כל כך מסכנים כאן הילדים?

הרב איתי אליצור , ט' בכסלו תשע"ד

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: עצמי

מחקר חדש שפורסם היום מלמד שחמישים אחוז מהילדים בארץ חוו אי פעם התעללות.

מזעזע, כך קובע מחקר. מחקר חדש, אמין, נערך במסגרת אקדמית!!!!

יצחק קדמן כבר חוגג ומכריז שזאת ממש רעידת אדמה.

אבל אני יוצא לרחוב, ומחפש את כל הילדים המסכנים, האומללים, השפופים, שלא מסוגלים להעלות חיוך על דל שפתותיהם. אלה המסכנים שחווים התעללות. אני לא מוצא אותם. אני מסתובב ברחובות ורואה ילדים עליזים, שמחים ומאושרים.

אז איך הושגו התוצאות?

מסתבר שגם חוקר אקדמאי ואובייקטיבי, יכול להשפיע על התוצאות. מסתבר שהילדים שהשתתפו בסקר, הרגישו היטב בחושיהם הבריאים אלו תשובות החוקר רוצה לשמוע. משפיעים מאד גם דברי ההסבר שניתנו, מן הסתם, לילדים שהשתתפו בסקר.

החוקר שואל את הילד האם הוא עבר אי פעם התעללות. מהי התעללות? יש אנשים שבעיניהם ילד שפעם בחיים אביו נתן לו סטירת לחי קלה, הוא ילד שעבר התעללות. מאד יתכן שכך היא גם השקפת עולמו של החוקר. לפי ההגדרה הזאת, יש להניח שלא 50% מהילדים בארץ עברו התעללות, אלא 99%. אני מקווה שאכן כך הוא.

מהי התעללות רגשית? האם כל מי שהעליבו אותו או כעסו עליו עבר התעללות רגשית? האם יש לו עניין אח"כ לומר לסוקר שהוא עבר התעללות מעין זו, כדי להוציא את זעמו על מי שהעליב אותו? מה הסביר הסוקר לנסקר?

כולנו גדלנו בתנאים האלה. כולנו היינו ילדים. על כולנו כעסו כשהגיע לנו (ולפעמים גם כשלא הגיע לנו). כולנו נענשנו מדי פעם, ולא נראה לי שהיינו ילדים מסכנים במיוחד. להפך, הייתה לנו ילדות מאושרת.

תוצאות מעודדות

יש גם תוצאות מעודדות בסקר הזה. כתוב בו שהילדים סומכים יותר על ההורים שלהם מאשר על גורמים מקצועיים, וכשיש להם בעיה, הם מעדיפים להתייעץ עם ההורים. וזה טוב, כי במרבית המקרים ההורים הם גורם טוב יותר ואמין יותר מהגורמים המקצועיים. (ויש להניח שילד שבמקרה שייך למיעוט, ועל ההורים שלו אי אפשר לסמוך, הוא גם מהמיעוט שיפנו לגורמים מקצועיים בשעת הצורך).

אבל הגורמים המקצועיים רוצים שליטה. לכן הם מעודדים את הילדים להתלונן על הוריהם. טוב שהילדים בד"כ לא שומעים להם. (תזכירו לי בבקשה. באיזו ארץ חינכו את הילדים לרגל ולהלשין על הוריהם בפני השלטונות?).

ומה עוד אפשר ללמוד מהסקר הזה

שלא תמיד צריך לעמוד דום ולהתפעל מעצם העובדה שעומד מולנו מחקר אקדמי. האקדמאים הם בשר ודם. ובד"כ הם מגיעים במחקריהם למסקנה אליה רצו להגיע מלכתחילה. המלה אקדמי לא צריכה לעוור את עינינו או להיות מלת קסם.