת כישלון אפשרי. בנט אולי מבין כעת שלנוכח ההתנגדות החרדית החזקה יהיה קשה להביא לבחירתו של הרב סתיו בגוף הבוחר הנוכחי, והוא מבקש לרכך את עוצמת המכה והאכזבה. 

4.

חבל שההכרה הזאת, קודם כול מצד אנשי מטה הרב סתיו ותומכיו ואחר כך מצד אנשי הבית היהודי, לא באה בשלב מוקדם יותר. הם נופפו בתמיכתן של מפלגות חילוניות - העבודה, יש עתיד, התנועה וישראל ביתנו - כאילו מי שבוחר את הרב הראשי הוא מליאת הכנסת. הם התבשמו מתמיכתם של עיתונאים בתקשורת הכללית - כאילו שנציגי ש"ס ויהדות התורה בגוף הבוחר מושפעים מהם. במקום לתמוך באחד מהמועמדים האחרים - הרב יעקב שפירא והרב אליעזר איגרא - שהיו יכולים לקבל את תמיכתה של ש"ס ולו במסגרת דיל, הם העדיפו ללכת בכל כוחם על מועמד שהוא שנוי במחלוקת בתוך הציונות הדתית ומהווה סדין אדום עבור החרדים. 

5.

אפשר להתקומם על כך שהצורך בדיל עם החרדים פוגע בסיכוייהם של רבנים דתיים-לאומיים שנתפסים כפחות שמרנים. לא פחות מכך יש מקום להתקומם על כך ששיטת הדילים עם ש"ס פוגעת אנושות בסיכויים לבחור רב ציוני-דתי ספרדי. אבל אלה הם האילוצים הפוליטיים, ומי שאינו מתחשב בהם עלול להפסיד את כל הקופה. 

ועדיין מוקדם מדי להרים ידיים. אולי בכל זאת יקרה מה שנראה כעת כמציאות רחוקה והרב סתיו יצליח איכשהו להשיג רוב בגוף הבוחר. ואולי יבינו תומכי הרב סתיו שמוטב לרדת מהעץ ולתת למישהו מוסכם יותר ובעל סיכויים טובים יותר לנסות לשקם את הדיל עם ש"ס. ואולי דווקא בזכות טרפוד הדיל עם ש"ס וגניזת חוק הרב עמאר תיווצר הזדמנות לבחירתו של רב ראשי ספרדי מהציונות הדתית.