מדריך כיס לסוריה ולמצרים

אמנם השבת נציין ארבעים שנה למלחמת יום הכיפורים, אבל ברשותכם נתייחס הפעם למלחמה אחרת, רלוונטית מבחינות רבות יותר לימינו

עדי גרסיאל , ט' בתשרי תשע"ד

דעות עדי גרסיאל
עדי גרסיאל
עדי גרסיאל

בסצנה מפורסמת מהסרט הצה"לי 'שתי אצבעות מצידון', על מלחמת לבנון הראשונה, מסביר אחד החיילים, ג'ורג'י (אלון אבוטבול), תוך כדי חיתוך סלט את הסיטואציה על רגל אחת:

"וזה הולך ככה: הנוצרים שונאים את הדרוזים ואת השיעים ואת הסונים ואת הפלשתינים. הדרוזים שונאים את הנוצרים ואת השיעים ואת הסורים. השיעים שונאים את כולם. הסונים שונאים את מי שהראיס שלהם אמר להם לשנוא והפלשתינים שונאים אחד את השני, חוץ מזה שהם שונאים את האחרים. ולכולם יש מכנה אחד: כולם מה-זה שונאים אותנו הישראלים".

ואם חשבתם שהמצב בלבנון היה (ועודנו) כאוטי, לא קראתם את המכתב שנשלח לפני כמה ימים למערכת עיתון לונדוני ובו מדריך קצר למזרח התיכון. הנה תקציר שלו, בתרגום חופשי שלי (על פי סריקה של המכתב באתר רוטר). כדאי לקרוא לאט, זה מסובך:

"איראן תומכת באסד. מדינות המפרץ הן נגד אסד. אסד נלחם באחים המוסלמים. האחים והמוסלמים ואובמה הם נגד הגנרל סיסי. אבל מדינות המפרץ הן בעד סיסי, כלומר הן נגד האחים המוסלמים!

איראן תומכת בחמאס, אבל החמאס הוא בעד האחים המוסלמים!

אובמה תומך באחים המוסלמים, אבל חמאס הוא נגד ארה"ב!

מדינות המפרץ הן פרו-ארה"ב. טורקיה הולכת איתן נגד אסד, אבל טורקיה היא גם בעד האחים המוסלמים ונגד הגנרל סיסי. ואילו הגנרל זוכה לתמיכה דווקא ממדינות המפרץ.

ברוכים הבאים למזרח התיכון".

המחבר, שעל פי שמו הוא ממוצא ערבי, מצליח להמחיש עד כמה המצב באזור מסובך. המורכבות הזו היא אולי גם הסיבה מדוע דעת הקהל העולמית, שתחושת הבטן הבריאה שלה היא שהתערבות באזור תוליד תוצאות בלתי צפויות, מתנגדת לתקיפה בסוריה. והיא צפויה להתנגד מאותם נימוקים לתקיפה באיראן או להושטת סיוע לישראל – לתשומת לב מי שבונה על הסדרים בחסות כוחות או ערבויות בינלאומיים.

יפה אמר ג'ורג'י מ'שתי אצבעות מצידון' בהמשך הסקירה שלו: "הם היו רוצים לפוצץ לנו את הצורה אם הם היו יכולים. אבל הם לא – בגלל צה"ל".