הפתעה: טפילים אבל לא חרדים

מאמרו של העיתונאי חיים לוינסון מתוך העיתון "הארץ".

חיים לוינסון , כ"ג בכסלו תשע"ד

חיים לוינסון
חיים לוינסון
ערוץ 7

הדוד שלי אביגדור, רב מכובד המתגורר במדינת ניו ג'רזי, העמיד 11 ילדים. כולם המשיכו ללימודים תורניים גבוהים. הם יכלו ללמוד קרוב לבית, בישיבת לייקווד היוקרתית בארצות הברית, אך במקום זאת הם עשו מעשה ציוני ובאו ללמוד בישיבות בריסק ומיר אשר בירושלים.


 אם הם היו מגיעים ארצה למסע תענוגות במסגרת "תגלית", בני דודי היו מחובקים מכל עבר. הנה, צעירים אמריקאים יהודים שבוחרים להכיר את שורשיהם בארץ, להתחבר לציונות ואז לחזור לארצות הברית כשגרירים נאמנים של ישראל ולהפעיל לחץ פוליטי על ג'ון קרי ברגע הנכון. אם הם היו מגיעים באמצעות "תגלית", הם היו מקבלים מימון ממשלתי נדיב. בשנת 2012, הוציאה המדינה 119 מיליון שקל על סבסוד לפרויקט.


 אין זה הפרויקט היחיד שהמדינה מממנת כדי להביא לפה את יהודי התפוצות. משרד התפוצות התקשר בשבוע שעבר עם עמותת JWRP כדי להביא לישראל 1,200 נשים לטיול של שמונה ימים. התנאי להשתתפות הוא פשוט: נשים שלא שומרות שבת. הרעיון הוא שהנשים יסתובבו בארץ, יספגו ערכי יהדות וינחילו אותם לילדיהן בנכר. העלות למשלם המסים: שלושה מיליון שקלים.


 בנוסף המדינה מממנת את "מסע" - פרויקט של הסוכנות היהודית שמממן לימודים למשך שנה בישראל. לפני כשבועיים כיבד ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוכחותו את משתתפי התוכנית. הם כמובן לא משלמים מסים בארץ, אלא בחו"ל. בתקציב 2013 הוקצו 31 מיליון שקלים למימון התחביב.


 אבל בני הדודים שלי לא בחרו להגיע לארץ במסגרת הפרויקטים האלו. הם באו ללמוד תורה, ולכן מבחינת יאיר לפיד, הם נחשבים לטפילים. במסגרת הקיצוץ בתקציב הישיבות, כך התגאה שר האוצר, יבוטל המימון לתלמידי ישיבות מחו"ל. לאחר לחצים סוכם כי קבלת המימון תותנה בהשתתפות בתכנים ציוניים כמו סיורים בבסיסי צה"ל. סיכום זה טרם מומש.


 הנפגעת העיקרית מהחלטת לפיד היא ישיבת מיר בירושלים. הישיבה היא מפעל ציוני משגשג: היא עברה מאירופה ליפן במהלך מלחמת העולם השנייה, והוקמה מחדש בירושלים. בישיבה לומדים 6,000 תלמידים, רובם המוחלט מחו"ל. הם מתגוררים בפנימיית הישיבה או שוכרים דירות בבית ישראל. חלקם עולים לישראל מאוחר יותר בעקבות החוויה.


 עוד לפני הקיצוץ, המימון לתלמיד ישיבה מחו"ל היה שני שלישים מהמימון לתלמיד ישראלי רגיל. בשנת 2012, קיבלה הישיבה 43 מיליון שקל מהמדינה. כעת היא תקבל מיליונים בודדים. בישיבת מיר, בניגוד לסוכנות היהודית, אין מנכ"לים עם משכורות עתק, אין מנגנון מנופח ואין הפקות ענק בבנייני האומה. היא מתקיימת בקושי, וכעת הקושי רק יגדל. לכן היא פתחה במסע גיוס תרומות בהול כדי לשרוד.


 כשנכנס לפוליטיקה, הצהיר לפיד שהוא לא שונא חרדים. יכול להיות שהוא לא שונא, אבל ברור שהוא גם אינו מבין ולא טורח לנסות להבין את ההצדקה לקיומה של התרבות החרדית. לפיד לא מבין למה צריך לממן לימודי ישיבה לנער מניו ג'רזי, אבל לא מעז להעלות את אותה תהייה ביחס למשתתפי "תגלית" ודומיה.

הוא מתכחש לעובדה שלאותם צעירים, לימוד בישיבה בישראל הוא ערך חשוב, שמבטא את הקשר שלהם למדינה. אם המדינה לא רוצה לממן אנשים שאינם אזרחיה, שלא תממן. תמיד יש את שלדון אדלסון שיכול לעשות את זה במקומה. אבל כל עוד נותנים כסף לחילונים, מגיע גם לחרדים.