שנה מקוצרת

שנה מעוברת אינה דבר כה נדיר. למעשה יותר משליש מהשנים הן מעוברות. אפשר היה לצפות שחברות ישראליות יידעו לתת לכך פתרון בלוחות השנה שהן מציעות

עדי גרסיאל , ל' בתשרי תשע"ד

עדי גרסיאל
עדי גרסיאל
עדי גרסיאל

החגים כבר מאחורינו ומרחשוון מתדפק בדלת. ובכל זאת, אני מבקש לחזור לרגע ל"לפני החגים". מי שניסה ערב ראש השנה להזמין לוח שנה מושקע עם תמונות לתשע"ד, עלול היה להתאכזב. הקוראת א"י, למשל, החליטה להיעזר באתרים שמאפשרים להדפיס לוח שנה משפחתי שבו ניתן לציין תאריכים כמו ימי הולדת, ימי נישואין וכדומה. כשניסתה לציין באחת התוכנות שסיפקו האתרים את בר המצווה של בנה, שחל באלול תשע"ד (ספטמבר 2014), נתקלה בתגובה: "מחוץ לתחום". לא"י התברר שמכיוון שתשע"ד היא שנה מעוברת, התוכנות של האתרים לא מתחשבות בכך. מבחינתם השנה העברית מסתיימת אחרי 12 חודשים בדיוק - בסוף חודש אב.

פניות לאתרים בולטים בתחום המאפשרים הדפסת אלבומי תמונות ולוחות שנה, כמו PIC-A-BOOK ו'לופה' הניבה את התגובות הבאות: "נכון, בלוחות השנה הקלאסי/שולחני יש רק 12 חודשים/עמודים. מכיוון שהשנה הבאה היא שנה מעוברת, הלוח העברי לא יכסה שנה שלמה", ו"קיים לוח שנה של 12 חודשים בלבד". בדיקה באתרים של חברות נוספות מעלה כי גם אצלן ניתן להזמין לוח שנה של 12 חודשים בלבד.

א"י מציינת לטובה את חברת CBook, שהאתר שלה מאפשר הדפסת לוח שנה עברי מלא, גם בשנים מעוברות.

כידוע, שנה מעוברת אינה דבר כה נדיר. למעשה, 7 מתוך כל 19 שנים הן מעוברות – יותר משליש. אפשר היה לצפות שחברות ישראליות יידעו לתת לכך פתרון בלוחות השנה שהן מציעות. נדמה שמבחינה טכנית הדבר לא מאוד מסובך. צריך רק מוטיבציה. האם הציבור הדתי יידע, כמו אחיו החרדי, לנצל את כוחו הצרכני כדי לגרום לבעלי עסקים וחברות להתחשב בצרכיו, שבמקרה הזה הם בהחלט "כלל ישראליים"?