הפמיניזם נעצר בקו הירוק

יוסי דגן , י"ח בחשון תשע"ד

יוסי דגן
יוסי דגן
צילום: הלל מאיר/TPS
מזה זמן מה מנסה ח"כ אורית סטרוק לפעול להחלת חוק זכויות נשים בעבודה גם ביו"ש. מוזר ככל שזה יישמע, החוק החשוב הזה הנוגע לזכויות אדם באופן הבסיסי ביותר שלו, לא חל באזור גיאוגרפי מסוים בארץ.

אזור בו, אני רוצה להזכיר, גרים אנשים על פי חוק. משלמים מיסים, ארנונה, ואפילו את האגרה המפורסמת. אלא שנראה שכאשר הדברים נוגעים לתושבי ההתיישבות החלוצית ביו"ש יש מה לדבר על חובות. אבל הזכויות לא ממש בעסק.

אני יודע, שמעתם כ"כ הרבה על "הכסף שזורם להתנחלויות" שבטח חשבתם שכל אחד כאן מקבל איזו קצבה רק בזכות מגוריו כאן. אז הרי החדשות: על תושבי יו"ש חלים חוק העונשין, חוק רשות השידור, פקודת מס הכנסה פקודת התעבורה ועוד רבים. אם שמתם לב מדובר בחוקים הכוללים בתוכם רק חובות. אלא שחוקים המעניקים זכויות כגון: חוק זכויות נשים בעבודה לא חלים כאן.

המשמעות היא שמעסיק ביו"ש יכול לפטר אישה ערבייה או יהודייה לצורך העניין גם כאשר היא בהריון, או עוברת טיפולי פוריות. הוא יכול לפטר אותה בזמן חופשת הלידה ועוד ועוד אפשרויות שעבור כל אישה (ומשפחתה) הן לא פחות ממשפילות, וכבר מזמן הפכו למתאימות אך ורק למדינות עולם שלישי.

מה הופתענו לשמוע, כי ח"כ, לוחמת זכויות נשים ידועה, וראש האופוזיציה שלי יחימוביץ' סירבה להצטרף ליוזמת החלת חוק זכויות נשים בעבודה גם ביו"ש. כך גם חברות כנסת נוספות משמאל ביניהן: עדי קול מיש עתיד, מיכל רוזין ממר"צ וכן ציפי לבני – שרת המשפטים ויעל גרמן שרת הבריאות שסירבו לתמוך בחוק. וכל זאת על שום מה? על שום מה לוחמות זכויות האדם הללו, שמניפות מדי חודש את דגל זכויות הנשים בישראל סירבו להצטרף ליוזמה כ"כ חשובה? עד כדי כך שהן מוכנות בדרך לפגוע גם בזכויותיהן של הנשים הערביות המועסקות ביו"ש, שכן אי החלת החוק פוגעת גם בהן. על שום התנגדותן להתיישבות ולמתיישבים החלוציים ביו"ש.

המעניין הוא שכאשר יש צורך בחיילים, דמנו טוב מספיק הן עבור הימין והן עבור השמאל, וכאשר יש צורך בממון גם כספי המיסים שלנו טובים עבור כולם. אך כשהדבר נוגע לזכויותינו לפתע נזכרים חברי כנסת משמאל בקו ירוק המפריד בינינו לבין שאר בני האדם.

וכאן עולה השאלה: כמה רחוק אנחנו מוכנים ללכת עם האמונות שלנו? עם המותג שבנינו סביבנו. שמאל וימין. האם אסור לח"כ מהשמאל לדאוג גם לזכויות נשים ביו"ש? והאם אסור לח"כ מהימין לדאוג לזכויותיו של ערבי לצורך העניין? אנחנו במועצה האזורית שומרון דואגים לזכויותיהם של הערבים העובדים בתחומנו בדיוק כפי שאנחנו דואגים לזכויותיהם של היהודים. הייתי מצפה למעט הזה גם ממנהיגי השמאל.