עכשיו הזמן להשפיע

דודו סעדה , ט"ז באב תשע"ג

דעות דודו סעדה
דודו סעדה
רחלי זגורי

כשהרב קוק זצ"ל זכה להקים את הרבנות הראשית בארץ ישראל, הוא ראה בעיני רוחו את הסנהדרין המודרנית. הוא שאף להחזיר לארץ ישראל את ההגמוניה ההלכתית הכלל עולמית והתרחק במכוון מכל סממן ביורוקרטי.

הוא השכיל לתמרן היטב בין הפועל המזרחי לדרישות החרדים, וזכה להיות הרב שמקובל על כולם.

כעת, לאחר 92 שנים, אם להודות על האמת – הרבנות הראשית הפכה למנגנון ביורוקרטי. במקרה הטוב - היא הפכה למוסד מרתיע ומאיים על מי שאינם שומרי מצוות . במקרה הגרוע – תדמיתה מבריחה אותם מלהשתמש בשירותיה ומחפשים פתרונות במחוזות אחרים.

כשלנו. במקום לשמר את הרבנות כאי של רצון טוב, מגדלור של הלכה ושל תורה ופסיקות מקובלות על כלל ישראל, חזונו של הרב קוק התמסמס.

מפעל חייו הפך למטבע עובר לסוחר בעסקאות ודילים למיניהם, ואנחנו – אנא אנו באים.
יש לנו הזדמנות לנטוש את הדילים ואת הקומבינות והאינטרסים הזרים, ולבחור באנשים הנכונים. לבחור ברבנים ראשיים מקרב הציבור הציוני דתי

טפטוף המתחתנים בחתונות אזרחיות הפך לזרם, ותיכף יהפוך לחוק שיחצה את כלל ישראל ויגרום לפתיחת מרשמי נישואין אלטרנטיביים.

ענף הכשרות , לצערנו, נחשב לענף ה"מקל" מבין עשרות כשרויות ברחבי הארץ , ועסקים רבים בוחרים שלא להשקיע בתעודת כשרות מהרבנות הראשית.

אפשר להמשיך ולתאר את התמונה בצבעים קודרים, ואפשר להצביע על הכשלים ולהאשים אחרים במצב  אבל חשוב להביט למציאות בעיניים: מדובר בתעודת עניות לכולנו.

חשוב גם להחליט לעשות.  בפראפראזה על המשפט "במקום שאין אנשים – השתדל להיות איש" , בואו נחליט שאנחנו נשנה את המצב. הרב קוק זצ"ל, מאבותיה הרוחניים של הציונות הדתית , התחיל במלאכה ואנו נמשיך אותה, נסיט אותה מהמסלול הקיים ונחזיר אותה למסלול הייעודי שאליו כיוון: להיות רבנות מקובלת על כל היהודים, רבנות מאירת פנים, מרכז של פוסקי הלכה ומוסד חיובי גם לאלה שעדיין אינם שומרי מצוות.

עם קיומן של הבחירות למשרת הרבנים הראשיים, יש לנו הזדמנות נדירה לעשות את השינוי. יש לנו הזדמנות לנטוש את הדילים ואת הקומבינות והאינטרסים הזרים, ולבחור באנשים הנכונים. לבחור ברבנים ראשיים מקרב הציבור הציוני דתי. לבחור באישים משכמם ומעלה, שאינם סוחבים קופת שרצים מאחוריהם ותוכם כברם. לבחור את טובי בניה של הארץ הזאת, ששירתו בצבא, ומכירים הכר היטב את כל הזרמים של צאן מרעיתם- דתיים וחילונים גם יחד.

אנחנו בישורת האחרונה ויש לנו את הזכות לבחור באנשי אמת , שאינם מתבדלים במגדל שן. רק הם יוכלו לשקם את תדמיתה של הרבנות הראשית ולהפוך אותה לרבנות מאירת פנים ומקרבת.

בואו ננצל את הזכות הזאת. אם הם לא ייבחרו – רק אנחנו נפסיד. שוב. ואל תגידו שלא אמרנו.