לחזור לנתיב המוצדק והראוי

שלמה לוינגר , כ"א בכסלו תשע"ד

שלמה לוינגר
שלמה לוינגר
עצמי

בתאריך ה-29 בנובמבר 2011 פנתה הרשות הפלסטינית לאו"ם להתקבל כמדינה משקיפה.

פנייה זו הייתה הפרה של ההתחייבות להימנע מצעדים חד צדדיים. למחרת היום הכריז רוה"מ נתניהו על הקמת 3500 יח"ד במבשרת אדומים E1. מבשרת אדומים נמצאת בתחום המוניציפאלי של מעלה אדומים שהבנייה בה אמורה להגדיל את מעלה אדומים מעיר של 40 אלף ל-100 אלף תושבים.

הניסיון של נתניהו להתחמק מקיום הבטחתו בנושא זה פוגע במעמדה הבין לאומי של ממשלת ישראל ובאמינותו האישית של נתניהו.  שר השיכון ממלא את תפקידו כשר של כל מדינת ישראל כולל תל אביב ויו"ש, ומקדם תכניות תכנון כחלק מתפקידו. הביקורת הבוטה של ראש הממשלה נגדו לאחרונה בעניין תכנון 23 אלף יחידות דיור ביהודה ושומרון, ממחישה את ההתנהלות האמביוולנטית במשא ומתן שמנהלת שרת המשפטים לבני בגיבויו של נתניהו.

מצד אחד משדר נתניהו כי לכאורה הכל נתון למשא ומתן. מצד שני, הוא מבין שבקונסטלציה הפוליטית הנוכחית אין אפשרות לוותר על מבשרת אדומים- החזית המזרחית של ירושלים, ואין אפשרות לוותר על המשך בנייה ביישובים.  אין לי ספק כמו גם לקבוצות נרחבות בימין ובמרכז הפוליטי בישראל, כי נתניהו הכניס את עצמו לתסבוכת בין לאומית ברגע שהסכים לסגת מחלקים כלשהם ביהודה ושומרון. למעשה, ההסכמה העקרונית לנסיגה וההימנעות מהקמת יישובים חדשים גרמה לכך שהחצים כוונו דווקא אל היישובים הקיימים.

ישנן דרכים ממשיות לשנות את מגמת הנסיגה. זאת על ידי חזרה למדיניות המקורית של התיישבות בכל שטחי יהודה ושומרון, בחברון ובחידוש תנופת ההתיישבות בכל רחבי ארץ ישראל. במקום להמשיך במגעים חסרי תועלת עם האמריקאים, האירופאים והערבים, על נתניהו להכריז על תכנית רחבת היקף על פיה יוקמו מאה יישובים נוספים, כולל ערים יהודיות חדשות שישמשו כבסיס לשלושה מיליון יהודים שיגורו ביהודה ושומרון.

בחמישי הקרוב תקיימנה משפחות בית המכפלה שאינן קיבלו עד היום אישור כניסה לדירות שרכשו בבית המכפלה, (למרות שהדירות נרכשו על פי חוק ועל פי דין) ארוע הדלקת נר שני של חנוכה בבית המכפלה בהשתתפות שרים, חכים ואישי ציבור. בכך יינתן ביטוי פומבי לדרישה הלגיטימית לגאול בתים וקרקעות ולהתיישב בכל מקום בארץ ישראל, קל וחומר שבמקומות שבהם נרכשו כבר בתים, קרקעות ודירות ולממש את הזכות לקניין, מזכויות היסוד החשובות הקיימות במשפט הישראלי. 

בחמישי הקרוב יתקיים ארוע הדלקת נר שני של חנוכה בבית המכפלה בהשתתפות שרים ואישי ציבור